Do góry

Turystyka Świat

Laos - azjatycki Paryż

Postanowiłyśmy z Alą zrobić sobie prezent na Dzień Dziecka i skoczyć gdzieś na weekend. Padło na Laos. Wykupiłyśmy lot do stolicy Laosu – Vientiane. Po zakwaterowaniu się w hotelu o wymownej nazwie "Nowy laotański Paryż" wyruszyłyśmy na zwiedzanie. Byłyśmy niewyspane i zmęczone więc zmuszałyśmy się do przebierania nogami.

Wakacje z Wyspiarzami

Brytyjczycy poruszają się po kurortach niczym neutron odbijający się w środku reaktora atomowego. Powodują wybuchy histerii, przerażenia i zdegustowania. Mimo to wszędzie są mile widziani.

Brytyjczycy na wieczorze kawalerskim (stag party) w Krakowie, fot.
Marcel "MadJo" de Jong's
(CC BY-SA 2.0)

Workcamp - podróżuj i pomagaj

Grupa ludzi w różnym wieku, różnej narodowości i wyznania, o różnym kolorze skóry i zupełnie innym światopoglądzie. Co ich łączy? Wspólna praca w ramach realizacji jednego celu. Tak w skrócie można opisać wolontariaty krótkoterminowe (tzw. workcampy), które w ciągu roku odbywają się w różnych częściach naszego globu.

Idziemy z Mają na szczyt na Kilimandżaro

Decyzja została podjęta jednomyślnie, i być może też lekkomyślnie: Kilimandżaro, my dwie, 30ste urodziny, i jednocześnie zbiórka funduszy na tanzańska klinikę. Zaledwie 1 funt może uratować życie dziecka chorego na malarię!

Czerwone berberyjskie miasto

Marrakesz nazywany jest czerwonym miastem bądź też sercem Maroka. Według legendy podczas wznoszenia miasta trwała wojna, której skutkiem była lejąca się krew. Jej czerwony kolor zabarwił miasto. Widok Berberów – prawdziwych i najstarszych mieszkańców Maroka, wielbłądy, kolory oraz atmosfera sprawi, że poczujemy się częścią baśni tysiąca i jednej nocy.

Marrakesz nie urzeka przepychem i luksusem jak inne bardziej europejskie miasta, ale swoją skromnością i naturalnością.

Ulice "czerwonego miasta", fot. Javier Corbo

Czas na Włochy: Spacer po Rzymie

Jeżeli chcecie odwiedzić Egipt, zagospodarujcie sobie czas na nurkowanie, jazdę na wielbłądach i zobaczenie piramid. Podczas wycieczki do Norwegii szykujcie się na Oslo, Trondheim i fiordy. Jeśli zaś wybieracie się na objazdówkę po Włoszech i na trasie jest Rzym, cóż... nie planujcie na razie nic więcej.

Państwo w państwie

Fontanna Di Trevi

Ruszamy z plecakiem na południe

Czy jest sposób, aby zwiedzić Barcelonę, opalić się na plażach Costa del Sol, zobaczyć Wieżę Eiffla lub napić się wina prosto z piwniczki w małej toskańskiej wiosce bez udziału biura podróży?

I czy wyjazd na własną rękę może być zorganizowany za równie przystępną cenę, jaką oferują promocje First i Last Minute, w równie przyjemnym miejscu, wygodnym hotelu i z tak samo przyciągającymi atrakcjami?

Sky Ranch Lutheran Camp, fot. Knowwuh

Suomi on kaunis - Finlandia jest piękna!

Gdzie na urlop? Większość z nas pewnie ciągnie na ciepłe i leniwe wakacje w upalnych krajach, gdzie można poleżeć nad morzem racząc się zimnymi napojami. Ale może zachęci was inna opcja?

fot. Jon Nickles

Aktywny wypoczynek

Ja dla odmiany poleciłabym coś zupełnie innego - Finlandię. Jeden z krajów niezwykle pięknej i tajemniczej wciąż Skandynawii zaskakującej czystością i dzikością natury. Temperatury może nie osiągają zawrotnych +30 stopni Celcjusza, ale wcale nie oznacza to, że od razu muszą być to nieudane wakacje.

Hiszpańska Salamanka

Problem Salamanki polega na tym, że jej wyjątkowe piękno można opisywać prozą, poezją, wzdychaniem czy mruczeniem, można próbować je uchwycić za pomocą najlepszej lustrzanki, a i tak pozostanie nam poczucie niedosytu.

Można rzec nawet, że Salamanka jest niefotogeniczna... Bo dopiero zetknięcie się vis-à-vis z tym "żółtym miastem", istniejącym jakby na fotografii w sepii, umożliwia prawdziwe (arystotelesowe wręcz!) przeżycie estetyczne.

Catedral Nueva de la Asunción de la Virgen, fot.Jentges

Kopciuszek nie była Hiszpanką

Wspomnienia z Toskanii

Toskania. Dziesiątki książek, pod którymi uginają się półki w księgarniach w całej Europie i dzieła filmowe, w których widoki toskańskich krajobrazów zapierają dech w piersiach. Toskania to jednak także wysokie ceny. Czy można ją zwiedzić mając ograniczony budżet? Postanowiłam to sprawdzić.

Manciano, Maremma, Toskania, fot. Erica & Barbara - Around Tuscany

Krzywa wieża i wybrzeże