Do góry

Jaką szkołę języka angielskiego wybrać?

Wybór właściwej szkoły języka angielskiego to istotna decyzja. Nie każdy szuka tego samego. Jedni postawią na urok niezależnych placówek. Inni na zalety wielkich sieci szkół. Oto 10 spraw, które warto wziąć pod uwagę decydując się na ostateczny wybór.

Jedni wolą szkoły lokalne, a inni możliwość nauki za granicą. W tych decyzjach nie możemy pomóc. Natomiast jest kilka istotnych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed ostatecznym wyborem szkoły języka angielskiego. Oto lista dziesięciu z nich:

1. Czy szkoła jest akredytowana przez rząd?

Wybór szkoły akredytowanej to gwarancja wysokiego poziomu nauczania i tym samym trafionej inwestycji finansowej. Jeśli szkoła posiada akredytację British Council (UK) lub ACCET (USA), jest regularnie monitorowana i powinna oferować najwyższe standardy kształcenia.

2. Jak liczne są klasy?

Pamiętajmy, że klasy, w których jest niewielu uczniów, pozbawią nas możliwości pracy i komunikacji grupowej. Zbyt zatłoczone natomiast uniemożliwią interakcję z nauczycielem. Najlepsze postępy zwykle robi się w klasach 10-18 osobowych.

3. Jak zróżnicowane są klasy pod względem narodowości?

Im większa liczba narodowości uczniów w klasie, tym więcej możliwości ćwiczenia języka i szans na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Przykładowo w Londynie jest szkoła, w której uczą się przedstawiciele ponad 80 różnych narodowości.

4. Czy szkoła oferuje program zajęć kulturalno-rekreacyjnych?

Najlepszym sposobem na szybkie zadomowienie się w szkole i w nowym mieście jest uczestnictwo w wycieczkach i zajęciach pozalekcyjnych. Program regularnych zajęć kulturalno-rekreacyjnych oferują szkoły, którym zależy na zapewnieniu uczniom ciekawych, różnorodnych wrażeń i szybkiej integracji.

5. Czy szkoła oferuje zakwaterowanie?

Znalezienie domu zastępczego na czas wyjazdu zagranicznego to bardzo ważna kwestia. Czasem zakwaterowanie może mieć największy wpływ na ocenę naszego pobytu. Czekający na nas, zagwarantowany pokój, bez konieczności poszukiwań miejsc w schroniskach czy hotelach, umożliwi bezstresowe rozpoczęcie kursu.

6. Jak często szkoła sprawdza jakość oferowanego zakwaterowania?

Zakwaterowanie zorganizowane przez szkołę to oczywiście bardzo wygodna i atrakcyjna oferta. Warto jednak dowiedzieć się, jak często szkoła monitoruje jakość oferowanego zakwaterowania w akademikach oraz u rodzin goszczących. Nie ma nic gorszego, niż odkrycie po przyjeździe, że zarezerwowane dla nas miejsce nie spełnia naszych oczekiwań.

7. Czy lekcje nastawione są na rozwój czterech najważniejszych umiejętności językowych?

Aby szybko i sprawnie podwyższyć poziom znajomości języka należy zadbać o rozwijanie wszystkich jego aspektów. Jednocześnie ćwiczenie czytania, pisania, słuchania i mówienia podczas lekcji zagwarantuje szybkie postępy językowe.

8. Czy szkoła dopuszcza przeniesienie się do klasy o wyższym poziomie?

Frustrującym doświadczeniem byłoby utknięcie w jednej klasie, jeśli nasz poziom znajomości języka angielskiego znacznie się poprawi. Radzimy upewnić się, że szkoła oferuje kursy na różnych poziomach oraz że można je zmieniać, gdy angielski staje się lepszy.

9. Czy wszyscy nauczyciele posiadają stosowne kwalifikacje?

Bez wątpienia warto także upewnić się, że będziemy uczeni przez wykształconych i akredytowanych nauczycieli. Jeśli szkoła zatrudnia nauczycieli posiadających certyfikaty takie jak CELTA, TESOL lub ich odpowiedniki, możesz być pewien, że będą prezentować wysokie standardy nauczania i posiadać cenne i stosowne doświadczenie.

10. Czy w razie jakichkolwiek problemów z zakwaterowaniem lub kursem szkoła posiada personel gotowy do pomocy?

Wiedząc, że w szkole jest ktoś, z kim w razie czego można porozmawiać, może przynieść ogromną ulgę. Nawet, jeśli nigdy z tego nie będziemy mieli potrzeby skorzystać, dobrze upewnić się, że personel szkolny ma wiedzę na temat oferowanych programów. A szkoła procedury pomocy i rozwiązywania ewentualnych problemów.

Zobacz także

Komentarze 1

G_14
436
G_14 436
#111.12.2011, 23:31

Dodałbym, że ważne aby zajęcia były prowadzone przez tego samego nauczyciela przez okres co najmniej semestru.

Ponadto patrzyłbym z rezerwą na szkoły, które umożliwiają zapisanie się w dowolnym czasie podczs semestru ( przykładem może być Callan).

Owszem rónorodność jest jak najbardziej czynnikiem uatrakcyjniającym zajecia natomiast nie za bardzo rozumiem dlaczego "Im większa liczba narodowości uczniów w klasie, tym więcej możliwości ćwiczenia języka".

Na koniec, jeśli wspomniano o Londynie, proszę pamiętać o istnieniu tzw. visa factories czyli szkół, które raczej niż nauce służą otrzymaniu wizy studenckiej , która to z kolei umożliwia legalną pracę. Na szczęście nas to już nie dotyczy, jako że jesteśmy członkami UE natomiast może być właśnie domeną pewnych szkół o wysokim zróżnicowaniu.