Do góry

Turystyka

Lille: magiczne miasto na weekend

Piękna starówka z kameralnymi uliczkami i mnóstwem nastrojowych restauracji, serwujących przepyszne francuskie dania. Lille, położone nieopodal kanału La Manche, jest idealnym miejscem na weekendowy wypad.

Widok na Grand-Place de Lille nocą

Bądź turystą - nie przemytnikiem

Mówi się, że najlepszą pamiątką, przywiezioną z wakacji są zdjęcia. Ale piękna muszla na gorącej plaży aż prosi się, żeby ją ze sobą zabrać.

Wyjątkowa torebka czy buty z wężowej czy krokodylej skóry, kupione w sklepie, zabezpieczone paragonem też mogą być pamiątką, do tego praktyczną. Z pozoru, wypchanemu żółwiowi też już z pewnością obojętne gdzie stoi. Przekonani, że przywozimy niewinne przedmioty możemy się nieświadomie wpędzić w tarapaty. A przecież nie przez to chcemy pamiętać wakacje.

Tanie loty z UK w drugiej połowie roku

Linie lotnicze prześcigają się w promocjach na lato i jesień 2011. Ryanair ogłasza milion miejsc za £9,99, Wizz Air otwiera nową trasę UK-PL, a EasyJet promuje ciepłe kraje.

Właśnie ruszyła sprzedaż tanich biletów. Tylko do jutra można na stronie Ryanair’a kupować bilety na wrześniowe loty na ponad 1 tys. europejskich tras. Wg. przewoźnika dostępne są one w cenie od £9,99 (bez podatków, opłat lotniskowych i bagażu) na starty od poniedziałku do czwartku. Promocja dotyczy lotów pomiędzy 1 a 29 września br.

Flamandzka Wenecja

Niecałe dwieście mil od Londynu leży tajemnicze, starodawne miasto. Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Zachodniej. Piękne, choć małe. Pełne uroku, choć momentami aż klaustrofobiczne. Zaczarowane, jakby nie z tego świata. Brugia jest niczym klejnot pośród dzisiejszej nowoczesności, techniki i pośpiechu.

Brugia za dnia

Najbardziej popularne europejskie miasta

W oczach turystów, Edynburg jest drugim, tuż po Londynie najbardziej atrakcyjnym brytyjskim miastem – wynika z danych udostępnionych przez serwis wycieczkowy TripAdvisor.

Stolica Szkocji znalazła się również w pierwszej 10-tce najbardziej popularnych turystycznych miast Europy. Na pierwszym miejscu w rankingu niepodzielnie króluje Paryż, tuż po nim jest Rzym, a na trzecim miejscu znajduje się Londyn.

Liverpool. Drugie miasto Imperium

Jeśli wierzyć angielskiej wersji Wikipedii, Liverpool dał światu prawie wszystko. Tutaj powstała pierwsza linia kolejowa, a z liverpoolskiego portu wypłynęły na zachód pierwsze transatlantyki.

Przyjdź i spróbuj

Pogoda płata nam różne figle. Zwłaszcza w Szkocji jest wyjątkowo zmienna. Bywa, że siedzimy w domu zastanawiając się, co zrobić z wolnym czasem lub – co gorsza – jak pozbyć się tej energii, która właśnie rozsadza nasze dzieci a w konsekwencji mieszkanie? Dlaczego więc nie spróbować biegów na orientację?

Migracje ryb (i frytek)

Zabierz kolegów Anglików do Polski na wakacje. Oprócz nadwiślańskich krajobrazów możesz uraczyć ich pysznym obiadem. I wcale nie muszą to być ruskie pierogi i bigos za którymi Anglicy z reguły nie przepadają. Zwiedzając stolicę wskoczycie na „tradycyjnie brytyjskie“ fish 'n‘ chips i każdy poczuje się jak w domu.

Przypominamy zasady przekraczania granic

W związku ze zbliżającymi się wakacjami i intensywnymi podróżami jakie wiążą się z tym okresem, Straż Graniczna przypomina o zasadach przekraczania granic. Poniżej list Ppłk SG Marka Jarosińskiego, rzecznika prasowego komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Oksford nie tylko dla studentów

Oksford kojarzy się zwykle z uniwersytetem i setkami lat brytyjskiej edukacji. Kryje się tam jednak więcej niż nam się zdaje. Atmosfera miasta zainspirowała wielu pisarzy do rozwinięcia skrzydeł wyobraźni i napisania wielu świetnych książek właśnie w Oksfordzie.

Oksford