Do góry

Odbyło się pierwsze spotkanie o Brexicie dla obywateli UE w Szkocji

Panel ekspercki o Brexicie, sesja pytań i odpowiedzi do prawników i przedstawicieli agencji pozarządowych, stoiska informacyjne wystawione przez lokalne i ogólnoszkockie organizacje – taki był format pierwszego spotkania w ramach EU Citizens’ Rights Project. Event odbył się w Eden Court Theatre w Inverness i trwał trzy godziny.

Spotkanie w Inverness

Na spotkaniu swoje pytania zgłaszali przybyli w liczbie blisko 70 osób obywatele UE, w tym Polacy, Niemcy, Hiszpanie, Portugalczycy. Pytano m.in. o przerwy w zatrudnieniu, status osób, które pozostają w związkach nieformalnych z obywatelami Wielkiej Brytanii, zapewnienie opieki prawnej członkom rodziny na emeryturze. Odpowiadali David Brown, szef działu ds. imigracji w firmie prawniczej Drummond Miller, Barbara Love z SCVO, przedstawiająca akcję proimigracyjną #EUareValued oraz Mark Lazarowicz, adwokat oraz były parlamentarzysta polskiego pochodzenia, główny organizator spotkania.

To był bardzo przydatny event. Moja sytuacja jest dość jasna, bo mieszkam tu od pięciu lat i moim jedynym zmartwieniem jest krótka przerwa w pracy między jednym a drugim kontraktem, ale rozumiem, że rodziny z dziećmi lub osoby z nietypową sytuacją mogą się niepokoić

– mówiła po spotkaniu jedna z uczestniczek, inżynier sanitarna współpracująca z lokalnym samorządem.

Mieszkamy tu z mężem blisko 13 lat i zbieraliśmy przez ten czas każdy dokument, którego od nas wymagano, zawsze pracowaliśmy. Mimo to chcieliśmy przyjść i spytać o przyszły dostęp do wyższej edukacji, bo jedna z naszych córek ma 15 lat. Nie wiedzieliśmy też, czy występować o status osoby osiedlonej dla młodszej, która ma brytyjski paszport

– tłumaczyła kolejna, matka 15-letniej Patrycji i 7-letniej Natalii. Dodała, że mimo że najwyraźniej nie ma o co się martwić, na wszelki wypadek dołączą dane córki do podania o status osoby osiedlonej. System rejestracji ma zostać uruchomiony przed końcem 2018 roku.

Na wydarzeniu obecni byli m.in. Drew Hendry, parlamentarzysta w Westminister i Honorowy Konsul Rumunii; Graham Blythe, przewodniczący Biura Komisji Europejskiej w Szkocji; radny Bill Boyd oraz Zofia Fraser, Honorowa Konsul RP w Inverness.

Projekt dla obywateli UE

“EU Citizens Rights’ Project”. Materiały kampanii.

Celem EU Citizens’ Rights Project jest poinformować ponad 200 tys. obywateli UE w Szkocji o ich prawach przed Brexitem i po nim. W ramach projektu odbędą się kolejne spotkania. Wśród obywateli UE dystrybuowane będą również wielojęzyczne ulotki na temat Brexitu.

Kolejne spotkania w serii odbędą się w Edynburgu, Aberdeen i Glasgow. Godziny i lokalizacje można sprawdzić na stronie internetowej Publicpolicyevent.com/EURightsproject lub na Facebooku. Projekt jest wspierany finansowo przez Biuro Komisji Europejskiej w Edynburgu. Patronuje mu Emito.net.


Czytaj także na Emito.net:

Komentarze 6

anawalny
2
#115.04.2018, 16:41

Status osoby osiedlonej dla obywatelki brytyjskiej??? Bardzo interesujący pomysł:p

annx90
1 058
annx90 1 058
#216.04.2018, 06:59

Sprawdzalam sobie dzien i godziny w moim miescie. Niestety pracuje. A chcialabym wpasc na to spotkanie :P

Profil nieaktywny
mwi4176
#316.04.2018, 08:26

A skad ci wszyscy prawnicy i eksperci wiedza co bedzie, skoro rzad nic oficjalnie jeszcze nie oglosil (poza deklaracjami milosci i ogromnej checi bycia razem z emigrantami z UE)?

Poza tym jezeli by naprawde chcieli to by po prostu jednostronnie oglosili, ze ci co przyjechali moga zostac i tak jak do tej pory nie wymaga to zadnych formalnosci.

SlawekEdynburg
1 536
#416.04.2018, 13:07

Jak ktoś planuje zostać na dłużej to obywatelstwo niech sobie załatwi i tyle.

Sokole
10 637
Sokole 10 637
#517.04.2018, 20:00

obywatelstwo to kwestia wyboru, a nie bilet miesieczny ktory kupujesz bo ci jest tak wygodnie

kris.trans
2
#617.04.2018, 23:58

Mieszkamy tu z mężem blisko 13 lat i zbieraliśmy przez ten czas każdy dokument, którego od nas wymagano, zawsze pracowaliśmy. Mimo to chcieliśmy przyjść i spytać o przyszły dostęp do wyższej edukacji, bo jedna z naszych córek ma 15 lat. Nie wiedzieliśmy też, czy występować o status osoby osiedlonej dla młodszej, która ma brytyjski paszport

ps:co sadzicie o tym wpisie skopiowalem i wrzucam bo rece mi opadly pozdrawiam wszystkich