Jesli jestes normalnie zatrudniony oraz nieposiadasz jakis neistandardowych zrodel dochodu w UK nie obowiazuje powszechny obowiazek corocznego rozliczania sie z urzedem skarbowym. Takze nie musisz nic robic. Mozesz sie rozliczac w przypadku jesli przyslugiwal by ci jakis zwrot podatku - co jest raczej malo prawdopodobne.
Dlaczego malo prawdopodobne? Jezeli zarobiles ponizej ok 4500 (nie pamietam dokladnie) dostaniesz zwrot calego podatku. Ja dostalem. Po za tym jesli masz tu rodzine, to przychody na jedna osobe na 99% beda ponizej progu podatkowego i tez dostaniesz zwrot. Nawet jesli nie, warto sprobowac, jest naprawde mala szansa abys musial doplacic, chyba, ze zarabiasz niezla kase!
poli-dlatego ze czytałem ze w UK co roku jest kwota zwolniona od podatku i dopiero po niej płaci sie 22% wiec dlatego tak uwazam,mój kod to BR podobno ten kod przyznawany jest jak sie ma conajmniej dwie prace a ja mam cały czas jedna! i wtedy nie ma sie tej kwoty zwolnionej,moi zanjomi pracuja w tym samym miejscu i wszyscy płaca mniej o conajmniej połowe,a moze to tak tylko z Polakami.
poli moze wiesz cos na ten temat,albo ktokolwiek?
-maichal-ten twój kod jest ok to jest na ten rok i masz kwote zwolniona ok Ł5000 o ile sie niemyle jak ja bym miał ten kod to był bym szczesliwy a ile procen teraz podatku Ci odbijaja?
kriss2107 - jak masz BR to zeczywiscie bedziesz mial zwrot. Kwota zwolniona jest odciagana od pensji na bierzaco - tak ze na koniec roku wychodzi na 0 - wtedy masz kod podatkowy z numerkiem i litera L (np 485L zeszly rok i 503L ten rok).
michal - 503L to poprawny kod, ale to kod na rok 06/07 - M1 moze oznaczac zwrot lub niedoplate - zleznie jak wyjdzie na koniec roku.
Huuuuu no i własnie o to mi chodziło wywalczyłem swoje wysłałem p-85 i juz zmienili mi kod na 503L teraz tylko czekam na zwrot podatku!:)Dzoeks poli
-michal-u Ciebie wszystko Git jak juz oznaimł poli
Ale jeszcze jedno pytanie-moja kolezanka z Bułgarii o ile tak to sie pisze była w tym tygodniu w tax office i miała taki sam kod jak jak(BR)i powiedzieli jej ze dostanie cały zwrot zaznaczam ze przekroczyła kwote zwolniona od podatku czy z krajami które nie sa w UE jest inaczej?
Sorki jezeli sie powtarzam, ale niestety z braku czasu nie moge przekopac forum by odnalezc informacje ktore mnie interesuja a wyszukiwarka kuleje:(. Mam problem z pracodawca, ktory ociaga sie z wydaniem P-45(czas mial do konca maja). Gdzie moge to zglosic ? I ewentualnie kim postraszyc nierzetelnego pracodawce ?Pozdrawiam
Jezeli macie problem ze zlozeniem pita lub poprostu nie macie na to czasu zadzwoncie do mnie 07731747463 lub piszcie [email protected]
talas, nie wiem czy to jeszcze aktualne, jezeli dalej nie
dostales P45, to idz do IR z payslipami i wszystkim innym co masz na
ten temat. Popros o pomoc w wyliczeniu, wytlumacz, ze nie masz P45 bo
nie mozesz go wyegzekwowac od pracodawcy. Oni pogonia pracodawce , a
nawet jak nie skutecznie to i tak zwrot ci w koncu zalatwia (o ile sie
nalezy).
sprey, z tej strony R40 jest wlasciwym formularzem.
R85 sluzy do zgloszenia IR, ze nie zarabiasz tyle, zeby placic
jakikolwiek podatek i w zwiazku z tym chcesz dostawac procenty od oszczednosci bez odprowadzania podatku.
W ogole, jezeli masz juz prawidlowy tax code (patrz wyzej) to
powinienes zwrot dostac automatycznie, z kolejna wyplata (info w FAQ: http://www.hmrc.gov.uk/faqs/general.htm#1
), jezeli nie mialez prawidlowego kodu IR powinno ci wyslac formularz.
W przypadku, gdzie zadna z tych rzeczy nie zadzialala, proponuja
skontaktowac sie z IR osobiscie.
A wiec ja dostalem swoje P60 w maju i poszedlem do IR i Pani uprzejmie mnie poinformowała, żebym jej zostawił a ona wyśle do właściwej komórki. Po miesiącu dostałem list od IR że należy mi sie zwrot nadpłaconego podatku i teraz czekam na czek bo raptem ma dojść.Tyle....A P45 to jak sie odchodzi z roboty. Pracodawca jedną kopię wysyła Tobie wraz z dodatkowym formularzem, który przekazujesz nowemu pracodawcy, (po to żebyś nie becelował i miał dotychczasowy Tax Code a drugą kopię pracodawca powinien wysłać do IR i wszystko.....
hej dostalem P60 CZY TERAZ MAM ZLOZYC DEKLARACJE PODATKOWA TU W SZKOCJI ? CZYLI TEN FORM TAX RETURN? MAM NADZIEJE ZE KTOS Z WAS SIE ORIENTUJE AHA I CO MAM ZROBIC ABY MI DALI JAKIS CERTYFIKAT REZYDENCJI PODATKOWEJ/NORMALNA REZYDENCJE JUZ WKROTCE BEDE MIAL CZYLI RESIDENT PERMIT