Do góry

Wystawa „Lost Treasures of Revolution”

Gdzie?

Oksford

Kiedy?

22.09-08.10.2021


Solidarność była jednym z największych ruchów społecznych XX wieku. Jako główna siła polityczna przeciwstawiająca się komunizmowi w Polsce w latach 80., utorowała drogę do pokojowej transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Wystawa „Lost Treasures of Revolution: The Graphics of Solidarity 1980-89” pokazuje rolę, jaką grafika odegrała w budowaniu ruchu i podtrzymywaniu go w trudnych dniach rządowych represji i stanu wojennego. Od kultowego logo po spontaniczne projekty plakatów i podziemne druki ulotne, grafiki Solidarności stworzyły bogaty język wizualny, przemawiający do ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Angażując się w tworzenie i rozpowszechnianie tych akcydensów, często z wielkim osobistym ryzykiem, wielu zwykłych ludzi uczestniczyło w zbiorowej i transformacyjnej pracy opozycji.

Reprodukcje z Victoria and Albert Museum

Ekspozycja obejmuje 25 reprodukcji plakatów Solidarności pochodzących z kolekcji Victoria and Albert Museum, a także selekcję oryginalnych przypinek i rzadko spotykanych podziemnych znaczków pocztowych.

Ważnym elementem wystawy jest również ekspozycja plakatów i grafik stworzonych przez ważne z punktu widzenia kultury anglosaskiej współczesne ruchy społeczne.

Wystawa jest częścią dorocznej konferencji Centre for the Resolution of Intractable Conflict (CRIC) odbywającej się co roku w Harris Manchester College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W tym roku, w dniach 20-22 września 2021 r., oprócz prac badawczych członków CRIC, prelegenci będą analizować świat po pandemii postrzegany przez pryzmat „Solidarności”.

Więcej informacji na stronie instytutpolski.pl

Kiedy: 22.09.-8.10. 2021

Gdzie: The Barn Gallery, St John’s College, University of Oxford, Oksford OX1 3JP

Wstęp Wolny

Komentarze