Do góry

Sprzedaż domów w Irlandii Płn. spadła o połowę

Sprzedaż domów w Irlandii Północnej spadła w porównaniu z zeszłym rokiem o 50%. To wynik badań przeprowadzonych przez University of Ulster – donosi BBC.

120 agencji nieruchomości w całej Irlandii Północnej, które brały udział w badaniu, sprzedało łącznie 1 044 domy w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. To więcej niż w pierwszym kwartale roku (wówczas sprzedano tylko 896 nieruchomości), ale o połowę mniej niż w tym samym okresie w roku 2007.

Analiza wykazała również, że średni koszt domu w Irlandii Północnej to około 226 934 funtów, co oznacza że redukcja cen wyniosła zaledwie 4%.

Autorzy badania – profesor Alastair Adair, profesor Stanley McGreal i Louise Brown – mówią, że i tak głównym czynnikiem wpływającym na rynek jest wielkość transakcji, która zmalała o ponad połowę w ciągu roku.

Joe Frey, prezes Housing Executive, jest zdania, że rynek nieruchomości w Irlandii Północnej przechodzi trudny okres. „Obecna sytuacja to doskonała okazja dla rządu do zwiększenia liczby mieszkań socjalnych” – dodał Frey.

Komentarze 1

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#107.08.2008, 14:16

kryzys? jaki kryzys, przeciez tyle spotkan "jak kupic dom w UK" dla polakow sie organizuje, na pewno kryzysu nie ma wiec kupujmy :)