Do góry

Jak głosować w wyborach do PE

W związku z opóźnieniem Brexitu Wielka Brytania jest zobowiązana do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one w czwartek – 23 maja. Polacy mieszkający na Wyspach będą mogli wziąć w nich udział na równych prawach, jak obywatele Zjednoczonego Królestwa oraz inni imigranci z państw Unii Europejskiej.

Obywatele RP będą mieli wybór: 23 maja mogą oddać głos na kandydata pochodzącego z Wielkiej Brytanii lub 26 maja (dzień wyborów w Polsce) na kandydata startującego w wyborach do PE z Polski.

Głosowanie na kandydata z UK

Aby głosować w wyborach w Wielkiej Brytanii trzeba się wcześniej zarejestrować. Ci, którzy w UK jeszcze nie głosowali muszą przede wszystkim dopisać się do listy wyborców. Można to zrobić na stronie gov.uk w zakładce Register to vote.

Drugim krokiem umożliwiającym oddanie głosu na kandydata z Wielkiej Brytanii jest pobranie, wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się na stronie yourvotematters.co.uk.

Wypełniony i podpisany formularz należy wysłać do najbliższego councilu. Należy to zrobić najpóźniej do 7 maja. Na stronie yourvotematters.co.uk oraz gov.uk, po wpisaniu odpowiedniego kodu pocztowego, można znaleźć adres, na który trzeba wysłać formularz.

Obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Irlandii Północnej powinni skontaktować się z Electoral Office for Northern Ireland.

W głosowaniu na kandydata brytyjskiego głos można oddać osobiście w punkcie wyborczym, poprzez osobę upoważnioną lub wysłać głos pocztą.

Głosowanie na kandydata z Polski

Polacy chcący oddać głos na kandydata z Polski powinni najpóźniej trzy dni przed wyborami wyznaczonymi w Polsce (26 maja) dopisać się do spisu wyborców, co oznacza że trzeba to zrobić do 23 maja.

Zgłoszenia dokonuje się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, wykaz obwodów do głosowania będzie dostępny we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.

W zgłoszeniu podaje się:

  • nazwisko i imiona

  • imię ojca

  • datę urodzenia

  • numer ewidencyjny PESEL

  • adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą

  • adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą)

  • numer ważnego polskiego paszportu (lub dowodu osobistego) oraz miejsce i datę jego wydania

Zagłosować na kandydayta z Polski można wyłącznie osobiście.

„Informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do dnia 5 maja 2019 roku” - można przeczytać na stronie MSZ.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego można głosować tylko raz, co oznacza, że nie wolno oddać głosu na kandydata z Wielkiej Brytanii, a później na kandydata z Polski.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis