Polacy pierwszej, drugiej i trzeciej generacji zostali zaproszeni do dzielenia siÄ™ swoimi imigracynymi doÅ›wiadczeniami w Szkocji poprzez zamieszanie zdjęć, grafik oraz swoich historii na stronie Scottish Connections - nowym internetowym portalu stworzonym przez rzÄ…d szkocki, aby promować szkockie zwiÄ…zki ze wschodniÄ… EuropÄ…. SwojÄ… historiÄ™ opowiedziaÅ‚ miÄ™dzy innymi Åukasz ZaÅ‚uska.
Strona jest częściÄ… wiÄ™kszej kampanii przeciw rasizmowi o nazwie One Scotland prowadzonej przez szkocki rzÄ…d. KampaniÄ™ wspierajÄ… miÄ™dzy innymi czoÅ‚owi zawodnicy szkockiej ligi Dusan Pernis z Dundee Utd., Marian Kello praz Marius Zaliukas z Heartsów a także Åukasz ZaÅ‚uska i Milan Minus z Celticu Glasgow. PiÅ‚karze podzielili siÄ™ swoimi refleksjami na temat swojej migracji do Szkocji.
Strona Scottish Connections została stworzona, aby dzielić się prawdziwymi informacjami, historiami, zdjęciami i myślami na temat dziedzictwa tych, których życia połączone są ze Wschodnią Europą:
- Szkotów, których rodzice lub dziadkowie przyjechali ze Wschodniej lub Centralnej Europy na początku XX wieku.
- Czechów, EstoÅ„czyków, WÄ™grów, Litwinów, Åotyszy, Polaków, SÅ‚owaków, SÅ‚oweÅ„ców, Rumunów i BuÅ‚garów żyjÄ…cych w Szkocji.
- Szkotów, którzy wyjechali do Wschodniej i Centralnej Europy.
Mimo że tradycja imigracji szkockiej rozciąga się na długie lata, to rasizm czasem uniemożliwia docenienie wartości, które z tego płyną, jak np. to, że emigranci wnoszą wiele do szkockiej gospodarki oraz kultury.
Nowy łącznik, jakim jest ta strona, ma na celu uhonorować te relacje przez zwrócenie uwagi na to, że Europejczycy migrujący do Szkocji to nie jest nowy trend, że ta migracja ma swoją historię i tradycję, oraz przed podkreślenie, że każdy ma swój wkład w dążeniu do lepszej Szkocji.
Pośród znanych postaci, które są przykładem tych koneksji jest Bonnie Prince Charlie, którego matka była Polką. Były szkocki piłkarz i trener, Billy McNeill jest po części spadkobiercą litewskiej i irlandzkiej kultury.
Catherine Emslie jest imigrantką drugiej generacji, żyjącą w Aberdeen. "Powiązania Szkocji z Polską oraz innymi krajami Europy Centralnej sięgają dalej niż wielu ludzi sobie uświadamia. Mój ojciec był polskim żołnierzem – przyjechał do Szkocji w czasie drugiej wojny światowej. Niestety wyjechał, gdy miałam trzy lata i nigdy go już nie zobaczyłam. Uważam siebie za Szkotkę-Polkę. Niedawno dołączyłam moje polskie nazwisko na drzwiach domu. To dlatego, że chcę uświęcić to dziedzictwo oraz przypomnieć ludziom, że jest tak wiele odniesień do Polski wokół nas" – napisała.
Aby przeczytać tę i inne historie wejdź na stronę Scottish Connections.
Załącz własną historię za pomocą formularza.
Komentarze 15
Bylam mila, przeczytalam i zglosilam blad... jest jakas nagroda?
Ciekawa strona BTW :)
kultura litwinska
musze sie nia zainteresowac
nie wiedzialem ze Polska zmienila flage... na czerwono biala...
http://www.scotlandagainstracism.co...
haha racja :) kto do niech zglosi blad?
probowalem...
chyba trzeba listownie:)