Do góry

Nowe monety na cześć polskiej prezydencji

Dziś Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 854 tys. okolicznościowych monet. Mennica Polska wybiła je z okazji przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.


Z okazji Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej Mennica Polska przygotowała aż 4 tys. złotych monet o nominale 100 zł. Została ona wykonana metodą stempla lustrzanego. Tak samo powstało 50 tys. sztuk srebrnych dziesięciozłotówek z logo polskiej prezydencji. Z kolei dwuzłotówek, wykonanych tzw. stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold jest aż 800 tys.

Monety kruszcowe można licytować od dzisiaj w systemie "Kolekcjoner" (www.kolekcjoner.nbp.pl). Z kolei sprzedaż monet dwuzłotowych prowadzona jest przez kasy w Oddziałach Okręgowych NBP.

Moneta została zaprezentowana 16 czerwca w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Projektantką monet jest Urszula Walerzak, która dodatkowo zaprojektowała również pamiątkowy medal poświęcony polskiej prezydencji. Medal o średnicy 40 mm, wykonano ze srebrzonego mosiądzu. Dostępnych jest tylko 1 tys. sztuk.

Awers stanowi płaszczyzna wypełniona ludową wycinanką w kształcie litery E, symbolizującej Europę. W otoku gwiazdki nawiązujące do flagi UE. Po prawej stronie godło RP wykonane w technice tampon-druku. Rewers w centralnej części ma wycinankę łowicką obramowaną ażurowym wzorem. W otoku napis: Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Wszystkie powstały w Mennicy Polskiej, których emitentem jest NBP, ponieważ w każdym kraju tylko bank centralny ma prawo do emitowania pieniądza.

- Monety kolekcjonerskie stanowią okazję do upamiętnienia ważnych rocznic i postaci historycznych, ale również rozwijają zainteresowania polską kulturą, nauką i tradycją - tłumaczy portalowi Emito.pl Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej.

1 lipca 2011 Polska po raz pierwszy w historii obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Z punktu widzenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej to najważniejsze wydarzenie od czasu naszego przystąpienia do UE.

Komentarze 3

BD.K
20 491 1
BD.K 20 491 1
#101.07.2011, 14:18

"ponieważ w każdym kraju tylko bank centralny ma prawo do emitowania pieniądza."

tak patrze w portfel... i cos mi sie nie zgadza

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#202.07.2011, 12:35
Profil nieaktywny
Konto usunięte
#302.07.2011, 14:46

nawet na czapkach będziemy nosili nazwisko naszego wodza;