Samolot Beaufighter z Dywizjonu 307 stacjonującego w bazie RAF Exeter patrolował Lyme Bay, aby przechwycić niemieckie bombowce w drodze do celów takich jak Bristol, Cardiff czy Liverpool. W nocy 12 kwietnia 1942 r. wpadł do morza w odległości około mili od Beer Head. Katastrofa została zaobserwowana przez straż przybrzeżną.

Ciało nawigatora Mieczysława Świerza wydobyto z morza i pochowano na cmentarzu w Exeter, ale ciała pilota Romana Smoka nigdy nie odnaleziono.
Z okazji 80. rocznicy katastrofy The Royal British Legion oddział w Beer we współpracy z organizacją 307 Squadron Project, planuje zorganizowanie kilku wydarzeń.
12 kwietnia w Congregational Hall przy Fore Street zostanie otwarta wystawa dotycząca historii Dywizjonu 307.
Tego samego dnia o godz. 14:00 z pokładu lokalnej łodzi rybackiej zostaną złożone do morza wieńce w miejscu katastrofy. Sternikami łodzi będą wnuk oraz prawnuk rybaka, który feralnej nocy 1942 roku wypłynął w morze w poszukiwaniu załogi samolotu.
W uroczystości upamiętnienia lotników przy klifie w pobliżu Beer Head wezmą udział krewni załogi, polscy weterani, członkowie lokalnych oddziałów Royal British Legion, Royal Air Forces Association (RAFA) oraz kadeci z 2019 Dywizjonu Air Training Corps z siedzibą w Sidmouth. Trębacz odegra utwory Last Post i Reveille.
Harmonogram wydarzeń 12 kwietnia
- 09:45 – Podniesienie polskiej flagi przed St. Michael Church, Fore Street, Beer
- 10:00 – Otwarcie wystawy Dywizjonu 307, Sala Kongregacyjna, Fore Street
- 13:30 – Statek rybacki „Sambe” odpływa z plaży Beer na miejsce katastrofy
- ok. 14:00 – Złożenie wieńców na miejscu katastrofy z pokładu łodzi rybackiej „Sambe”
- 14:00 – Uroczystość upamiętniająca na nadmorskiej ścieżce w pobliżu Beer Head
- 17:00 – Zamknięcie wystawy
- 17:15 –Opuszczenie polskiej flagi przed kościołem St. Michael.
Bristol Beaufighter
Bristol Beaufighter został opracowany przez Bristol Airplane Company i wszedł do służby RAF we wrześniu 1940 roku. Z dwuosobową załogą służył jako myśliwiec nocny, dzienny myśliwiec dalekiego zasięgu (w Afryce Północnej) oraz w walce z okrętami nieprzyjaciela. Produkcja została wstrzymana we wrześniu 1945 roku, do tego czasu zbudowano ponad 8,5 tys. sztuk. Po wojnie niektóre z nich służyły jako holowniki celów treningowych, ostatni lot bojowy Beaufightera odbył się w maju 1960 roku.
Komentarze 1
Beer mowicie?
fajne miasteczko
Zgłoś do moderacji