No, to dosc proste - powinnas dostac P60 z kazdego zakladu pracy za okres tam przepracowany. W Polsce dziala to tak samo, nieprawdaz? Tylko tutaj chowasz P60 do szuflady i to by bylo tyle. Chyba, ze nadplacilas podatek, to wtedy warto sie upomniec (w teorii powinni ci oddac automatycznie, ale ponoc nie oddaja).
lakoma - nie wprowadzaj ludzi w blad.
W UK dziala to tak. P60 dostaje sie tylko i wylacznie od pracodawcy u ktorego pracowalo sie na koniec roku podatkowego. P60 powinno zabierac w sobie informacje o twojej aktualnej pracy jak i kwoty zarobkow iz aplaconego taxu u wszystkich pracodawcow w tym roku.. Natomiast wszyscy twoi poprzedni pracodawcy w ciagu roku powinni ci wreczyc P45 na koniec - to P45 powinnas przekazac nowemu pracodawcy w momecie rozpozcecia pracy - taki lancuszek szczescia. Dzieki P45 twoj aktualny pracodawca wie o twoich zarobiach u poprzednich pracodawcow.
Poli to mi teraz wytlumacz, dlaczego moj facet dostal P60 z firmy, w ktorej przestal pracowac w listpadzie? i od tej pory pracowal w kilku innych, a potem przeszedl na self-employed?
Zreszta ja tez w poprzedniej firmie przestalam pracowac trzy tygodnie przed koncem roku podatkowego - to dlaczego mi przyslali?
Jesli wprowadzam kogos w blad to nieswiadomie - mowie z wlasnego doswiadczenia.
A P45 to na moja wiedze jest po to, zeby ci nie nadali tzw emergency tax code'u - czyli w praktyce zeby ne placic za duzego podatku.
lakoma - nie wiem czemu, napewno nie powinien - moze maja w tej jego firmie jakis straszny balagan. P45 sluzy do tego wlasnie zeby twoj aktualny pracodawca mial informacje o twoich zarobkach w poprzedniej pracy - ktore potem musi wliczyc w twoje P60.
Miedzynnimi dlatego jest na P60 rubryka - 'previous employment' w miejscu gdzie wpisuje sie zarobki oraz zaplacony TAX.
pozwole sobie dolaczyc sie do watku ja mam kilka p45 z roznych miejsc bo pracowalem w zeszlym roku podatkowym w kilku firmach ale na p60 od ostatniego pracodawcy mam dochod tylko z ostatniej pracy co jest raczej oczywiste bo nie przekazywalem p45 do kolejnych miejsc ale jako ze musze sie teraz rozliczyc z podatku za zeszly rok czy moge to zrobic na podstawie p60 kilku p45 + oswiadczenia z mojej dzialalnosci self -employed?troche to skomplikowane ale moze ktos mi podpowie pzdr
dostalam wlasnie za rok 05/06 tyle ze sa tam dane dotyczace tylko mojej ostatnie pracy.dlaczego?