Bank Anglii ujawnił nowy, plastikowy banknot o wartości 50 funtów. Przedstawia on wynalazcę i łamacza kodów Alana Turinga. Zostanie on wprowadzony do obiegu 23 czerwca i ostatecznie zastąpi obecny banknot papierowy z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta.

Nowa 50-funtówka dołączy do plastikowych banknotów o nominałach 5, 10 i 20 funtów, które zostały wprowadzone do obrotu wcześniej.
Data ostatecznego wycofania papierowych 50-funtówek nie została jeszcze potwierdzona, ale Bank of England poinformował, że zostanie ustalony co najmniej sześciomiesięczny okres, który pozwoli na wymianę papierowych banknotów.
Oznacza to, że każdy, kto ma stare 50-funtówki, nadal może nimi płacić. Szybkie wycofanie wersji papierowej jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że papierowy banknot 20-funtowy nie został jeszcze wycofany, mimo że wersja plastikowa pojawiła się w lutym 2020 r.
Ostatnim wycofanym z obiegu banknotem papierowym był ten 10-funtowy. Przestał on być prawnym środkiem płatniczym w marcu 2018 r. Wersja polimerowa pojawiła się w sierpniu 2016 r. Mimo to, wycofane z obiegu banknoty cały czas można wymieniać na plastikowe za pośrednictwem oddziałów Banku Anglii.
Mark Carney, gubernator Banku Anglii, tak tłumaczy wybór Alana Turinga:
Osiągnięcia Alana Turinga, ojca informatyki i sztucznej inteligencji, a także bohatera wojennego, były wybitne i przełomowe.
Geniusz i gej
Alan Turing (1912-1954) dostarczył teoretycznych podstaw dla znanych nam dziś komputerów. Stworzył podstawy dla prac nad sztuczną inteligencją, rozważając kwestię, czy maszyny mogą myśleć. Jednak najbardziej znany jest ze swojej pracy nad maszynami łamiącymi niemieckie kody podczas II wojny światowej.
Jego spuścizna ma do dziś wpływ zarówno na naukę, jak i na postrzeganie mniejszości seksualnych w brytyjskim społeczeństwie.
Turing był homoseksualistą i został pośmiertnie ułaskawiony przez królową, po tym, jak w 1952 roku został skazany za „rażącą nieprzyzwoitość swojego związku z mężczyzną”. Otrzymał wówczas wybór między więzieniem a zgodą na poddanie się terapii hormonalnej. Turing wybrał to drugie. Terapia polegała m.in. na przyjmowaniu estrogenu. Skutkiem ubocznym kuracji była między innymi ginekomastia. Leczenie uczyniło go impotentem, spełniając w dosłownym sensie jego przepowiednię: „Bez wątpienia wyjdę z tego wszystkiego jako zupełnie inny człowiek, ale do końca nie wiem, kim on będzie”.
Z powodu skazania Turing stracił certyfikat dostępu do poufnych informacji oraz odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. 7 czerwca 1954 popełnił samobójstwo zażywając cyjanek.
Komentarze 22
zajebiscie, ze tak powiem
i tak tego nie zobaczę, nikt mi tego do kapelusza nie rzuci.
zajebisty kolo na zdjeciu ..wrrr:)
z kolesiem na banknocie, ja miałbym większe szanse niż ty.
„Alan Turing: łmacz kodów i męskich serc” – tak miał brzmieć tytuł w oryginale...