Według obliczeń Office for National Statistic (ONS), w połowie 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 815 tys. osób mających polskie obywatelstwo. W poprzedniej takiej statystyce, przedstawiającej sytuację na koniec 2019 r. liczbę osób z polskim obywatelstwem ONS szacował na 900 tys. To oznacza największy spadek od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskiego rynku pracy w 2004 r.
Od 2004 r. liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii rosła nieustanie do 2016 r., po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 r. osiągnęła rekord - ONS szacował, że było ich wówczas 1,021 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym największym dotychczas spadkiem był ten zarejestrowany między połową a końcem 2018 r. - o 80 tys.
Podobnie wyglądają szacunki dotyczące osób urodzonych w Polsce. Według stanu na połowę 2020 r. ich liczba wynosiła 746 tys. Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii.
Obywatele polscy pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba - 815 tys. - jest ponad dwa razy większa niż będących na drugim miejscu obywateli Rumunii - 404 tys. Dalej znajdują się obywatele Indii, Irlandii i Włoch.
Ogółem ONS szacuje, że w połowie 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 9,2 mln osób urodzonych poza jej granicami.
Komentarze 18
Nic to, za chwilę bramy odradzającego się Imperium zaczną szturmować tłumy wysokiej klasy specjalistów...
K...., kto mógł coś takiego wymyślić!?
Ja.
Cały czas szturmują przez kanał, ich oczywiście żadne ograniczenia covidowe nie obowiązują.
Skas wiesz? W du#ie byles a nie w dzunglach calais xD
...może od ciebie? Sam kiedys pisałeś o inżynierach i lekarzach na pontonach... :D