9 marca obchodzony jest Dzień Statystyki Polskiej. W tym roku z tej okazji Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań na temat stereotypowego Polaka.
Ze statystyk wynika, że przeciętny Polak jest… kobietą (dlatego, że kobiet w Polsce jest 19,8 mln, a mężczyzn 18,5 mln), ma nieco ponad 40 lat, pracuje w usługach, ma wykształcenie średnie. Jest w związku małżeńskim, ma jedno dziecko. Głównym posiłkiem jest obiad, który je między godziną 14:00 a 16:00. Dziennie spędza przed telewizorem 263 minuty.
Dziennikarze programu „Dzień dobry TVN” Kinga Rusin i Piotr Kraśko postanowili skonfrontować dane GUS z opiniami obcokrajowców mieszkających od lat w Polsce.

To, na co zwróciły uwagę wszystkie przepytane osoby, to niezbyt dobra cecha Polaków – narzekanie, na wszystko i z byle powodu.
Zauważyłam to od razu, jak przyjechałam na studia do Krakowa. Widziałam to coraz bardziej po sobie, bo po trzech latach też nabyłam tę umiejętność
– mówi Jana Shostak, artystka z Białorusi.
Miałem kolegę, który zawsze mówił: „Jak narzekam, to dopiero żyję”. Musiał narzekać, bo to jest sposób życia
– potwierdza to Samuel Rodrigez, wodzirej z Wenezueli.
Jak się wychodzi na ulicę, to widać, że ludzie są smutni, nieuśmiechnięci
– zauważa Włoch Piergiorgio Buzzi.
Polacy są nieco mniej pewni siebie i chyba to jest powód, że narzekamy. Wiadomo, że jak ktoś szuka powodu do narzekania, to znajdzie, na przykład pogoda, podróże. To coś z poczuciem własnej wartości. Nie wierzymy w siebie
– tłumaczy polskie narzekanie Patrick Ney, Anglik, który mieszka w Polsce od 2010 roku.
Z pozytywnych cech Polaków wymienia się odwagę, w tym do protestowania na ulicach, ale też pracowitość i to, że Polacy są konkretni. Patrick Ney podkreśla rodzinność Polaków.
Mieszkają bliżej swoich rodzin, rodziców czy dziadków, niż jest to w innych krajach. Od razu zwróciłem na to uwagę – babcia z wnuczkiem, to jest piękna sprawa w Polsce
– mówi Patrick, który ma żonę Polkę, ubiega się o polskie obywatelstwo i czuje się już na równi Anglikiem i Polakiem.
Komentarze 20
Dobry ten Anglik, nie slyszalem jeszcze tak Brytola z taka dobra wymowa :)
nie zachwycaj sie anglikiem gdy okazuje sie ze 1.3mln kobiet w Polsce nie ma szans na partnera :)
Narzeka... :) Ja bym powiedział, że go wszystko wkur....a :) Tak po polsku :)
#2 To wina nadprogramowych babc bo wiadomo, ze Polak szybko umiera, w mlodszych rocznikach jest po rowno…;)
Bo my Polacy jestesmy szczerzy, nie tak jak Anglicy czy amerykanie, jak ktos nas zapyta Jak sie masz to nie zakladamy pieknej usmiechnietej maski, tylko walimy co na duszy lezy :) i to jest piekne, Polskie :)