Meteoryt uderzył w ziemską atmosferę 28 lutego z prędkością prawie 14 kilometrów na sekundę. Po zetknięciu z gazową powłoką Ziemi rozpadł się, a jego fragment wylądował na pastwisku owiec w hrabstwie Gloucestershire w Anglii.
Skała kosmiczna, nazwana „meteorytem Winchcombe” od miejscowości, w której wylądowała, jest niezwykle rzadka i nazywa się chondrytem węglowym. Chondryty są jednymi z najbardziej prymitywnych i najmniej przetworzonych substancji w Układzie Słonecznym. Często zawierają związki organiczne i dostarczają cennych wskazówek na temat elementów budulcowych życia w kosmosie i tego, z czego zbudowane są planety. Naukowcy są pewni, że meteoryt pochodzi z samego początku naszego Układu Słonecznego, który ma ponad 4,5 miliarda lat.
After forming some 4.5 billion years ago and travelling trillions of kilometres through space, a chunk of meteorite hurtled through the Earth's atmosphere and landed in Gloucestershire.
— Natural History Museum (@NHM_London) May 14, 2021
From Monday, you'll get the chance to see it for yourself
https://t.co/JI2uUcWhsX
Jest to pierwszy meteoryt odnaleziony w Wielkiej Brytanii od 30 lat i zarazem pierwszy chondryt węglowy, którego napotkano na Wyspach. Eksperci oszacowali wartość „meteorytu Winchcombe” na ok. 100 000 funtów. Niezwykłe znalezisko zostało podarowane Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, gdzie teraz wszyscy mogą je oglądać.
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Muzeum Historii Naturalnej zostało otwarte 18 kwietnia 1881 roku. Początków tego jednego z najbardziej znanych muzeów na świecie dopatruje się w kolekcji zgromadzonej przez lekarza Hansa Sloane’a, znanego z odkrycia właściwości zdrowotnych czekolady. Obecnie kolekcja londyńskiego muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów. Muzeum Historii Naturalnej chce się stać „muzeum cyfrowym”, aby dotrzeć do nowych odbiorców. Taka forma zwiedzania stała się bardzo popularna podczas pandemii, kiedy podwoje muzeów zostały zamknięte dla zwiedzających.
Komentarze
Zgłoś do moderacji