Do góry

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern London

W galerii Tate Modern w Londynie staną monumentalne rzeźby, które zostały skonstruowane przez artystkę Magdalenę Abakanowicz z materiałów organicznych takich jak włosie koni. Kiedy rzeźby polskiej artystki po raz pierwszy ukazały się w latach 60. i 70. złamały wszelkie dotychczasowe reguły sztuki. 26 radykalnych dzieł będzie wystawianych w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii.

Wypełniona bogatymi sugestywnymi fakturami i kształtami wystawa ujawni ścisły związek między surowymi formami a ludzkim ciałem i otaczającą nas ziemią. Jak opisuje sama Abakanowicz:

Z włókien zbudowane są wszystkie żywe organizmy, tkanka roślin, liście i my sami. Nasze nerwy, nasz kod genetyczny, kanały naszych żył, nasze mięśnie. Jesteśmy strukturami włóknistymi.

Podczas swojej 50-letniej kariery, Magdalena Abakanowicz zmieniła postrzeganie zawodu rzeźbiarza i utorowała drogę innym artystom pracującym z tkaniną. Zainspirowana swoim wychowaniem pośród krajobrazów wsi poza Warszawą, czerpała inspiracje z mitów, folkloru i duchów leśnych – tematyki, które ostatecznie doprowadziły ją do stworzenia nowych światów poprzez swoje dzieła.

Magdalena Abakanowicz wkroczyła w dorosłość podczas traumatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej i później żyła pod restrykcjami opresyjnego reżimu komunistycznego. Artystka była zdeterminowana do tego, aby angażować się globalnie poza granicami Polski. Do roku 1970 Abakanowicz zdołała uzyskać międzynarodowe uznanie poprzez swoje rewolucyjne instalacje i udało jej się, bardziej niż jakiemukolwiek innemu artyście, przekroczyć żelazną kurtynę i uczestniczyć w setkach wystaw na całym świecie.

Abakanowicz podjęła decyzje, żeby odrzucić restrykcyjne definicje sztuki i rzemiosła odziedziczone od wcześniejszych pokoleń i stworzyła własne nowatorskie tkaninowe instalacje, które radykalnie odbiegały od tych tradycyjnych gobelinów produkowanych w zachodniej Europie. Nazwa Abakany była zainspirowana rodzinnym imieniem artystki. Kiedy po raz pierwszy artystka przedstawiła Abakany pod koniec lat 60., wywołała zdumienie wśród krytyków sztuki.

Kuratorem wystawy Magdaleny Abakanowicz jest Ann Coxon, Curator, International Art. (Sztuka Międzynarodowa), Tate Modern, Mary Jane Jacob, Independent Curator (Niezależna Kuratorka) oraz Dina Akhmadeeva, Assistant Curator, International Art, Tate Modern.

Wystawa jest organizowana przez Tate Modern we współpracy z Fundacją Toms Pauli przy Musée cantonal des Beaux-Arts de Lausanne/Plateforme 10 oraz Henie Onstad Art Centre, Høvikodden.

Wydarzenie jest wspierane przez charytatywną fundację Abakanowicz Arts and Culture Charitable Foundation z dodatkowym wsparciem od Magdaleny Abakanowicz Exhibition Supporters Circle, Tate International Council, Tate Patrons and Tate Members.

Specjalny kod zniżki na bilety będzie dostępny dla osób ze środowiska polonijnego po napisaniu maila do Instytutu Kultury Polskiej w Londynie na adres: london.pci.instytutpolski.pl

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 10

Profil nieaktywny
Delirium
#115.10.2022, 09:34
Judasz
7 939
Judasz 7 939
#215.10.2022, 13:20

Jest mi niezmiernie przykro, ale nie dysponuję wolnym czasem w tym okresie i nie będę mógł zaszczycić wystawy swoją obecnością.

Profil nieaktywny
Delirium
#315.10.2022, 14:25

To bardzo smutna wiadomość. :( Organizatorzy zastanawiają się, czy nie odwołać wystawy.

Zbychu_zPlebani
7 988
#415.10.2022, 18:03

Najdroższe polskie rzeźby. Ciekaw jestem, czy to są oryginały? Jeśli tak, to jak oni to transportują? Tirami? Z jakąś specjalną obstawą?

Profil nieaktywny
Delirium
#515.10.2022, 18:42

Dziś pytanie - dziś odpowiedź. ;)

Zbychu, zerknij tutaj:

https://www.art-transporter.com.pl/realizacje

...i ogólnie pobuszuj po tej stronie.

"Transport i montaż rzeźb Magdaleny Abakanowicz na terenie Pałacu Czapskich w Krakowie"

:)

Profil nieaktywny
Delirium
#615.10.2022, 18:49

Pod linkiem u góry możesz też kliknąć w referencje.

W linku poniżej pojawia się nazwisko Abakanowicz, można też dowiedzieć się, jakimi autami dysponują, na jaką kwotę są ubezpieczeni, etc.:

http://dynatrans.pl/oferta/transport-dziel-sztuki.html

Profil nieaktywny
Delirium
#715.10.2022, 18:51

Wychodzi na to, że nazwisko Abakanowicz jest czymś w rodzaju rekomendacji dla tych firm, że to wymagające zlecenie i że dają radę. :)

Profil nieaktywny
Delirium
#815.10.2022, 18:59

"W przypadku przewozu dzieł o wartości powyżej 0,3 jednostki obliczeniowej zapewniamy profesjonalny konwój z bronią ostrą zgodnie z obowiązującymi przepisami."

omegan
15 562
omegan 15 562
#915.10.2022, 19:38

jeszcze troche a juz zupelnie przestanie ci byc ktokolwiek potrzebny do produkcji belkototoku i linkowklejania.

Profil nieaktywny
Delirium
#1015.10.2022, 20:13

Trollujesz? No nie pie&^ol. :D

"Bełkototok" to musi być jakieś słówko z "demotów". :p