Kampania na rzecz budowy pomnika gen. Stanisława Maczka zostanie sfinalizowana tuż przed obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 3 listopada o godz. 14:00. Monument stanie w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc stolicy Szkocji – na dziedzińcu przed budynkiem władz miasta przy Royal Mile, czyli głównej ulicy Edynburga (253 High St, EH1 1YJ). Ulica biegnie od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego. Pomnik generała stanie w sąsiedztwie Stone of Remembrance, przy którym odbywają się wszystkie uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.
Generał zostanie przedstawiony w pozycji siedzącej. Pomnik wykonany został z brązu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 85 tys. funtów.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wezmą udział m.in. ambasadora RP w Londynie Arkady Rzegocki, przedstawiciel władz lokalnych na czele z Lordem Provostem Edynburga, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Jarosław Mika, przedstawiciele Polonii, harcerze oraz goście z Polski. Swój udział zadeklarowali również przedstawiciele Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.
Inicjatorem kampanii na rzecz budowy pomnika był Lord Fraser of Carmyllie, który uczestniczył w pochówku generała Maczka jako reprezentant rządu brytyjskiego. Ceremoniał pogrzebowy oraz honory z jakimi gen. Maczek został pochowany zainspirowały go do zainteresowania się postacią polskiego dowódcy i podjęcia decyzji o upamiętnieniu jego osoby. Nagła śmierć Lorda Frasera w 2013 roku, tuż po oficjalnym zaprezentowaniu planów dotyczących budowy pomnika, spowodowała wstrzymanie prac nad projektem. Kampania została wznowiona w 2015 roku przez General Stanisław Maczek Memorial Trust.
Tablica w katedrze św. Marii
4 listopada w Edynburgu upamiętniona zostanie także setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12:00 w katolickiej katedrze św. Marii (61 York Pl, EH1 3JD) w jednej z naw bocznych odsłonięta zostanie tablica ku czci przedstawicieli polskich władz państwowych, polskich dowódców, żołnierzy oraz osób cywilnych, którzy przez dziesięciolecia kultywowali ideę wolnej Polski na Wyspach Brytyjskich.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, na które zgodziły się władze administracyjne katedry. W katedrze znajdują się relikwie patrona Szkocji, Św. Andrzeja.
Uroczyść odbędzie się w trakcie niedzielnej mszy koncelebrowanej przez arcybiskupa Edynburga i St. Andrews Leo Williama Cushley oraz biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Polski bohater

Generał Maczek podczas II Wojny Światowej był dowódcą 1. Dywizji Pancernej. Dywizja stacjonowała w Szkocji, gdzie oddano do jej dyspozycji ośrodek szkolenia czołgistów w Blairgowrie niedaleko Perth. Jej pierwszym zadaniem była obrona odcinka szkockiego wybrzeża od Edynburga do Aberdeen. Generał Maczek odegrał kluczową rolę podczas Bitwy o Normandię i wyzwolił spod niemieckiej okupacji część Francji, Belgii i Holandii. Po zakończeniu II wojny światowej nie mógł wrócić do komunistycznej Polski. Pozbawiony pensji wojennej zamieszkał wraz z żoną i trójką dzieci w Edynburgu. Pracował jako barman w Learmonth Hotel, gdzie regularnie odwiedzali go jego byli żołnierze. Zmarł w 1994 roku w wieku 102 lat.
Czytaj na Emito.net:
Ławeczka z Generałem Maczkiem stanie przed ratuszem w Edynburgu
W konsulacie w Edynburgu odsłonięto model pomnika gen. Maczka
Polskie MSZ przekaże £18 tys. na pomnik Generała Maczka
Powstał model pomnika Generała Maczka w Edynburgu w skali 1:1
Komentarze 37
Fantastyczny.
W sam raz.
By.
Zawiesic na nim napis
Kon
Sty
Tu
Cja
Calkiem zgrabny pomnik
Dlaczego tydzien wczesniej ? Rocznica odzyskania niepodleglosci jest 11/11..
Pytasz serio?
No tak ?