Do góry

Czy nasze dzieci śpią odpowiednio dużo?

Gry wideo, telefony komórkowe oraz telewizja są najczęstszym powodem, który powstrzymuje dzieci przed położeniem się do łóżka o właściwej porze – pisze BBC.

"Newsround" wysłał specjalne kwestionariusze do 1000 dzieci w wieku od 9 do 11 lat w całej Wielkiej Brytanii. Większość z nich kładzie się spać około godziny 21.30, jednak ¼ przyznała, że kładzie się o 22.00 lub później.

Połowa badanych dzieci przyznała, że zazwyczaj nie czuje się wyspana. Eksperci zdrowotni uważają, że przyczyną są problemu z koncentracją, niewłaściwe zachowania oraz praca domowa.

Około połowa pytanych dzieci oświadczyła, iż wieczorem gra na komputerze, telefonie lub ogląda telewizję. Ponad połowa ankietowanych dzieci ma telewizor we własnym pokoju.

Ostatnie badania naukowców z Finlandii sugerują, że dobry wypoczynek nocny może zredukować nadaktywność i złe zachowanie dzieci. Odpowiedni wypoczynek łagodzi także objawy ADHD (Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej).

"Dzieci nie są "dużymi dorosłymi". W ich mózgach odbywa się proces rozwojowy i wiemy, że nawet mała strata snu wpływa na ich koncentrację i zachowanie" – powiedział Paul Grungrass, pediatra z kliniki badającej sen u dzieci w Guy's and St. Thomas Hospital w Londynie.

Zgodnie z badaniami nie tylko młodsze dzieci mają problem ze snem. Nastolatkowie cierpią na tzw. "night owl syndrome", ponieważ zazwyczaj zażywają mało światła słonecznego.

Komentarze 1

Obcy
85
Obcy 85
#119.02.2010, 21:06

hehe mam to samo XD nie wysypiam się przez kompa