Do góry

„Festiwal wolności” w Edynburgu w rocznicę wejścia Polski do UE

„Festiwal Wolności – 20 lat Polski w Unii Europejskiej” odbędzie się w Edynburgu 11–14 maja w Southside Community Centre oraz w St Giles’ Cathedral i Summerhall. Zaplanowano m.in. pokazy taneczne, wystawy, warsztaty, projekcje filmowe oraz euro–disco i karaoke.

Czterodniowy festiwal, z głównymi wydarzeniami 12 maja, odbędzie się z okazji przystąpienia Polski do UE. W programie jest muzyka na żywo, pokazy taneczne, wystawy, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe, zajęcia na świeżym powietrzu, a także euro–disco i karaoke z największymi europejskimi hitami!

Robert Motyka ze stowarzyszenia Beetroot Collective CIC, które jest organizatorem festiwalu, podkreśla że „festiwal powstał po to, by przy wspólnym stole zainteresować wszystkich chętnych polską kulturą, a także pozwolić uczestnikom doświadczyć pełnego spektrum naszego wkładu w szkocki krajobraz kulturowy”.

Świętowanie obecności w Unii

Program festiwalu został tak ułożony, aby służył świętowaniu wolności zawartych w Karcie Praw Podstawowych UE: wolności wyboru zawodu i prawa do podejmowania pracy, wolności myśli, sumienia i wyznania, wolności sztuki i nauki, wolności wypowiedzi i informacji.

Marta Adamowicz z Beetroot Collective CIC mówi: „Pragniemy zapewnić scenę dla tętniącego życiem harmonogramu inspirujących i rozrywkowych wydarzeń osadzonych na pozytywnym tle szkockich, polskich i europejskich relacji”.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zaprosić do udziału najlepszych lokalnych artystów i ekspertów w swojej dziedzinie – zarówno ze Szkocji, jak i z państw Europy Środkowo–Wschodniej – a także inne organizacje społeczne. W programie można znaleźć szeroki wachlarz atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a większość z nich nie jest biletowana.

Beetroots Collective

Festiwal Wolności organizowany jest przez Beetroots Collective CIC pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

Beetroots Collective to założona w 2008 r. – pierwotnie pod nazwą Polish Cultural Festival Association (PCFA) – organizacja z siedzibą w Edynburgu, która realizuje społecznie zaangażowane projekty i wydarzenia artystyczne we współpracy ze społecznością polską i innymi różnorodnymi społecznościami w Szkocji.

Dyrektorzy Beetroots – wielokrotnie nagradzani artyści – Marta Adamowicz i Robert Motyka mają bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi wydarzeniami i projektami artystycznymi, festiwalami filmów krótkometrażowych, wydarzeniami performatywnymi, projektami sztuk wizualnych, wystawami i konferencjami.

Komentarze 5

Negocjator
7 904 9
Negocjator 7 904 9
#103.05.2024, 23:28

Festiwal wolności to chyba w rocznicę brexitu…. (To był sarkazm)

Robert_Motyka
7
#204.05.2024, 10:46

Częścią naszej kultury jest też nasza wspaniała polska kuchnia - z radością zapraszamy na fundowane przez Euro Parlament pierogi!

eptereptep
1 356
eptereptep 1 356
#304.05.2024, 12:16

Hmmm... jeżeli rękę do tego przyłożyły europosłanki Kempa, Szydło, Zalewska, to ja jednak podziękuję, bo nie mam pewności, czy tych pierogów nie zaiwaniono z PCK najuboższym, albo z plecaka syryjskiego dziecka. :p A jeżeli wiózł je do was europoseł "Kilometrówka" Czarnecki, to sprawdziłbym najpierw datę ważności... :p

eptereptep
1 356
eptereptep 1 356
#405.05.2024, 00:04

Przypomnę:

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Możemy zagłosować.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do 20 maja 2024 r.

4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.

https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/wybory-do-parlamentu-europejskiego...

Robert_Motyka
7
#505.05.2024, 16:09

Pierogi przygotuje dla nas sprawdzony, polski rodzinny biznes z Edynburga :-)