Do góry

Elektryczna whisky

Chivas Brothers, wiodący szkocki producent whisky, we współpracy z firmą Volvo rozpoczęli dwuletni okres próbny transportu beczek z trunkiem między rozlewnią w Kilmalid niedaleko Dumbarton do magazynu w Beith.

Ciężarówka będzie w stanie pokonać 50-milową podróż w obie strony do pięciu razy dziennie, zanim zostanie naładowana przez noc.

Tylko jeden pojazd pozwoli zaoszczędzić około 155 ton emisji dwutlenku węgla rocznie.

„Jesteśmy dumnym szkockim biznesem i czujemy głęboką odpowiedzialność za wspieranie programu zrównoważonego rozwoju (…). Daje nam to możliwość wypróbowania nowego, innowacyjnego podejścia do elektryfikacji naszej floty” – powiedział Jean-Etienne Gourgues, prezes i dyrektor generalny Chivas Brothers.

Inne szkockie organizacje także planują wprowadzić w tym roku w pełni elektryczne samochody ciężarowe, w tym Scottish Forestry do transportu drewna.

W Szkocji to właśnie transport krajowy jest obszarem emitującym najwięcej gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatu. Według danych rządu szkockiego, w 2020 r. transport osobowy i ciężarowy był odpowiedzialny za 24% całkowitej emisji gazów.

Największa część pochodzi z aut osobowych zaś samochody ciężarowe i autobusy stanowią około 20% emisji z transportu. To właśnie tę część próbuje zminimalizować zelektryfikowany transport ciężarowy.

Scottish Forestry wprowadzi podobne pojazdy jeszcze w tym roku, aby kursowały między tartakiem w Lockerbie a krajowym centrum dystrybucji oddalonym o kilka mil w Hangingshaws.

Komentarze 3

Sokole
9 814
Sokole 9 814
#106.06.2023, 10:54

Podaja ile ton CO2 kosztowalo wyprodukowanie tej ciezarowki?

" ty mnie nie mow ile ja moge zarobic. Ty mnie lepiej powiedz ile ja musze stracic, zeby potem ewentualnie moc zarobic?"

Profil nieaktywny
Delirium
#206.06.2023, 13:28

Ta jedna ciężarówka to pokłosie tego glasgowickiego zlotu/kongresu/ZwałJakZwał samolotowo-klimatycznego? :p

A przy okazji - jak ta kwestia:

https://energetyka24.com/klimat/wiadomosci/komisja-europejska-nie-chce-o...

wygląda w UK?

Jack76
6
Jack76 6
#306.06.2023, 21:16

Podają ile ciężarówka zaoszczędzi CO2,a wystarczy jeden wybuch wulkanu i cały misterny plany w pi.du!!!