Zmienia się sposób, w jaki SAAS, szkocka organizacja wspierająca finansowo studentów, będzie dysponowała swoimi funduszami w roku akademickim 2011-2012.
Szkoccy studenci mogą jednak odetchnąć z ulgą. Wbrew obawom o ponowne wprowadzenie opłat na szkockich uniwersytetach, organizacja SAAS (Student Awards Agency Scotland) ogłosiła nowe zasady przyznawania pożyczek oraz opłacania czesnego, w których nie ma wzmianki o planowanych cięciach budżetowych.
Zniknie natomiast dodatkowa aplikacja o zwrot kosztów związanych z dojazdami. Od września 2011 roku, dodatek Travel Expenses zostanie wliczony w pożyczkę studencką, podnosząc jej limit o 350 funtów. W praktyce oznacza to, że osoby z najniższymi dochodami będą mogły starać się łącznie o 6200 funtów kredytu, wypłacanego w miesięcznych ratach, w trakcie roku akademickiego.
Kolejną z wprowadzonych zmian, jest przeniesienie odpowiedzialności za wypłacanie zasiłku dla samotnych rodziców (Lone Parent Childcare Grant) w wysokości 1215 funtów z SAAS’u na barki publicznie finansowanych uniwersytetów i college’ów.
SAAS zapowiada również, że osoby, które ukończyły studia za granicą z pomocą finansową rządu któregokolwiek z krajów UE, nie będą mogły starać się o sfinansowanie ich czesnego na szkockich uniwersytetach, jeśli zdecydują się studiować w kierunku tego samego lub niższego stopnia naukowego. Jeśli zatem dana osoba ukończyła już studia licencjackie w Polsce, to Agencja nie opłaci jej czesnego w przypadku stopnia "bachelor" (BA) w Szkocji. Zmiana ta nie dotyczy osób, które rozpoczęły studia przed sesją 2011 – 2012.
Zmianom nie ulegnie prawo osób z krajów UE do kredytu studenckiego, zdobytego na podstawie otrzymania statusu emigranta zarobkowego (Migrant Worker Status). Mogą się o niego starać osoby, które udowodnią, że w trakcie roku akademickiego spędzają wystarczającą ilość czasu w pracy. Niestety, SAAS nie podaje dokładnie co rozumiane jest przez „wystarczającą ilość”.
Komentarze 1
Jeśli zatem dana osoba ukończyła już studia licencjackie w Polsce, to Agencja opłaci jej czesnego w przypadku stopnia "bachelor" (BA) w Szkocji. Zmiana ta nie dotyczy osób, które rozpoczęły studia przed sesją 2011 – 2012.
Zgłoś do moderacji