Do góry

reni jusis

Temat zamknięty
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
30.10.2010, 23:12

Reni Jusis, właściwie Renata Jusis-Makowiecka (ur. 29 marca 1974 w Koninie) – polska wokalistka, autorka tekstów, muzyki i producentka nagrań.

Od 8 sierpnia 2008 żona Tomka Makowieckiego. 1 stycznia 2010 r. urodziła syna, Teofila.

Początki kariery ...

Reni Jusis dorastała w Mielnie, występując na scenie od najmłodszych lat – jej pierwszym sukcesem było wygranie wakacyjnego konkursu piosenki.

W wieku siedmiu lat zaczęła naukę w Zespole Szkół Muzycznych imienia Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepian. W 1993 roku występowała na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie w musicalu Fatamorgana, do którego muzykę napisał jej kolega ze szkoły Adam Sztaba. To wtedy jej osoba przykuła uwagę producenta oraz późniejszego rapera Yaro. Yaro zaproponował wokalistce śpiewanie chórków w jego rockowym zespole, aby później ruszyć z nią w trasę koncertową. Ostatecznie Yaro zmienił skład i styl grupy. Rozpoczął tworzenie muzyki rapowej, w której Jusis śpiewała refreny w jego utworach. Reni i Yaro zostali także prywatnie parą.

Otwierali koncerty Liroya, dzięki któremu poznali światowej sławy polskiego jazzmana Michała Urbaniaka, który otoczył parę opieką artystyczną. Wspólnie stworzyli kilka utworów, ale nigdy nie zostały opublikowane. Urbaniak polecił jednak Jusis polskim wytwórniom muzycznym, która wkrótce podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Pomaton EMI. W 1997 roku ukazała się płyta Yaro z chórkami Reni Yazzda, która przyniosła przebój Rowery dwa. Rok później Reni obroniła dyplom na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Solowy debiut (1998-2000)

W 1998 w sprzedaży pojawił się pierwszy, współtworzony przez Yaro album solowy Reni Jusis Zakręcona. Album wypełniła mieszanka muzyki r&b, funk i hip-hopu. Większość muzyki i tekstów wokalistka napisała wspólnie z Yaro.

W 1999 album Zakręcona zdobył 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki za: Debiut Roku, Przebój Roku oraz Album Roku Rap/Hip-Hop. Pomimo wielkiego sukcesu konflikty na tle artystycznym i prywatnym doprowadziły do zakończenia współpracy Yaro z Reni oraz do rozpadu ich związku.

Drugi album Era Renifera z 1999 roku, utrzymany był w podobnej stylistyce co debiutancka płyta, zawierał jednak dodatkowo elementy muzyki reggae. Wokalistka samodzielnie wyprodukowała i niemal w całości napisała oraz skomponowała cały materiał. Płyta ta wylansowała cieszący się dużą popularnością cover hitu formacji 10CC Deadlock Holiday, nagrany przez Reni jako Dreadlock Holiday.
Muzyczna metamorfoza (2001-2004) [edytuj]

Kolejny album Elektrenika ukazał się po dwuletniej przerwie i stanowił zwrot w dotychczasowym brzmieniu muzyki Reni Jusis – teraz była to elektroniczna muzyka osadzona w klimacie klubowych rytmów, 2-stepu oraz house'u, inspirowana m.in. muzyką z lat 80. Prawie wszystkie teksty były autorstwa Jusis, podobnie jak połowa kompozycji – drugą połowę skomponowała wspólnie z Michałem Przytułą, który także wyprodukował razem z nią cały album. Przytuła pracował już z Jusis nad jej wcześniejszymi płytami jako realizator dźwięku.

"Elektrenika" była promowana trasą koncertową pod nazwą "Electrenic Night", co pomogło jej w zdobyciu popularności wśród fanów muzyki klubowej. Album przyniósł dwa przeboje, Nic o mnie nie wiecie oraz Nigdy ciebie nie zapomnę (znany na płycie jako Jakby przez sen).

Czwarty album "Trans Misja", wydany po kolejnej dwuletniej przerwie w 2003 roku, kontynuował drogę obraną na poprzednim wydawnictwie, ale oferował już nieco inną stylistykę – utwory utrzymane w stylu electro-popu. I tym razem Reni Jusis wyprodukowała i skomponowała większość materiału samodzielnie, tworząc także prawie wszystkie teksty z albumu. Michał Przytuła pozostał przy realizacji dźwięku oraz objął funkcję menadżera wokalistki.

Z płyty "Trans Misja" pochodzą trzy przeboje Jusis: Kiedyś cię znajdę, Ostatni raz (nim zniknę) oraz It's Not Enough. Wokalistka promowała album trasą koncertową Top Secret Tour. Trans Misja otrzymała statuetkę Fryderyka, którą Reni Jusis odebrała w kategorii Album Roku Dance/elektronika/muzyka klubowa w 2004 roku.
Klubowa ikona (2005-2007)

Na piąty album Reni Jusis, zatytułowany Magnes fani musieli czekać trzy lata, do 2006 roku. W międzyczasie Reni rozstała się ze swoją macierzystą wytwórnią płytową i założyła własną, o nazwie Pink Pong Records, powiązaną z Universal Music Polska[potrzebne źródło]. Firma Pomaton EMI na pożegnanie wydała na początku 2006 roku pięciopłytowy box Dyskografia zawierający wszystkie cztery albumy oraz wydaną po raz pierwszy płytę DVD z jej wszystkim solowymi klipami.

Album Magnes został wyprodukowany i niemal w całości skomponowany wspólnie przez Jusis i Przytułę (jako Mic Microphone). Reni napisała także prawie wszystkie teksty. Pierwszy promujący album singel Kilka prostych prawd pojawił się w sprzedaży dziewięć miesięcy przed jego premierą albumu, pod koniec 2005 roku. Utrzymany w stylu electro-pop utwór mylnie sygnalizował, że brzmienie nowego materiału będzie takie jak na wcześniejszej płycie. Magnes okazał się tanecznym albumem, wszystkie piosenki połączono w jeden nieprzerwany klubowy set, a wydawnictwo ugruntowało pozycję Reni Jusis jako ikony muzyki klubowej.

Premierze albumu towarzyszył drugi tytułowy singel Magnes. Oprócz siedmiu premierowych utworów na krążku znalazły się także nowe wersje trzech starszych utworów wokalistki: Leniviec, Nigdy ciebie nie zapomnę (jako How Can I Ever Forget You) oraz Kto pokocha (jako Single Bite Lover) i remiksy pierwszych dwóch singli. Płyta przyniosła jeszcze hity Mixtura i Niemy krzyk.

W listopadzie 2006 roku odbył się w warszawskim Centrum Olimpijskim kwadrofoniczny koncert artystki, promujący specjalną cztero płytową edycję albumu Magnes, zawierającą dodatkowo promujące go maxi-single i teledyski.

Magnes przyniósł Reni Jusis w 2007 roku kolejną statuetkę Fryderyka w kategorii Album roku muzyka klubowa. W rok po premierze albumu jego promocję wsparto klubową trasą koncertową "Magnes Tour", która trwała do końca lipca 2007 roku. Trasę promowała nowy singiel Motyle. Utwór ten, pod pierwszym tytułem Schowajmy się przed światem, miał startować w konkursie "Premiery" Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak ostatecznie znalazł się tam jedynie na liście rezerwowej. Później pod zmienionym tytułem Motyle startował w polskich preselekcjach do konkursu "Bursztynowy słowik" międzynarodowego festiwalu piosenki Sopot Festival.
Akustyczny zwrot (od 2008)

Po blisko dwuletniej przerwie Reni Jusis zapowiedziała wydanie płyty z muzyką akustyczną, zatytułowaną "Iluzjon cz. I". Nowy projekt stanowił nie tylko stylistyczny zwrot w karierze wokalistki, ale także w sposobie koncertowania, ponieważ tym razem artystka zamiast trasy klubowej zaplanowała trasę po starych kinach, w nawiązaniu do tytułu płyty. Jusis tłumaczyła nagły zwrot stylistyczny powrotem do swoich pierwszych fascynacji muzycznych: "Największe wrażenie ze wszystkich zrobił na mnie występ "Soyki & Yaniny". To po tym właśnie koncercie zaczęłam marzyć o własnej karierze muzycznej i stworzeniu zespołu składającego się z wybitnych instrumentalistów. Dopiero dzisiaj, po dziesięciu latach od mojego debiutu jestem gotowa podjąć to wyzwanie" - wyznała wokalistka. Album trafił na rynek w kwietniu 2009 roku, a promował go singiel A mogło być tak pięknie. Album uświetniły aż trzy duety: ze Stanisławem Sojką, z Gabrielą Kulką oraz z Tomkiem Makowieckim.

Podczas prac nad nowym materiałem 8 sierpnia 2008 roku w Konstancinie wokalistka wyszła za mąż za wokalistę i kompozytora Tomka Makowieckiego.

Podczas 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas niedzielnego występu Superduety Reni wystąpiła wraz ze Skaldami. Wcześniej jednak wykonała akustyczną wersję piosenki "Kiedyś Cię znajdę". W lutym 2010 roku wydawnictwo Iluzjon cz. I uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku piosenka poetycka.
zródło-wikipedia

Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#130.10.2010, 23:12
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#230.10.2010, 23:15
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#430.10.2010, 23:19
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#1731.10.2010, 00:04
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#1831.10.2010, 00:05
Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#1931.10.2010, 00:09
karo77
5 844
karo77 5 844
#2031.10.2010, 00:18

Reni jest fajna, bo ekologiczna :D

Dyzio.
Admin grupy
3 919
Dyzio. 3 919
#2608.12.2010, 20:34

Grubo tu było ale już jest porządek...a jeśli komuś przyjdzie do głowy naświnić to posty będą szybko usuwane ;-) Nie kłócimy sie tylko piszemy/wklejamy na temat...oki?

  • Strona
  • 1

Katalog firm