... twój ulubiony, wymarzony laptop. Co wtedy możesz zrobić ? Moja pierwsza rada to nie wpadać w panikę i zastosować się do porad poniżej.
W swojej 14-letniej karierze serwisanta spotkałem się z przeróżnymi sytuacjami, w których komputery osobiste i laptopy zostały narażone na styczność z płynami (wszelkiego rodzaju płyny alkoholowe, kawa, herbata, rozpuszczalniki, oleje, budynie czy ostanio zupa fasolowa). Takie „spotkanie bliskiego kontaktu“ wielokrotnie dla właścicieli tych maszyn kończyło się utratą danych lub/i samego sprzetu.
Przyczyną tego było nie zastosowanie się do 10 Przykazań Zalanego Sprzętu. Oto one:
- Zachowaj spokój.
- Natychmiast odłącz sprzęt od źródłą zasilania. Pozostałe czynności wykonuj na wyłączonym sprzęcie.
- Połóż sprzęt odwrotnie do procesu zalania (w przypadku laptopów to odwrócenie go w dół klawiaturą jeśli do zalania doszło od „góry“ czyli klawiatury) i w takiej pozycji pozostaw go do wyschnięcia.
- Wyjmij inne źródłą zasilania – baterie (należy to wykonać równocześnie z procesem odcięcia od zasilania).
- Zlokalizuj dysk twardy (po odwróceniu laptopa mamy do niego bezpośredni dostęp), użyj niewielkiego śrubokrętu i deikatnie wyjmij go z obudowy laptopa (tą czynnośc wykonujemy jeśli zalanie miało bardzo duży zakres).
- Przetrzyj szmatką elementy wilgotne, do których masz dostęp na zewnątrz.
- Odstaw sprzęt w dotychczasowej pozycji do wyschnięcia na conajmniej 12 godzin (czas uzależniony jest od płynu).
- Nie szusz sprzętu szuszarkami, nie potrząsaj nim w celu pozbycia się cieczy.
- Po wystarczająco długim okresie (najmniej 12 godzin) należy przystąpić do rozebrania elementów obudowy laptopa – klawiatura, płyta główna, napędy w celu zlokalizowania powstałych zacieków.
- Przy uźyciu domowych sposobów zachowaj w miarę sterylne warunki i przy użyciu czystego alkoholu, wacików i patyczków przeczyść elementy, które uległy zalaniu.
Po zakończeniu całego procesu punkt po punkcie można się spodziewać prawie 90% sukcesu i komputer nie ulegnie zniszczeniu.
Ostatnie dwa procesy polecałbym zlecić fachowej firmie, która posiada w swoim serwisie myjki ultrasoniczne, które mogą być użyte przy dość opornych zabrudzeniach.
Jak widać sama procedura odratowania komputera w 90% zależy od Ciebie. Pozostałe 10% to kwestia szczęścia i samej budowy zalanego laptopa.
Po więcej porad oraz pomoc w naprawie sprzętu zadzwoń do nas: tel.: 01415645790 lub 07710969967
NoprobsIT LTD. – Polski Sklep Komputerowy – Serwis, Sprzedaż
Komentarze 8
Może jeszcze przydalby się maly kurs ortografii dla autora artykulu ;)
Wymażony pisze się przez rz ;)
na focie tez fajny bug - laptop..........
Mi się ostatnio zalał nowiutki laptop piwem. Zrobiłam jak radza wyżej, po wyschnieciu wyjelam klawiature i oczyscilam spirytusem i woda. bylo jeszcze gorzej. wczesniej nie dzialaly 4 klawisze, a po "operacji" prawie zaden ;)) na szczescie wystarczylo kupic nowa klawiature i teraz wszystko gra.
a ja mam ubezpieczenie od tego :) 8,99 F miesiecznie to nie duzo. po ostatnim zalaniu w ciagu 2h mialem nowego laptopa
Mnie zawsze uczyli, ze nie nalezy dopuscic do wyschniecia cieczy... ;) Co nie znaczy ze rady tu podane sa zle. Nie polecam natomiast jakichkolwiek 'domowych sposobow' czyszczenie, czy naprawy. Lepiej odzalowac te 30 funtow i oddac jak najszybciej sprzet do profesjonalnej firmy, ktora przeciez bierze tez materialna odpowiedzialnosc za wykonane czynnosci, niz pozniej stanac przed koniecznoscia zaplaty kilkukrotnie wiekszej kwoty za czyszczenie, a czesto i naprawe.
Od ponad 20 lat pracuje w roznych serwisach komputerowych i jak do tej pory nie pamietam przypadku, by wylaczony po zalaniu laptop, a nastepnie w krotkim czasie dostarczony do serwisu, wymagal jakis kosztownych napraw. natomiast dopuszczenie do wyschniecia cieczy w wiekszoci przypadkow oznacza koniecznosc kompletnego rozebrania laptopa oraz plukania elementow, a takze wymiany klawiatury na nowa. I to w najlepszym przypadku.