Do góry

Program polskich występów na Edinburgh Festivals

W tegorocznym programie edynburskich festiwali znalazło się ponad 180 polskich wydarzeń: koncerty muzyki poważnej, jazzowej i aktualnej, spektakle teatralne, performance, spektakle teatrów plenerowych i eksperymentalnych, taniec współczesny, pokazy filmowe, spotkania oraz wystawy i instalacje.

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

Polska kultura obecna będzie na aż czterech festiwalach. Fot gostepska.com

Polska kultura obecna będzie na aż czterech festiwalach od niezwykle popularnego i przyciągającego rekordową publiczność The Edinburgh Festival Fringe, przez Edinbugh Jazz & Blues Festival i Edinburgh Art Festival, po Edinburgh International Festival, jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali na świecie.

INTERNATIONAL EDINBURGH FESTIVAL

Usher Hall

2008: Makbet, TR Warszawa, reż. Grzegorz Jarzyna / 11-13 i 16-18 sierpnia, godz. 19:30, 15 sierpnia, godz. 14:00, Royal Highland Centre

Dowódca wojsk Makbet wywołuje koszmarną jatkę. Wojna z terrorem to wojna terroru. Osadzona w brutalnym współczesnym konflikcie bliskowschodnim sztuka 2008: Makbet nie cofa się przed ukazaniem machiny przemocy, która raz puszczona w ruch działa coraz szybciej i sprawniej. Dzięki spektakularnym efektom pirotechnicznym, projekcjom wideo i niezwykłej wielopiętrowej ścieżce dźwiękowej powodującej złudzenia akustyczne, szekspirowaska pajęcza sieć polityki, ambicji i zjawisk nadprzyrodzonych zmienia się we współczesny, bardzo fizyczny film teatralny. Reżyser Grzegorz Jarzyna zdobył uznanie widzów festiwalowych w 2008r. dramatycznym wystawieniem sztuki 4.48 Psychosis.

2008: Makbet, TR Warszawa, reż. Grzegorz Jarzyna

Ojczyzna Szymanowskiego – Zapominany Orient Europy / 16 sierpnia, godz. 17:00, The Hub
Karol Szymanowski spędził swą młodość w regionie Europy o barwnej historii politycznej, w którym różne narody, języki i religie pokojowo współistniały. Czy jednak rzeczywiście była to kraina szczesliwa? A może to tylko marzenie, przeszłość pożądana? Jedno jest pewne – był to wewnatrzeuropejski Orient, który obecnie został niemal zupełnie zapominany. By zrozumieć element egzotyczny w muzyce i osobowosci Szymanowskiego, Orient ten trzeba odkryć na nowo. Naszym celem jest proba analizy historii z perspektywy postkolonialnej oraz wniesienie nowego spojrzenia na dziedzictwo Karola Szymanowskiego – czlowieka Orientu ze Wschodu Europy.

Muzyka Karola Szymanowskiego, Londyńska Orkiestra Symfoniczna / 16-17 sierpnia, godz. 20:00, 18-19 sierpnia, godz. 19:30
Karola Szymanowskiego pozostaje pod wpływem Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa oraz impresjonistów Claude'a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. Szymanowski inspirował się również polską muzyką ludową, tworząc szereg mazurków na fortepian. Poprzez wyabstrahowanie wszystkich tych elementów, Szymanowski stworzył własny, silnie indywidualny, rapsodyczny, wyjątkowo harmonijny styl. Londyńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Walerego Gergiewa wykona symfonie nr 1 – 4 oraz I i II koncert skrzypcowy Szymanowskiego.

Muzyka Witolda Lutosławskiego, Cleveland Orchestra / 21-22 sierpnia, godz. 20:00
Witold Lutosławski to jeden z najważniejszych kompozytorów europejskich XX wieku, a w okresie ostatnich trzech dekad swego życia jeden z głównych polskich muzyków. Franz Welser-Möst i jego słynna Cleveland Orchestra wykonają z siłą i precyzją utwór będący oficjalnym powitaniem na festiwalu. Muzyka ludowa przeplata barwny Koncert na orkiestrę i Koncert fortepianowy Lutosławskiego – mistrzowskie dzieło, w którego świetle rozbłyskuje talent każdego z wyjątkowych muzyków orkiestry.

Cleveland Orchestra wykona muzykę Witolda Lutosławskiego, fot. Polska Arts

FESTIVAL CLUB

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

Summerhall

Instalacja Relatives Wojtka Ziemilskiego / 3-12 sierpnia, godz. 11:00-21:00
Jeśli nazywasz się Huang, Huong, Houang, Hoang, Wong, Hwong, Vong, Hung, Hong, Bong, Eng, Ng, Uy, Wee, Oi, Oei, Oey, Ooi, Ong, Hwang, albo Ung, Whang, Hoàng, Huỳnh, Whang, albo jesteś ich rodziną, serdecznie Cię zapraszamy! Nie chcemy wam nic sprzedać. Nie musicie nic kupować. Chcemy tylko, żebyście się do nas przyłączyli. Reszta zależy od was. / CO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ Jeśli będzie więcej niż 1 osoba, możecie się spotkać i pójść na piwo./ Jeśli będzie więcej niż 10 osób, możecie pójść na wspólny lunch./ Jeśli będzie więcej niż 100 osób, możecie zorganizować imprezę w klubie./ Jeśli będzie więcej niż 1000 osób, możecie zorganizować konferencję z pysznymi lunchami i zrobić całodzienne spotkanie ludzi z całego świata. /Jeśli będzie więcej niż 10 000 osób, możecie zrobić ogromną imprezę plenerową z ogniami sztucznymi, tańcami i koncertami./ Jeśli będzie więcej niż 100 000 osób, możecie stworzyć wydarzenie większe od meczu Euro 2012./ Jeśli będzie więcej niż 1 000 000 osób, będzie was więcej, niż wszystkich mieszkańców miasta. Możecie przejąć władzę nad miastem. I zrobić, co chcecie.

Mały czarny kapturek i inne surrealistyczne opowieści (filmy animowane dla dorosłych) / 9 i 16 sierpnia, godz. 23:15
Filmy animowane na dobranoc, pełne surrealizmu i niespodzianek, w tym dzieła najlepszych polskich filmowców takich jak Jan Lenica, Stefan Schabanbeck, Mariusz Wilczyński, Zofia Oraczewska i Piotr Dumała.

Gdy zobaczysz kota i inne opowieści o zwierzętach (filmy animowane dla dzieci) / 12 i 19 sierpnia, godz. 10:30
Zwierzęta małe i duże, prawdziwe i zmyślone wystąpią w sześciu krótkometrażowych filmach animowanych. Zobacz opowieści o samotnych słoniach, niegrzecznych leśnych skrzatach i kowbojach szukających złota. Dla dzieci od lat 7.

Przewodnik do Polaków / 14-16 sierpnia, godz. 19:30
Pięć części dokumentalnego przewodnika pozwalającego zrozumieć historię, kulturę i charakter polskiego społeczeństwa poprzez różne aspekty codziennego życia. Przewodnik do Polaków zaprasza widza do udziału w niezwykłej filmowej podróży do korzeni współczesnego zjawiska wolności i kreatywności w Polsce. Wbrew powszechnym stereotypom, epoka socjalistyczna w Polsce nie polegała wyłączenia na represjach, nędzy i upodmiotowieniu – był to też czas zyskania namacalnej wolności w niespodziewanych sferach życia. Z pięciu filmów dokumentalnych w Summerhall pokazane zostaną Beats of Freedom, Art of Freedom i Political Dress.

Filmy krótkometrażowe Borowczyka / Boro in the Box / 16 sierpnia, godz. 21:15
Walerian Borowczyk to polski reżyser filmowy, którego wczesne filmy to surrealistyczne animacje, trwające czasem tylko kilka sekund, w tym zabawne abecedaria. Jego najbardziej znane wczesne filmy to Był sobie raz (1957 r.) i Dom (1958 r., z Janem Lenicą). Do ważniejszych filmów tego okresu należy poklatkowa animacja Renesans (1963 r.), przedstawiająca w odwróconej chronologii kolejne niszczone przedmioty (modlitewnik, pluszak itp.), które powstają z popiołów, by ulec ostatecznemu zniszczeniu po ukończeniu ostatniego przedmiotu (bomby). To także film Jeux des anges (1964) r., który Terry Gilliam zaliczył do dziesięciu najlepszych filmów animowanych wszechczasów.

Alte Zahen / 21 sierpnia, godz. 22:00
Alte Zahen to nowy projekt Raphaela Rogińskiego – czołowego muzyka awangardowej warszawskiej sceny żydowskiej i innych kreatywnych grup muzycznych związanych z modną kawiarnią i miejscem kultury Chłodna 25, znanym z promocji wcześniej nieznanej muzyki i fuzji kulturowych. Alte Zahen – Raphael Rogiński razem z Bartłomiejem Tycińskim (gitara), Maciem Morettim (bas) i Olą Rzepką (perkusja) – wykonają pieśni chasydzkie "niguny" połączone z muzyką surferską z lat sześćdziesiątych.

Raphael Rogiński fot. Polska Arts

Raphael Rogiński – guitar solo / 22 sierpnia, godz. 22:00
W specjalnym solowym spektaklu muzycznym Rafael Rogiński interpretuje muzykę żydowskiego teatru, a konkretnie muzykę żydowskiego teatru lalkowego. Teatr lalkowy zrodził się z religijnie zainspirowanej ekspresji sztuki i rozrywki w oparciu o tradycyjne żydowskie przedstawienia purimowe, przekształcając się w Europie Wschodniej w latach trzydziestych XX wieku w komentarz polityczny i socjologiczny. Dziś teatr lalkowy wciąż stanowi ważny element współczesnej kultury żydowskiej, z którego czerpie wielu artystów sztuk wizualnych i muzyków, również Rogiński.

Wovoka / 22 sierpnia, godz. 23:00
Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom religijnym Ameryki Północnej. Skład ten interpretuje przede wszystkim bluesy pochodzące z pierwszych nagrań terenowych, muzykę czarnych Indian i Indian północno-amerykańskich oraz tworzy własne kompozycje wzorowane na tych tradycjach. Aktualnie zespół nagrał płytę z utworami Blind Williego Johnsona, która ukaże się latem 2012 r. Na program koncertu złożą się utwory z tej właśnie płyty, stare hymny gospel i własne kompozycje.

Profesjonalizm / 23 sierpnia, godz. 22:00
To nowy sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Zespół składa się z trąbki, dwóch saksofonów na zmianę z klarnetami, perkusji, kontrabasu i pianina. Jego skład to "crème de la crème" warszawskiej sceny niezależnej: Masecki, Szuszkiewicz, Górczyński, Duda, Domagalski i Rogiewicz. Masecki sięgnął po inspirację do najwcześniejszych doświadczeń muzycznych, kiedy jako dwunastolatek brał udział w sesjach jazzowych w słynnym klubie Akwarium. W pracy nad albumem Masecki wszedł w dialog amerykańską muzyka jazzową z bujnego okresu 1920-1950. Jest to pierwszy autorski projekt Maseckiego, w którym znakomity pianista prezentuje się jako dojrzały kompozytor (wcześniejsze projekty polegały dużo bardziej na improwizacji lub kompozycji zbiorowej).

Cukunft / 24 sierpnia, godz. 22:00
Zespół Cukunft ("przyszłość" w języku jiddisz) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Muzycy interpretują utwory przedwojenne i komponują utwory własne, robiąc to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie wspierany jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi. W tym momencie zespół wykonuje prawie wyłącznie wiejską muzykę żydowską z terenów Galicji. Tańce "frejlaks", "turkiszer" czy "voleks" przetwarzając się przez oryginalne brzmienie zespołu, stają się współczesnym repertuarem dla nowoczesnej "orkiestry klezmerskiej". Obecnie w skład w zespołu wchodzą Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Paweł Szamburski – klarnet, Paweł Szpura - perkusja, Michał Górczyński – klarnet basowy.

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

EDINBURGH ART FESTIVAL

Wystawa Here / Now

Wystawa Here / Now / 28 lipca-9 września, poniedziałek-sobota, godz. 10:00-17:00; niedziela, godz. 12:00-17:00, Royal Scottish Academy
Przez wiele lat Szkocja przyciągała wielu zagranicznych artystów. W ostatniej dekadzie wśród całej fali "nowych Szkotów", którzy przyjeżdżają do Szkocji na studia, do pracy, jako mieszkańcy, pojawił się bardzo wyraźny polski głos. Prace autorstwa tych polskich artystów wzbudziły znaczne zainteresowanie, a dziś współczesna szkocka scena artystyczna jest pod wyraźnym polskim wpływem. Na wystawie przedstawionych zostanie wielu ważnych młodych uczestników tego ruchu. Zapytamy o to, co ich ściągnęło do Szkocji, by się uczyć i rozpocząć karierę, jak łączą działalność artystyczną w dwóch krajach oraz w jakim stopniu ich praktyka artystyczna w Szkocji różni się od podobnych doświadczeń w ojczyźnie.

Instalacja Pain Thing Roberta Kuśmirowskiego / 3-27 sierpnia, godz. 11:00-21:00, Summerhall
Projekt to instalacja odnosząca się bezpośrednio do zastałej tkanki pomieszczeń po dawnej lecznicy weterynaryjnej, gdzie przeprowadzano szereg testów medycznych na przetrzymywanych do tego celu zwierzętach. Od lat nikt też nie przeprowadzał tu żadnych badań i prac nad animalami. W kilku przestrzeniach laboratoryjnych pozostał jedynie progowo wyczuwalny ból, jaki musiał tu występować oraz kilka stanowisk i urządzeń do badań. Pain Thing to dwuliniowy tytuł, który jest grą opisu samego cierpienia i tuszującej je praktyki malarskiej. Widz wprowadzony do pomieszczeń Summerhall będzie świadkiem nieudanego eksperymentu, który na nieszczęście odwiedzającego zaczyna żyć własnym życiem.

Intensywne warsztaty Leszka Bzdyla / 14-18 sierpnia, godz. 13:00-15:00, 19 sierpnia, godz. 13:00-16:00, Dance Base
Sesje warsztatowe tańca i teatru powstały w oparciu o bogate indywidualne doświadczenia z 20 lat praktyki studyjnej i teatralnej w teatrze Dada von Bzdülöw oraz 140 projektów teatralnych i choreograficznych w latach 1987-2012. Technika praktykowana przez Bzdyla jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji teatralnej. Organiczny ruch taneczny nie tworzy bariery pomiędzy dialogiem scenicznym a tworzeniem abstrakcyjnych form. Warsztaty koncentrują się na takim przygotowaniu tancerza, by jego świadomość ciała, świadomość rytmu i ekonomia tańca wspierały samoświadomość i dopuszczały większą swobodę w tworzeniu teatru i choreografii.

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

FRINGE FESTIVAL

Performance / instalacja 24h Wacława Miklaszewskiego / 22 / 23, 25 / 26 sierpnia, od godz. 6:00, Summerhall
Sztuka przedstawia 24 historie z życia toczące się w ciągu jednego, powolnego i leniwego dnia, zawieszone w czasie, bez nadziei na zmianę. Ale można próbować… Większość czasu wypełnia muzyka a capella, wyzwalająca, dająca szansę na ucieczkę od tego, co jak się wydaje jest, co faktycznie było. 24h to eksperyment teatralny, rozciągający czas, rozrywający go dźwiękiem, improwizacją, obrazem, malowaniem na żywo, słowami… Spektakl trwa bez przerwy od 6 rano do 6 rano, dwa razy w tygodniu. Scenariusz, muzyka i wykonanie Wacław Miklaszewski.

Old College Quad

Ślepcy, Teatr KTO / premiera 3 sierpnia, godz. 21:00 / 4-15 sierpnia, godz. 21:00, 16-27 sierpnia, godz. 22:30
Scenariusz tego plenerowego przedstawienia zainspirowała bestsellerowa powieść portugalskiego noblisty Jose Saramago Miasto ślepców. To, co dziś wydaje się fikcją, jutro może przerodzić się w rzeczywistość. Ludzie tracą wzrok w niewyjaśnionych okolicznościach. Epidemia szerzy się tak szybko, że nikt nie jest w stanie nad nią zapanować. Wybucha panika, a pozornie uporządkowany świat pogrąża się w chaosie. Władze szybko izolują pierwszą grupę ślepców w zamkniętym ośrodku dla psychicznie chorych. Odizolowana społeczność zaczyna tworzyć własne reguły. Przedstawienie Ślepcy to szokująca analiza ludzkiej kondycji.

Teatr Biuro Podróży, fot. Arnold Ochman

Makbet: Kim jest ten człowiek we krwi?, Teatr Biuro Podróży / premiera 2-3 sierpnia, godz. 22:30 / 4-13 sierpnia, godz. 22:30
Kim są ludzie we krwi? Czego nauczyła ich wojna? Czy okrucieństwa wojny, jakich doświadczyli pozwolą im spać spokojnie? Co wyniknie ze spotkania ludzi we krwi powracających do domu z wiedźmami? Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury zastępuje logika śmierci. Rozgrywa się na granicy rzeczywistości i koszmaru, gdzie postacie doczesne spotykają wiedźmy i duchy. W spektakularnym przedstawieniu wykorzystano ruchome dekoracje, motory, szczudła i ogień.

Carmen Funebre, Teatr Biuro Podróży / 14 sierpnia, godz. 22:30
Inspiracją do powstania tego przestawienia była wojna w Bośni, nasilające się konflikty etniczne oraz inne wybuchy nacjonalizmu i nietolerancji na całym świecie. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii, którzy opowiedzieli o swoich losach. Ich relacje o utraconych bliskich i straconych domach inspirowały aktorów w pracy nad poszczególnymi scenami i przyczyniły się do powstania metafor opisujących uniwersalny los wygnańców. W Carmen Funebre Teatr Biuro Podróży przyciąga uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, światła szperaczy, efekty świetlne, przejmująca muzyka poruszają widownię, wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie.

Planeta Lem, Teatr Biuro Podróży / premiera 16 sierpnia, godz. 21:00 / 17-26 sierpnia, godz. 21:00
To najnowszy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży, którego inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. W przedstawieniu pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Wykorzystano w nim spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka stanowi połączenie brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.

Dance Base

Lost in Details, Aleksandra Borys / 3-5 i 7-12 sierpnia, godz. 16:30
Subtelna i tajemnicza polska tancerka i choreografka Aleksandra Borys snuje sieci ruchu w inspirowanym latami siedemdziesiątymi złocistym świetle (realizacja Łukasz Kędzierski) z towarzyszeniem przejmującej muzyki (kompozytor Goncalo Almeida). U sedna tego przejmującego spektaklu odnaleźć można wiecznie młodą powieść Lewisa Carrolla Alicja w krainie czarów. "– Gdy ja używam jakiegoś słowa – powiedział Humpty Dumpty z przekąsem – oznacza ono dokładnie to, co mu każę oznaczać... ni mniej, ni więcej. – Pozostaje pytanie – powiedziała Alicja – czy potrafisz nadać słowom tak wiele rozmaitych znaczeń? – Pozostaje pytanie – powiedział Humpty Dumpty – kto ma być panem... to wszystko."

Summerhall

Kukła. Księga Blasku, neTTheatre / premiera 3 sierpnia, godz. 21:00 / 4-13 sierpnia, godz. 21:00
Dyrektor neTTheatre Paweł Passini zainspirowany pracami Tadeusza Kantora i jego teatrem, który określał mianem "teatru śmierci", przedstawia rozedrgany świat kukieł, golemów i manekinów widziany oczami kabalisty. Witajcie w klinice snów! Jak zwykle w spektaklach teatralnych Passiniego grana na żywo muzyka i projekcje wizualne towarzyszą aktorom w ich poszukiwaniach ludzkiej kondycji. neTTheatre, pierwszy internetowy teatr świata, zdobywca nagrody Herald's Angel i Total Theatre Award, prezentuje swoje spektakle wirtualnie – przez internet oraz fizycznie – w realu.

Mała narracja, Wojtek Ziemilski / 3-4, 13-19, 21-23 sierpnia, godz. 19:15
Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin, hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Wojtek odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, filozoficzną refleksję, fakty historyczne i choreografię współczesną, podejmując próbę konfrontacji z historią, na którą nie miał żadnego wpływu. Inscenizowany wykład (lecture performance) łączy różne formy publicznej wypowiedzi i osobistego wyznania. Jest to gra gatunkami osobistej spowiedzi, wykładu uniwersyteckiego, sztuki wideo i współczesnej choreografii. Fikcja miesza się z rzeczywistością, osobista narracja z komentarzem historycznym, by w ten sposób poradzić sobie z bolesnym problemem pamięci i jej manipulacji.

Jesteśmy Czeczenami, PWSFTviT fot. materiały prasowe

Jesteśmy Czeczenami, PWSFTviT / 3, 6-13 sierpnia, godz. 19:15 oraz 8-9, godz. 17:15
Jest to opowieść o człowieku w czasie wojny, o wyborach między życiem i śmiercią. O poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy powinienem zostać i walczyć o swój kraj, czy też uciec i dzięki temu przeżyć, zostawiając jednak za sobą tych, których kocha. Jesteśmy Czeczenami powstało, by wywoływać kontrowersje czy prowokować, spektakl ma być po prostu postawieniem pytania: dlaczego? Dlaczego miliony niewinnych ludzi muszą cierpieć z niezrozumiałych powodów? Naszym celem było zabranie głosu w imieniu ludzi, którym głos odebrano, którzy cierpieli zignorowani przez międzynarodową społeczność. Spektakl oparty na fragmentach książki Germana Sadułajewa Jestem Czeczenem oraz reportaży Anny Politkowskiej.

Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie, Teatr ZAR / 9-13 oraz 15-20 sierpnia, godz. 19:00
Tytuł spektaklu jest w swej istocie metaforą potrzeby samobójstwa i odruchowej siły, trzymającej każdego przy życiu. Podstawowa linia struktury muzycznej spektaklu zbudowana została w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Subtelna siła i energia muzyki wiele zawdzięcza Erikowi Satie i jego rozpoznaniu intensywności, jaką niesie każda kropla dźwięku. Dzięki kontaktowi z tym współczesnym przedstawieniem i wpisaniu w jego ramy, tradycyjny materiał muzyczny przetworzono w nową formę i dopełniono intensywną partyturą ruchową.

Macbeth, Teatr Pieśń Kozła / 9-11 sierpnia, godz. 19:15
Macbeth, będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company, to kolejny eksperyment Teatru Pieśń Kozła. Stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu. Zaskoczą widownię niejeden raz: pieśnią korsykańską A Filetta w nowej aranżacji zespołu, emocjonalną muzyką w wykonaniu Rafała Hanela, wyjątkową ekspresją i śpiewem aktorów, malowniczymi pozami, walką na drewniane miecze, światłem, scenografią, przestrzenią i harmonijnym ruchem.

Pieśni Leara, Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral / premiera 12 sierpnia, godz. 19:15 /13-24 sierpnia, godz. 19:15
To nieliniowe wydarzenie dramatyczne, ukazujące świat subtelnych energii i rytmów rządzących tragedią Szekspira. Członkowie zespołu wybrali kluczowe sceny z Króla Leara, by stworzyć historię złożoną z gestów, słów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia dla kolejnego "poematu dramatycznego". Muzyka staje się bohaterem, związkiem, zdarzeniem. Proces twórczy podzielono na kilka etapów: przygotowanie koncertu, udramatyzowanie pieśni (oratorium), opracowanie struktur ruchowych i wizualnych, integracja tekstu, muzyki i ruchu, wreszcie ukształtowanie dojrzałego spektaklu. Pieśni Leara to wciąż ewoluujący projekt twórczy i badawczy, w którym widz doświadcza bardzo intymnego procesu artystycznego.

Sierakowski, Komuna // Warszawa / 15-26 sierpnia, godz. 20:45
Grupa powstała w listopadzie 2009 r. po rozpadzie Komuny Otwock. Przed dwadzieścia lat Komuna Otwock próbowała w teatrze i poprzez teatr praktykować i upowszechniać anarchizm, wyzwalając zasady społecznej organizacji i działania. Najnowszy spektakl, Sierakowski to fikcyjna przyszła biografia Sławomira Sierakowskiego, najważniejszego polskiego lewicowego intelektualisty i działacza. Otwiera on dyskusję na temat postaw przywódców Nowej Lewicy, jej metod działania i jej wyboru co do przedstawienia ideologii w sztuce. Najważniejsze oskarżenie, jakie pada ze strony komuny, brzmi: ideologie nie mające wsparcia w praktyce rodzą teoretyczne halucynacje. Nie można tylko rozmawiać o polityce, trzeba ją uprawiać, bo taka jest rzeczywistość demokratycznego państwa.

Cadillac, Teatr Usta Usta Republika, reż. Wojciech Wiński / 15-23 sierpnia, godz. 21:30
Przedstawienie plenerowe rozgrywające się na rynku miasta, obszernym zaułku lub dziedzińcu z graną na żywo muzyką zespołu Snowman. Spektakl jest festynem-loterią, jak Koło fortuny, a główną atrakcją jest możliwa do zdobycia w drodze losowania nagroda – samochodu cadillac. Zasady konkursu są proste – każdy, kto zdecyduje się kupić bilet i wziąć udział w losowaniu, ma szanse na zdobycie głównej nagrody. Czy można coś stracić, czy tylko coś wygrać? Czy festyn odbywa się na uczciwych zasadach? Kto próbuje stawiać te pytania, jeśli w zasięgu ręki jest cenny, atrakcyjny cadillac? Cadillac to spektakl o ślepym pożądaniu bogactwa, miłości, władzy lub innych atrybutów szczęścia.

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

Komentarze 6

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#203.08.2012, 20:33

Super! Jak dla mnie bombeczka;)
Czyli festival czas zobaczyć! Długo na to czekałam:)

vincent.vega
1 809 3
vincent.vega 1 809 3
#304.08.2012, 00:35

Bardzo dobrze, ze takie lokalne informacje pojawiaja sie WRESZCIE na emito. Tworcy portalu powinni ZDECYDOWANIE ulepszyc dzial lokalnych wiadomosci i zapowiedzi wydarzen i imprez (nie tylko polskich). Prowadzenie jednego z najpopularniejszych na Wyspach polskich portali internetowych (jak sami piszecie) do czegos zobowiazuje.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#404.08.2012, 01:13

OOOOLbrzymie oklaski i uklony ku emito.

slav
214
slav 214
#511.08.2012, 20:32

Tak bomba ale żeby jeszcze napisali gdzie konkretnie w Edi się to odbywa , czy i po ile są bilety ???

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#612.08.2012, 01:11

Nie wynagajmy zbyt wiele na raz, poza tym google nie boli.