Do góry

Natura

Najciekawsza "dziura" w UK

Clapham. Niepozorna wioska wetknięta w stok niewysokich gór Yorkshire Dales oraz w małą, ale malowniczą dolinę. Typowe Północne Yorkshire. Wszystko z szarego kamienia, cisza, spokój. Tylko czasami coś przejeżdża. Poniżej większość turystów sunie prosto główną drogą w kierunku popularnego Lake District. Jednak uważni obserwatorzy znaków i napisów, a także wytrawni "czytacze map" wiedzą, że to właśnie w Clapham schowane dwie prawdziwe atrakcje tych stron - jaskinie!

Idziemy z Mają na szczyt na Kilimandżaro

Decyzja została podjęta jednomyślnie, i być może też lekkomyślnie: Kilimandżaro, my dwie, 30ste urodziny, i jednocześnie zbiórka funduszy na tanzańska klinikę. Zaledwie 1 funt może uratować życie dziecka chorego na malarię!

Spór o Szetlandy

Aktywista Stuart Hill próbuje przekonać sąd o tym, że Szetlandy nie należą prawnie do Szkocji – informuje serwis BBC.


Przez około 650 lat Wyspy Szetlandzkie należały do Norwegii. W 1469 roku król Christian I wydawał swoją córkę Małgorzatę za Jakuba III Szkockiego, ale nie miał stosownej sumy (10 000 funtów) na posag. Zamiast niej oddał Shetlandy.

Wyprawa na Ben Nevis

Wymowa: ben nevys
Znaczenie nazwy: zetknęłam się z bardzo różnymi wersjami; moja ulubiona strona MunroMagic podaje: cloudy hill -  zachmurzone wzgórze
Wysokość: 1344m n.p.m.
Pozycja na liście munrosów: 1.
Data wejścia: 26.08.07


Ben Nevis (Beinn Nibheis) jest najwyższym wzniesieniem Wielkiej Brytanii i rzeczywiście dominuje w otoczeniu.