Do góry

Pomoc w sprawach karnych dla Polaków

PDSO, Biuro Publicznych Obrońców, jest agencją prawników dostępnych 24h na dobę. W celu ułatwienia Polakom dostępu do wymiaru sprawiedliwości, PDSO zatrudniło Milenę (Mel) Jęczelewską, która jest pierwszym kontaktem pomiędzy osobami porozumiewającymi się w języku polskim a szkockim wymiarem sprawiedliwości.

Jak trafiła Pani do PDSO, Public Defence Solicitors’ Office (Biuro Publicznych Obrońców)?

Milena Jęczelewska: Jeden z moich znajomych poinformował mnie, że PDSO szuka bilingual Polish–English Criminal Paralegal. Odnalazłam ogłoszenie o pracę zamieszczone na stronie internetowej PDSO i złożyłam aplikację. Następnie zaproszono mnie na rozmowę, która składała się z 2 etapów. Po zakończeniu drugiego etapu, komisja rekrutacyjna wyjaśniła, iż decyzja stanowiąca o wyborze odpowiedniego kandydata na owe stanowisko zapadnie jeszcze tego samego dnia i zostanę poinformowana o wyniku procesu rekrutacyjnego. Kilka godzin po zakończeniu rozmowy otrzymałam telefon z PDSO i poinformowano mnie, iż komisja wybrała moją osobę. 7 kwietnia 2008 zaczęłam pracę na stanowisku Polish-English Criminal Paralegal na 6-miesięczny okres próbny. Paralegal jest stanowiskiem, które łączy w sobie podstawowe funkcje i uprawnienia radcy prawnego bez prawa do reprezentacji oraz funkcje pracownika administracyjnego.

Jakiego typu organizacją jest PDSO (Public Defence Solicitors’ Office)?

PDSO, Public Defence Solicitors’ Office (Biura Publicznych Obrońców) zostało utworzone przez Rząd Szkocki w 1998 roku celem obrony praw oskarżonych w procesie karnym. Należy podkreślić, iż PDSO zajmuje się tylko i wyłącznie sprawami karnymi takimi jak wykroczenia drogowe (jazda pod wpływem alkoholu, jazda bez ubezpieczenia itp.), kradzież, naruszenie nietykalności cielesnej, rozprowadzanie narkotyków, morderstwo czy gwałt. Pomoc prawna udzielana przez adwokatów z PDSO finansowana jest przez Rząd Szkocki, a decyzje w sprawie jej przyznania dokonywane są przez Scottish Legal Aid Board (SLAB). Celem programu „pomoc prawna” (Legal Aid) jest udzielenie pomocy prawnej dla osób o niskim przychodzie, których nie stać na opłacenie adwokata z prywatnej kancelarii prawnej.

PDSO (Biuro Publicznych Obrońców) jest swoistego rodzaju kancelarią prawną zatrudniającą prawników dostępnych 24h na dobę, pracowników administracyjnych oraz paralegals.

Kto może korzystać z Państwa usług?

Z usług oferowanych przez PDSO może skorzystać podejrzany lub oskarżony w procesie karnym o ile dana osoba kwalifikuje się o pomoc prawną Legal Aid. Bardziej obrazowo, osoby zatrzymane, tymczasowo aresztowane i aresztowane przez policję, osoby, które ukarano mandatem za naruszenie przepisów o ruchu drogowym (Road Traffic Act). Pomoc prawna Legal Aid przysługuje w przypadku, gdy:

  • oskarżony przyznaje się do winy- Pomoc prawna Legal Aid w formie Advice and Assistance jest przyznawana przez adwokata a przyznanie owej pomocy uzależnione jest od sytuacji finansowej osoby ubiegającej się o pomoc oraz od wyniku testu czy udzielenie Legal Aid leży w interesie wymiaru sprawiedliwości. W przypadku osób zatrudnionych, może pojawić się dopłata do pomocy prawnej Advice and Assistance.
  • oskarżony nie przyznaje się do winy - przyznanie Legal Aid uzależnione jest od testu czy udzielenie Legal Aid leży w interesie wymiaru sprawiedliwości oraz wolnych środków finansowych osoby ubiegającej się o ową pomoc, co zawsze obliczane jest indywidualnie dla danej osoby.

Jaka jest procedura korzystania z Państwa usług?

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się ze mną telefonicznie pod numerem 0131 557 1222 lub mailowo milena@pdso.org.uk. Pracuję od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30. Jeżeli osoba szukająca pomocy prawnej pracuje i nie może skontaktować się ze mną w wyżej wymienionych godzinach, proszę zostawić widomość na mojej automatycznej sekretarce podając swoje nazwisko, numer telefonu oraz porę, w jakiej dana osoba jest dostępna, a ja oddzwonię po odebraniu wiadomości. Alternatywą jest skontaktowanie się ze mną za pomocą maila lub dzwoniąc na bezpłatna infolinię 08003281222, która to dostępna jest 24h na dobę, niemniej tylko w języku angielskim.

Następnie umawiam daną osobę na spotkanie z jednym z naszych adwokatów. Ja również jestem obecna podczas spotkań. Biura PDSO znajdują się w Edynburgu, Glasgow, Kirkwall, Falkirk, Ayr i Dundee.

Z jakimi problemami najczęściej zwracają się do Państwa Polacy?

W znakomitej większości przypadków są to wykroczenia drogowe, a mianowicie jazda pod wpływem alkoholu, jazda bez wymaganego ubezpieczenia, przekroczenie prędkości. Wiele spraw dotyczy również naruszenia porządku publicznego (breach of the peace), naruszenie nietykalności cielesnej oraz pobicia. Według angielskiej terminologii prawniczej dwa ostatnie przestępstwa występują pod nazwą zbiorczą assault.

Czy wiele przypadków prowadzonych przez Państwa organizacje kończy się sukcesem?

Należy zaznaczyć, iż proces karny jest sporem, w którym decydujące znaczenie mają dowody, które to właściwie przedstawione decydują o rozstrzygnięciu. W wielu przypadkach materiał dowodowy zgromadzony w danej sprawie nie budzi żadnych wątpliwości odnośnie winy oskarżonego. W tym przypadku, sukcesem prawnika będzie obniżenie kary, jaką zagrożone jest dane przestępstwo czy wykroczenie. Jeżeli oskarżony nie przyznaje się do winy i istnieją ku temu przesłanki prawne, adwokat zrobi wszystko celem udowodnienia niewinności osoby reprezentowanej. Podsumowywując, zadane powyżej pytanie rodzi szereg kolejnych pytań, a tym samym odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna i będzie zależała od okoliczności danej sprawy.

Co radziłaby Pani osobie, która weszła w konflikt z prawem?

Najlepszą odpowiedzią jest uzyskanie fachowej pomocy prawnej najwcześniej jak to tylko możliwe. Należy zaznaczyć, iż prawo obowiązujące w Szkocji różni się znacząco od prawa polskiego zarówno w sensie merytorycznym jak i proceduralnym. Owe różnice nierzadko wpływają na niekorzyść Polaków, którzy to weszli w konflikt z szkockim prawem karnym. PDSO udziela również informacji i porad odnośnie różnic odnośnie obu systemów karnych, tj. polskiego i szkockiego.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 2

scot79
204
scot79 204
#131.07.2008, 19:43

hej Mel fajna fotka, aby do przodu:)

checkmate
6 858
checkmate 6 858
#201.08.2008, 02:41

Proponuje, by klientom tej placowki wreczano £1000 z budzetu (wzorem £200 dla rodzin zaniedbujacych potomstwo), poniewaz zycie jest dla nich okrutne. Zawsze jest szansa, ze bedac wdziecznymi zaglosuja na Partie Pracy, co - byc moze - pozwoli "dobroczyncom spoleczenstwa" na kolejne lata sprawowania wladzy i korzystania z przywilejow i mozliwosci.