Do góry

Jakie emerytury wypłaca Polakom w kraju brytyjski rząd

Chris Hutcheon, rzecznik prasowy w Department for Work and Pensions, powiedział, że liczba osób w Polsce ubiegających się o brytyjską emeryturę państwową wynosi około 5,4 tys. osób (ostatnie dane za listopad 2020 r.). Średnia kwota dla Polaków otrzymujących brytyjską emeryturę państwową wynosi 59,39 funta tygodniowo. To oznacza w tej chwili nieco ponad 1,2 tys. zł miesięcznie.

Według obecnych przepisów można ubiegać się o emeryturę w instytucji ubezpieczeniowej danego państwa po roku pracy w tym państwie. Jeżeli więc pracowaliśmy w Wielkiej Brytanii co najmniej rok, możemy zwrócić się do Department for Work and Pensions o wyliczenie emerytury. Wniosek o wypłatę brytyjskiej emerytury możemy złożyć w ZUS.

Emerytura na Wyspach

System emerytalny w Wielkiej Brytanii przewiduje następujące rodzaje emerytur: emeryturę państwową (State Pension), emeryturę prywatną (Personal Pension) oraz emeryturę, która wypłacana jest w ramach programów emerytalnych prowadzonych przez pracodawców (Company lub Occupational Pension).

Emerytura państwowa dzieli się z kolei na emeryturę podstawową (basic State Pension) i emeryturę dodatkową (Additional State Pension). Basic State Pension jest wypłacana każdemu, kto osiągnie wymagany wiek emerytalny i wykaże odpowiedni staż pracy, natomiast Additional State Pension wypłacana jest w wysokości zależnej od dochodów osiąganych przez daną osobę i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne.

Obecnie wysokość basic State Pension wynosi 141,85 funtów tygodniowo. Wysokość Additional State Pension uzależniona jest od indywidualnych dochodów i wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenia społeczne. Z kolei wysokość pełnej nowej State Pension na rok 2022/23 wynosi obecnie 185,15 funtów tygodniowo.

Minimum 10 lat

Aby móc ubiegać się o przyznanie State Pension trzeba opłacać składki ubezpieczeniowe minimum 10 lat. Jeśli jednak pracowaliśmy w innych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli także w Polsce) sumuje się lata odprowadzania składek. Emerytura z Wielkiej Brytanii w takiej sytuacji jest wypłacana w proporcjonalnej wysokości do liczby lat przepracowanych na Wyspach.

Warto też pamiętać, że w przypadku pracy w kilku krajach UE obowiązuje zasada koordynacji emerytur. Oznacza to, że wszystkie okresy pracy są uwzględniane przy obliczaniu emerytury, niezależnie od tego, w jakim państwie UE miały miejsce. W UE składki emerytalne są odprowadzane w państwie, w którym pracujemy, natomiast emerytura jest wypłacana w miejscu zamieszkania w momencie uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego.

Aktualne informacje o przepisach prawa dotyczących koordynacji zabezpieczenia społecznego obowiązujących w relacjach Wielka Brytania – Unia Europejska znajdują się na stronie internetowej brexit.gov.pl.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze