Do góry

Londyn: magiczna latarnia Charlesa Dickensa

Najnowsza wystawa w Musem of London to zbiór unikatowych dzieł sztuki, rękopisów oraz przedmiotów należących do jednego z najwybitniejszych angielskich pisarzy – Charlesa Dickensa. To pierwsza wystawa tej rangi poświęcona artyście od 1970 r. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Dickensa.

Charles Dickens

Ekspozycja oddaje hołd pracy Dickensa i ukazuje jego niezwykle silny związek z Londynem – miastem, które zainspirowało większość jego dzieł. Pisarz nazwał Londyn swoją "magiczną latarnią".

Często gdy spacerował po ulicach stolicy nocą (z wystawy dowiadujemy się, że przez większość życia Dickens cierpiał na bezsenność), w jego umyśle pojawiały się sceny, wątki oraz postacie, które potem znajdowały swoje odzwierciedlenie w kolejnych powieściach.

Odwiedzający wystawę będą mięli okazję podążyć śladami Dickensa, poczuć atmosferę wiktoriańskiego Londynu i widoku na Tamizę, odwiedzając miejsca, które pobudziły wyobraźnię pisarza.

Zobaczymy oryginalne i rzadko wcześniej pokazywane manuskrypty jego najsłynniejszych powieści, w tym „Bleak House” oraz "David Copperfield". W muzeum znajdują się rzeczy należące do pisarza, w tym jego biurko, przy którym napisał większość swoich powieści, krzesło, na którym siedział, a także rękopisy, rachunki oraz przedmioty domowego użytku.

Współcześni pisarze ocenili Dickensa jako autora, który najlepiej potrafi uchwycić świadomość i przeżycia mieszkańców brytyjskiej stolicy. Dickens żył i oddychał Londynem i ekspozycja jak najbardziej to pokazuje.

Wystawa nie jest autobiograficzna, lecz uporządkowana tematycznie. Portret autora, namalowany przez Williama Powella Fritha, widnieje przy samym wejściu. Oprócz tego znaleźć tu można fotografie, które zapoznają odwiedzających z rodziną i przyjaciółmi artysty.

W centralnej części wystawy znajduje się projekcja – miasto z wyobraźni, delikatnie oświetlone, niczym Londyn nocą za dawnych lat. Oglądając ją, widz przenosi się do Londynu z czasów Dickensa.

Tak jak jego fikcyjne postacie, my też przenosimy się z jednej dzielnicy Londynu do kolejnej. Na ścianach, w kolorach odzwierciedlających brud i ponury nastrój wiktoriańskiego miasta, znajdują się obrazy i rysunki ukazujące ówczesnych londyńczyków.

Wystawę kończy prezentacja przedmiotów i fotografii z dzieciństwa i czasu przed śmiercią Dickensa. Dopiero po śmierci pisarza świat dowiedział się o jego trudnym dzieciństwie – doświadczył on cierpienia i poniżenia jako mały chłopiec, kiedy został zabrany ze szkoły i wysłany do pracy w fabryce. Powieści Dickensa są więc przepełnione tematyką śmierci i tragedią dzieci.

Pod wieloma względami Dickens jest nadal nowoczesnym autorem – to, co opisuje, głęboko wpływa na czytelnika i prowokuje do myślenia. Na wystawie widzimy też coś, co jak najbardziej istnieje w Londynie dziś i istniało w połowie XIX wieku – silny podział pomiędzy biednymi a bogatymi.

W przygotowaniu ekspozycji pomógł dyrektor muzeum polskiego pochodzenia profesor Jack Lohman, który za promowanie polskiej kultury w Wielkiej Brytanii otrzymał honorowe wyróżnienie Bene Merito od ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego.

Co?
Dickens and London

Kiedy?
Wystawa otwarta od 9 grudnia do 10 czerwca 2012

Gdzie?
Museum of London
London Wall, London EC2Y 5HN
Najbliższa stacja metra: Barbican, St Paul's Moorgate

Wstęp?
Płatny: £8 (dzieci £6)

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze