Korespondencyjnie czy osobiście? Gdzie, jak i do kiedy zapisywać się na listy? A może samemu pomóc w ich przeprowadzeniu? Najwyższy czas by rozpocząć przygotowania do aktywnego udziału w wyborach do polskiego parlamentu w Wielkiej Brytanii.
Wprowadzone w tym roku nowe zasady głosowania dają szanse na udział w wyborach Polakom mieszkającym w każdym zakątku Wielkiej Brytanii. Chodzi o głosowanie korespondencyjne. To również możliwość udziału w wyborach bez ponoszenia znaczących kosztów związanych z dojazdem do Konsulatu.
Oczywiście będzie można w niedzielę 9 października wybrać się do ambasady, konsulatu czy innego miejsca gdzie będą działać obwodowe komisje wyborcze. Wybierając się tam samochodem można przecież podzielić się kosztami paliwa. A całość potraktować jako wycieczkę i okazję do spotkań towarzyskich. Wybory potrwają od godz. 7 do 21 czasu brytyjskiego.
Głosowanie korespondencyjne po raz pierwszy
By skorzystać z tej możliwości potrzebny jest komputer z Internetem i znaczek za 46 pensów. Do poniedziałku 26 września br. należy zgłosić chęć udziału w wyborach na stronie https://ewybory.msz.gov.pl.
Tutaj wybieramy komisję, której "podlegamy". Kryterium jest alfabetyczne to znaczy decyduje pierwsza litera nazwiska. Przykładowo w Edynburgu chodzi o to aby głosy spływające korespondencyjnie były w miarę proporcjonalnie rozłożone na trzy obwodowe komisje wyborcze wyznaczone do głosowania korespondencyjnego.
Następnie wpisujemy nasze dane osobowe. Ponieważ system jest nowy i jest po raz pierwszy testowany w praktyce, polscy dyplomaci i pracownicy MSZ apelują do Polaków o cierpliwość i wyrozumiałość.
Jeśli zdarzy się, że system nie zadziała, można wysłać zgłoszenie do najbliższego konsulatu e-mailm lub pocztą.
Zgłoszenie takie powinno zawierać:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania wyborcy za granicą (i w kraju jeśli wyborca posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce),
- numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego,
- datę i miejsce jego wydania,
- numer PESEL
Formularz można ściągnąć ze strony internetowej Konsulatu Formularze zgłoszenia Wyborcy.
Jeśli nie mamy komputera, możemy zgłoszenie wysłać listem lub faxem. W ostateczności można samemu przynieść je do konsulatu. Adresy, e-maile i numery telefonów do każdego z nich znajdziemy w zakładce Lista polskich konsulatów.
Karty do głosowania przyjdą pocztą
Konsul Generalny RP w Edynburgu Tomasz Trafas. Fot. Judyta Wąsik
- Najpóźniej 10 dni przed głosowaniem nasi pracownicy wyślą wyborcy na wskazany przez niego adres list tzw. Pakiet wyborczy. Będzie zawierał karty do głosowania, czystą kopertą, drugą kopertą zwrotną zaadresowaną do nas i instrukcję dot. sposobu głosowania – tłumaczy Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu Tomasz Trafas.
Mieszkańcy Wysp będą głosować na listę warszawską. W wyborach do Sejmu na listę nr 19, w wyborach do Senatu na listę nr 44. Wybieramy tylko jednego posła i tylko jednego senatora.
Wybierając posła stawiamy jeden znak „x” przy wybranym nazwisku kandydata spośród kilkudziesięciu jakie zaproponuje 7 zarejestrowanych komitetów wyborczych.
Lista kandydatów do Senatu będzie jedna.
Obie karty należy włożyć do czystej koperty i zakleić. Następnie wypełnić i podpisać oświadczenie o samodzielnym wyborze. Całość włożyć do koperty zaadresowanej do konsulatu, dokleić znaczek za 46 pensów i wrzucić do skrzynki pocztowej.
- Taki pakiet musi dotrzeć do konsulatu koniecznie przed 9 października. A tak naprawdę w piątek 7 października kiedy to po raz ostatni przed głosowaniem listonosz dostarczy nam pocztę – tłumaczy Konsul Generalny Tomasz Trafas. – Wszystkie takie głosy trafią do osobnej urny. Liczenie tych głosów może się rozpocząć dopiero 9 października po zakończeniu głosowania w tradycyjnej formie czyli po godz. 21.
- Ponieważ takie głosowanie odbędzie się po raz pierwszy nie wiemy ile takich głosów nadejdzie: czy 500 czy 20 tysięcy? Ale zdecydowano do proporcjonalnego rozłożenia tych głosów na komisje, by jak najsprawniej je przeliczyć – tłumaczy Konsul.
Ci, którzy się spóźnią z wysyłką też będą mogli zagłosować. Ale będą musieli osobiście przyjechać do wybranej przez niego komisji wyborczej i wrzucić "spóźniony" list z kartami do głosowania osobiście do urny.
Głosowanie osobiste i misja dla Polski
Minister Spraw Zagranicznych powołał za granicą w sumie 265 Obwodowych Komisji Wyborczych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu RP.
W Wielkiej Brytanii będzie działać ich 43 czyli najwięcej spośród wszystkich jakie będą działać w poszczególnych krajach świata (dla porównania w USA będzie ich tylko 27). Pełna lista dostępna adresów komisji w Wielkiej Brytanii dostępna jest w zakładce Obwodowe komisje wyborcze w Wielkiej Brytanii.
By wziąć udział w wyborach bezpośrednio w lokalu wyborczym należy również zarejestrować się przez Internet na stronie https://ewybory.msz.gov.pl. Lub zgłosić Konsulowi takie same dane jak w przypadku głosowania korespondencyjnego. I w tej samej formie. Tyle, że można to zrobić znacznie później, bo do czwartku 6 października.
Przychodząc 9 października do właściwego sobie lokalu wyborczego należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Wówczas członkowie komisji potwierdzą nadesłane przez nas dane. Następnie otrzymamy od nich karty do głosowania.
- Apelujemy do Polaków mieszkających w Szkocji, którzy chcą nam pomóc w przeprowadzeniu tych wyborów o kontakt z nami. Chodzi właśnie o kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Potrzebujemy ok. 20 osób – mówi konsul Tomasz Trafas. – Dieta dla członków komisji wynosi równowartość 160 złotych.
- Mówię szczerze: obowiązków jest dużo. Trzeba pojawić się w lokalu znacznie wcześniej, przed rozpoczęciem głosowania. Być przez całe 14 godzin wyborów i zostać potem dłużej by przeliczyć głosy i sporządzić protokół – mówi Konsul. - Ale jeśli ktoś chce potraktować udział w pracach komisji to jako misję, pracę społeczną na rzecz Polski, serdecznie zapraszam.
Zgłaszać się można dzwoniąc pod numerem telefonu: 0131 551 7130. Lub pisząc na adres mailowy: wybory.edynburg@msz.gov.pl.
W Szkocji będzie działać 5 obwodowych komisji: 3 w Edynburgu i po jednej w Aberdeen i Glasgow. Konsulat w Edynburgu będzie też odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów w Belfaście.
Komentarze 172
To po co wydawali pieniadze na system prosty system zamawiania kart do glosowania, który może nie zadziałać ?
To może od razu lepiej kontaktować się z wyborcami na fajsbuku albo naszej klasie. Też będzie @profesjonalnie@ z szacunkiem dla własnych obywateli.
Nie dziala im https.
Bezpieczne jest logowanie bez polaczenia szyfrowanego??
bédzie alibi na wypadek cudu nad urná :)
ja bym chciala pomoc nie wiem jak tylko sie mam z kims konsultowac w tej sprawie?
Zarejestrowałem się bez najmniejszego problemu,siebie i partnerkę,system rejestracji bardzo przejrzysty i wygodny,bez latania do urn.Coś się w końcu zmienia na lepsze.Mam nadzieję,że wkrótce będzie można całkowicie glosować on-line.Tak trzymać,pozdrawiam wszystkich głosujących.