Do góry

Zmiany w testach na prawo jazdy w UK

Do końca 2011 roku można uczyć się do egzaminów na brytyjskie prawo jazdy, korzystając z aktualnie obowiązujących i używanych na egzaminach testów.

Niemniej, zgodnie z decyzją DSA (Driving Standards Agency) od 1 października br. musi zostać wstrzymana sprzedaż wszystkich tego typu publikacji, czyli książkowych i elektronicznych testów zawierających prawdziwe pytania i odpowiedzi. Osoby, które planują zrobienie prawa jazdy jeszcze w tym roku, muszą liczyć się z tym, że tylko do końca września mają szansę zaopatrzyć się w potrzebne do nauki wydawnictwa.

Od 1 stycznia 2012 r. na egzaminie teoretycznym będą nowe pytania, których nie będzie można poznać wcześniej. Do nauki będą służyły przygotowane specjalnie pytania przykładowe – zbliżone do tych egzaminacyjnych, ale nieidentyczne. To właśnie te nowe – przykładowe testy zastąpią obecne i będą dostępne w sprzedaży już w październiku.

– Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób planujących podejście do egzaminów jeszcze w 2011 roku, sytuacja ta może być niezrozumiała – mówi Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano specjalizującej się w udostępnianiu Polakom w UK publikacji o tematyce motoryzacyjnej.

– Z jednej strony zmiany na egzaminach wejdą w życie dopiero w nowym roku, ale z drugiej strony już od października nie będzie można kupić obowiązujących do końca roku testów. Chcemy uspokoić wszystkich, że osoby, które właściwie przygotowują się do egzaminów. Czyli te, które uczą się nie na pamięć, a ze zrozumieniem, czyli rozwiązywanie testów traktują jako sprawdzian swojej wiedzy o przepisach ruchu drogowego. One nie powinny mieć problemów ze zdaniem egzaminu nawet, jeśli korzystały tylko z przykładowych, a nie prawdziwych pytań testowych. Jest jednak pewna grupa osób szczególnie przeżywająca stres egzaminacyjny. – kontynuuje Tymek.

- Dla nich pewność, że dostaną pytania, które znali wcześniej, ogrywa dużą rolę. Tym osobom radzimy skorzystanie z obecnie obowiązujących zasad i zrobienie prawa jazdy jeszcze przed końcem 2011 r., a nabycie materiałów szkoleniowych przed końcem września. Od października będziemy mogli im zaoferować jedynie testy przykładowe. Warto zatem jak najszybciej podjąć decyzję – dodaje.

Komentarze 1

mia81
1 061
mia81 1 061
#119.09.2011, 20:13

Całe szczęście,że mam już to za sobą:-)