Do góry

Wizytówki miast

Laos - azjatycki Paryż

Postanowiłyśmy z Alą zrobić sobie prezent na Dzień Dziecka i skoczyć gdzieś na weekend. Padło na Laos. Wykupiłyśmy lot do stolicy Laosu – Vientiane. Po zakwaterowaniu się w hotelu o wymownej nazwie "Nowy laotański Paryż" wyruszyłyśmy na zwiedzanie. Byłyśmy niewyspane i zmęczone więc zmuszałyśmy się do przebierania nogami.

Czerwone berberyjskie miasto

Marrakesz nazywany jest czerwonym miastem bądź też sercem Maroka. Według legendy podczas wznoszenia miasta trwała wojna, której skutkiem była lejąca się krew. Jej czerwony kolor zabarwił miasto. Widok Berberów – prawdziwych i najstarszych mieszkańców Maroka, wielbłądy, kolory oraz atmosfera sprawi, że poczujemy się częścią baśni tysiąca i jednej nocy.

Marrakesz nie urzeka przepychem i luksusem jak inne bardziej europejskie miasta, ale swoją skromnością i naturalnością.

Ulice "czerwonego miasta", fot. Javier Corbo

09.08 Edynburg: Polski "Makbet"

Znamy już program tegorocznego Edinbugh International Festival, który potrwa od 9 sierpnia do 2 września. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie adaptacja "Makbeta" polskiego reżysera teatralnego Grzegorza Jarzyny.

Najbardziej krwawa ze sztuk szekspirowskich, opowiadająca historię szkockiego króla Makbeta, przeniesiona zostanie w przedstawieniu na Bliski Wschód.

Czas na Włochy: Spacer po Rzymie

Jeżeli chcecie odwiedzić Egipt, zagospodarujcie sobie czas na nurkowanie, jazdę na wielbłądach i zobaczenie piramid. Podczas wycieczki do Norwegii szykujcie się na Oslo, Trondheim i fiordy. Jeśli zaś wybieracie się na objazdówkę po Włoszech i na trasie jest Rzym, cóż... nie planujcie na razie nic więcej.

Państwo w państwie

Fontanna Di Trevi

Titanic: made in Belfast!

Przyznam się szczerze, że jeszcze kilka lat temu, zanim zamieszkałam w Belfaście, nie miałam pojęcia, że najsłynniejszy transatlantyk świata został zbudowany właśnie tu. Nic w tym dziwnego.

Lille: magiczne miasto na weekend

Piękna starówka z kameralnymi uliczkami i mnóstwem nastrojowych restauracji, serwujących przepyszne francuskie dania. Lille, położone nieopodal kanału La Manche, jest idealnym miejscem na weekendowy wypad.

Widok na Grand-Place de Lille nocą

Suomi on kaunis - Finlandia jest piękna!

Gdzie na urlop? Większość z nas pewnie ciągnie na ciepłe i leniwe wakacje w upalnych krajach, gdzie można poleżeć nad morzem racząc się zimnymi napojami. Ale może zachęci was inna opcja?

fot. Jon Nickles

Aktywny wypoczynek

Ja dla odmiany poleciłabym coś zupełnie innego - Finlandię. Jeden z krajów niezwykle pięknej i tajemniczej wciąż Skandynawii zaskakującej czystością i dzikością natury. Temperatury może nie osiągają zawrotnych +30 stopni Celcjusza, ale wcale nie oznacza to, że od razu muszą być to nieudane wakacje.

Hiszpańska Salamanka

Problem Salamanki polega na tym, że jej wyjątkowe piękno można opisywać prozą, poezją, wzdychaniem czy mruczeniem, można próbować je uchwycić za pomocą najlepszej lustrzanki, a i tak pozostanie nam poczucie niedosytu.

Można rzec nawet, że Salamanka jest niefotogeniczna... Bo dopiero zetknięcie się vis-à-vis z tym "żółtym miastem", istniejącym jakby na fotografii w sepii, umożliwia prawdziwe (arystotelesowe wręcz!) przeżycie estetyczne.

Catedral Nueva de la Asunción de la Virgen, fot.Jentges

Kopciuszek nie była Hiszpanką

Flamandzka Wenecja

Niecałe dwieście mil od Londynu leży tajemnicze, starodawne miasto. Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Zachodniej. Piękne, choć małe. Pełne uroku, choć momentami aż klaustrofobiczne. Zaczarowane, jakby nie z tego świata. Brugia jest niczym klejnot pośród dzisiejszej nowoczesności, techniki i pośpiechu.

Brugia za dnia

Najbardziej popularne europejskie miasta

W oczach turystów, Edynburg jest drugim, tuż po Londynie najbardziej atrakcyjnym brytyjskim miastem – wynika z danych udostępnionych przez serwis wycieczkowy TripAdvisor.

Stolica Szkocji znalazła się również w pierwszej 10-tce najbardziej popularnych turystycznych miast Europy. Na pierwszym miejscu w rankingu niepodzielnie króluje Paryż, tuż po nim jest Rzym, a na trzecim miejscu znajduje się Londyn.