Do góry

Szkocja: bardzo duże ryzyko pożarów

Szkocka Straż Pożarna i Ratownicza wydała w całej Szkocji ostrzeżenie o wysokim ryzyku pożarów. Sytuacja jest o tyle trudna, że większość zastępów straży pożarnej przebywa w rezerwacie przyrody w Highlands, gdzie od 2 tygodni walczą z ogniskami pożaru.

Strażacy już od dwóch tygodni walczą z ogniskami pożaru, który wybuchł w rezerwacie przyrody w Highlands pod koniec maja. Dym z pożaru był tak duży i gesty, że sfotografowały go satelity z kosmosu.

Alert pożarowy obejmuje większość terytorium Szkocji do soboty. Straż przewiduje, że obszary Highlands, Dumfries i Galloway oraz Borders będą „ekstremalnie” zagrożone.

SFRS twierdzi, że większość pożarów powstaje przypadkowo. Dowódca jednostki John Harvey powiedział: „Wzywamy wszystkich, aby upewnili się, że nie zwiększą ryzyka pożaru. Pożary lasów i traw mogą rozpocząć się od nieostrożnego pozbywania się papierosów i grilla lub ognisk pozostawionych bez opieki. Następnie mogą palić się przez wiele dni i dewastować rozległe obszary ziemi, dziką przyrodę i zagrażać lokalnej społeczności”.

Komentarze