Od niemal 80 lat w schowku na świece, znajdującym się w pięknej posiadłości Audley End House w Essex, są wypisane nazwiska Polaków, którzy szkolili się tam na Cichociemnych. Mimo upływu dziesiątek lat nikt ich nie zauważył. Częściowo dlatego, że były zasłonięte szafką. Dopiero niedawno odkrył je dr Andrew Hann, historyk z English Heritage, organizacji zajmującej się ochroną ważnych obiektów na terenie Anglii.
Mimo wysiłków dr Hann nie był w stanie poprawnie odczytać obcych dla niego nazwisk, w dodatku niezgrabnie nagryzmolonych ołówkiem. Domyślał się tylko, że mogły należeć do Polaków, którzy w latach 40-tych ubiegłego wieku przechodzili w Audley End House szkolenia wojskowe.
Nazwiska udało się za to dość szybko odczytać historykom z Polski. Później należało je już tylko przypisać konkretnym osobom. I to się w końcu udało. To Jan Benedykt Różycki, Teodor Paschke, Franciszek Socha, Jósef Zbrzeźniak, Karol Dorwski i Czesław Migoś.
Wszyscy przechodzili szkolenia wojskowe w Audley End House i wszyscy zostali Cichociemnymi. Dlaczego lista powstała, a część nazwisk została przekreślona? Tego już się pewnie nie da ustalić. Żaden z wymienionych już nie żyje. Wiadomo, że cała szóstka szkolenie ukończyła 12 kwietnia 1944 r.

Elita polskiego wojska
Cichociemni byli specjalnie wyselekcjonowaną grupą spadochroniarzy do zadań specjalnych, których szkolono, aby zrzucić ich za linią wroga do okupowanej Polski i walki z nazistami.
W Audley End (w czasie wojny zwanej jako Station 43) w latach 1942-1944 szkolenie przeszło 527 Polaków. Byli wyszkoleni w sabotażu, dywersji, wywiadzie, łączności, a także jako oficerowie przygotowani do pełnienia obowiązków sztabowych i dowódczych. Szkolenie specjalistyczne obejmowało około 30 różnych kursów.
Nazwa Cichociemni powstała wśród żołnierzy polskich w Szkocji w roku 1941 podczas kursów dywersji dla kandydatów do służby w okupowanej Polsce.
Ostatni z Cichociemnych
W sumie do szkoleń na Cichociemnych zgłosiło się ochotniczo 2413 kandydatów. Po intensywnym szkoleniu wybrano 579 żołnierzy, którzy złożyli przysięgę. Spośród nich do kraju wysłano 316 skoczków.
W czasie wojny zginęło 102 Cichociemnych, w tym 9 podczas lotu lub skoku, 8 zażyło truciznę po aresztowaniu. W powstaniu warszawskim wzięło udział 95 Cichociemnych, spośród nich 18 zginęło, a ok. 20 było rannych. Kolejnych 9 zginęło podczas śledztw lub z wyroków sowieckich oraz polskich sądów komunistycznych pod koniec wojny oraz w latach powojennych. Ostatni z Cichociemnych, mjr Aleksander Tarnawski, zmarł w 2022 roku.
Wystawa w Audley End House
Szkolenia w Audley End House rozpoczęły się 1 maja 1942 roku. W 80. rocznicę od ich inauguracji, English Heritage otworzył nową ekspozycją na temat Stacji 43. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. niepokazywane wcześniej dokumenty, zdjęcia i przedmioty codziennego użytku przystosowane do ukrywania tajnych wiadomości. Wystawa będzie czynna do końca października.
Anglia: odnaleziono pamiątki po cichociemnych
English Heritage zachęca do podzielenia się historią o Cichociemnych
Komentarze
Zgłoś do moderacji