Do góry

P60

Temat zamknięty
Karol
1 098
Karol 1 098
10.05.2006, 12:03

dostalam wlasnie za rok 05/06 tyle ze  sa tam dane dotyczace tylko mojej ostatnie pracy.dlaczego?

Lakoma
2 359
Lakoma 2 359
#110.05.2006, 12:41

No, to dosc proste - powinnas dostac P60 z kazdego zakladu pracy za okres tam przepracowany. W Polsce dziala to tak samo, nieprawdaz? Tylko tutaj chowasz P60 do szuflady i to by bylo tyle. Chyba, ze nadplacilas podatek, to wtedy warto sie upomniec (w teorii powinni ci oddac automatycznie, ale ponoc nie oddaja).

kogii
2 302
kogii 2 302
#210.05.2006, 18:06

to jest proste, ale lakoma nie ma racji.... nie dostaniesz p60 od kazdego pracodawcy, tylko od obecnego
kazdy pracodawca  odchodzacemu pracownikowi wrecza p45, ktory powinno sie dac nowemu pracodawcy, jak to poli napisal 'lancuszek szczescia' :)

Aga
538
Aga 538
#310.05.2006, 18:10

z tego co wiem p60 przychodzi z inland revenue i jest przysylane raz na rok, po zakonczeniu roku podatkowego.jest to rozliczenie podatkowe za dany rok.

Jolanta
249
Jolanta 249
#410.05.2006, 19:45

Do kogo sie zawrocic o druk p60 jezeli sie go nie ma od pracodawcy

Lakoma
2 359
Lakoma 2 359
#511.05.2006, 10:18

Kogii - mam racje. Chocby dlatego, ze wlasnie dostalam P60 od poprzedniego. P60 wcale nie przychodzi z Inland Revenue. Firma wysyla jedno tobie, jedno do IR. Kropka.
Jolanta - pracodawca ma prawny obowiazek dac ci P60 lub kopie jesli zgubilas.

Lidia Anna
13 153
Lidia Anna 13 153
#611.05.2006, 10:19

ja nie mialam jednego p60 jak ubiegalam sie o zwrot podatku, wiec wyslalam im p45 i uwzglednili:)

poli
3 676
poli 3 676
#711.05.2006, 14:05

lakoma - nie wprowadzaj ludzi w blad.
W UK dziala to tak. P60 dostaje sie tylko i wylacznie od pracodawcy u ktorego pracowalo sie na koniec roku podatkowego. P60 powinno zabierac w sobie informacje o twojej aktualnej pracy jak i kwoty zarobkow iz aplaconego taxu u wszystkich pracodawcow w tym roku.. Natomiast wszyscy twoi poprzedni pracodawcy w ciagu roku powinni ci wreczyc P45 na koniec - to P45 powinnas przekazac nowemu pracodawcy w momecie rozpozcecia pracy - taki lancuszek szczescia. Dzieki P45 twoj aktualny pracodawca wie o twoich zarobiach u poprzednich pracodawcow.

poli
3 676
poli 3 676
#811.05.2006, 14:06

... i moze je umiescic na twoim P60. Tak samo kazde P45 zawiera twoje zarobki i tak u danego pracodawcy jak i u oporzedniego.

Lakoma
2 359
Lakoma 2 359
#911.05.2006, 15:16

Poli to mi teraz wytlumacz, dlaczego moj facet dostal P60 z firmy, w ktorej przestal pracowac w listpadzie? i od tej pory pracowal w kilku innych, a potem przeszedl na self-employed?
Zreszta ja tez w poprzedniej firmie przestalam pracowac trzy tygodnie przed koncem roku podatkowego - to dlaczego mi przyslali?
Jesli wprowadzam kogos w blad to nieswiadomie - mowie z wlasnego doswiadczenia.
A P45 to na moja wiedze jest po to, zeby ci nie nadali tzw emergency tax code'u - czyli w praktyce zeby ne placic za duzego podatku.

poli
3 676
poli 3 676
#1011.05.2006, 15:45

lakoma - nie wiem czemu, napewno nie powinien - moze maja w tej jego firmie jakis straszny balagan. P45 sluzy do tego wlasnie zeby twoj aktualny pracodawca mial informacje o twoich zarobkach w poprzedniej pracy - ktore potem musi wliczyc w twoje P60.
Miedzynnimi dlatego jest na P60 rubryka - 'previous employment' w miejscu gdzie wpisuje sie zarobki oraz zaplacony TAX.

radekone
2 588 10
radekone 2 588 10
#1111.05.2006, 18:11

poli miec racje. z tym, ze mnie sie zdazalo, ze pracodawcy nie chcieli p45 od poprzednich. to tez nic strasznego, po prostu na koniec roku trzeba wyslac papiery do HMRC i poprosic o poskladanie tego do kupy

alexz
193
alexz 193
#1213.05.2006, 13:52

pozwole sobie dolaczyc sie do watku ja mam kilka p45 z roznych miejsc bo pracowalem w zeszlym roku podatkowym w kilku firmach ale na p60 od ostatniego pracodawcy mam dochod tylko z ostatniej pracy co jest raczej oczywiste bo nie przekazywalem p45 do kolejnych miejsc ale jako ze musze sie teraz rozliczyc z podatku za zeszly rok czy moge to zrobic na podstawie p60 kilku p45 + oswiadczenia z mojej dzialalnosci self -employed?troche to skomplikowane ale moze ktos mi podpowie pzdr

poli
3 676
poli 3 676
#1313.05.2006, 15:38

tak mozesz - w formularzach do 'tax return' jest miejsce na wszystko. Jesli bedziesz rozliczal sie online to jest jescze latwiej - bo tam bedzie cie system pytal o kazde miejsce zatrudnienia w danym roku z osobna.

alexz
193
alexz 193
#1414.05.2006, 10:41

dzieki poli a mozesz mi jeszcze powiedziec bo mam zalegly zwrot za poprzedni rok kilkadziesiat £ czymoge to tez zrobic z netu czy inaczej , wiem ze to nie przepadlo bo jak zmienialem adres w IR to operatorka mowila ze moge to uwzglednic w tym roku nie wiem tylko czy w necie jest taka opcja ...

  • Strona
  • 1

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis