Do góry

11.12 Edynburg: "Droga jest w tobie"

Coraz bliżej Święta - z tej okazji zapraszamy w podróż duchową, transcendentalną i kulturalną. Przewodnikiem będzie Woody Allen, a prowiantem - whisky i ciastka.

Mieczysław Franaszek w spektaklu "Droga jest w tobie"

Polskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza na premierę spektaklu "Droga jest w w tobie" oraz wernisaż pracy dwóch polskich artystów, Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja tradycyjnej szkockiej whisky - prowadzona przez Łukasza Dynowiaka - oraz prezentacja wyrobów cukierniczych piekarni The Pine Tree Bakery w Edynburgu.

W programie 2015:

Spektakl "Droga jest w tobie" - monodram (wg prozy Erica Weinera) o poszukiwaniu Boga i sensu życia przez turystę i dziennikarza ze świata Zachodu, który odwiedza różne kraje. Pochodzenie i wychowanie w tradycji żydowskiej nie stanowią tu ograniczenia na inne wymiary duchowości.

Podróżnika interesują rozmaite kultury i religie, w ich tradycji poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania. Mieczysław Franaszek, który wcielił się w tę rolę, głośno myśląc, rozważa "przydatność" różnych duchowości. Swoją uwagę skupia w końcu na buddyzmie. Dlaczego?

Bo egzystencjalny dylemat istnienia w tym systemie religijnym wymyka mu się jakby spod kontroli. Odkrywa wartości i obserwowane przedmioty, ale czy umie to zsynchronizować? Pragmatyczne nastawienie do rzeczywistości spotyka się tu z metafizycznym głodem.

Bohater monodramu śmieszy i jednocześnie wzbudza wzruszenie swoją nieporadnością i szczerą chęcią poznania obcej mu kultury. To trochę taki Woody Allen, który nie rozstając się ze swoimi wyobrażeniami, próbuje poznać inną religię.

Pełna dylematów opowieść dziennikarza jest fascynującą, chwilami śmieszną refleksją, by w końcu stać się pytaniem granicznym o świadomość istnienia. Aktor sprawia, że Indie i buddyzm przybliżone w taki sposób fascynują, skłaniając do pogłębionej refleksji.

Przedstawieniu towarzyszyć będą wernisaże: Jana Kaji pt. "Przeczuwanie" oraz Jacka Solińskiego pt. "Aniołowie odnalezieni".

Obraz Jana Kaji z cyklu: "Przeczuwanie"

W obrazach Jana Kaji człowiek jest przedstawiony w całym swoim cielesnym pięknie i sile, ale jednocześnie z pewnym piętnem dramatyzmu sygnalizowanym zarówno gestyką, jak i usytuowaniem w przestrzeni zamkniętej, klaustrofobicznej, opresyjnej.

Jan pokazuje człowieka jako istotę pełną godności, czynną, podejmującą trud współżycia ze światem. Jest w tych postaciach pewna pierwotna czystość i prostota, coś, co łączy je zdecydowanie bardziej z surową prawdą natury niż z iluzorycznym urokiem cywilizacji.

Z kolei cykl "Opiekunowie czasu", zrealizowany przez Jacka Solińskiego w latach 1996 – 2015, to piękne credo artysty, wyznanie wiary i to w sensie podwójnym, bo zarówno metafizycznym, jako przeświadczenie o przenikalności sacrum w ograniczoną ludzką kondycję, jak też wiara w moc sztuki, zdolnej manifestować obecność tego, co Inne.

Zbiór określa i charakteryzuje, zatem również stosunek artysty do świata i ludzi, jest w jakimś sensie definicją jego tożsamości, pojmowanej jako zakorzenienie na pograniczu ducha i materii, czasowości i wieczności, jest świadectwem obecności Boskiego światła w rzeczywistości apostatycznej, w ciemnym świecie zwątpienia, niewiary i upadku.

Postać anioła zapowiada i otwiera ten transcendentny horyzont, ku któremu zmierzał już bohater linorytów, z drugiej strony, przekraczając ograniczenia czarno-białej linii, eksponuje możliwości ekspresywne koloru, który tu, poza funkcją czysto artystyczną, pełni też istotną rolę symboliczną. Obraz Jacka Solińskiego z cyklu "Opiekunowie czasu"

Gdzie:
Polskie Centrum Kultury i Edukacji
11 John's Place, Edinburgh

Kiedy:
11.12.2015 (piątek) godz. 19.00

Bilety:
Wstęp wolny

Kontakt:
email: [email protected]

Recenzja zeszłorocznego eventu:
Aniołowie z Bydgoszczy - w Szkocji

Bio artystów:

Jan Kaja ur. w 1957 r. w Bydgoszczy. Malarz, wydawca, fotograf. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską i wydawnictwo w Bydgoszczy. Na początku lat 80. realizował projekty konceptualne (plakaty – odezwy). Wspólnie z J. Solińskim opracował i wydał szereg albumów monograficznych poświęconym artystom plastykom.

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych (Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin; zagranicą: Paryż, Rzym i Edynnburgu) . Jego obrazy oparte na relacji między twarzą i dłońmi stanowią swoisty jednoosobowy teatr. Malarz traktuje twórczość jako powrót do stanu spontaniczności, by dzięki niej odkrywać człowieka w całej jego prostocie wyrazu i jednocześnie duchowej głębi. Autor cykli malarskich: "Postacie nierealne", "Bramy", "Droga Krzyżowa", "Rozmowy" i "Ludzie jak aniołowie".

Jacek Soliński ur. 1957r. w Bydgoszczy. Grafik, malarz, publicysta, wydawca. Od 1979 roku prowadzi, wspólnie z Janem Kają Galerię Autorską w Bydgoszczy oraz przypisane jej wydawnictwo. W latach 80. realizował projekty konceptualne i opublikował własnym sumptem, w technice linorytu, trzy książki unikatowe oraz pięć tomików prozy. Wspólnie z J. Kają opracował i wydał szereg albumów monograficznych poświęconym artystom plastykom.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych Dokumentacja działalności Galerii Autorskiej i dokonania jej twórców eksponowane były w różnych ośrodkach w kraju: Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin; zagranicą: Paryż, Rzym, Tokio i Edynburg. Od 1986r. realizuje w Galerii Autorskiej swoją coroczną urodzinową wystawę linorytów.

Wydał kilkanaście własnych publikacji, w których łączy grafikę z epigramami, modlitwami, poezją i prozą. Zrealizował wiele cykli linorytów oraz cykl malarski 366 aniołów zatytułowany "Opiekunowie czasu".

Mieczysław Franaszek ur. 1944 r. aktor, podróżnik i fotograf. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1968).

Debiut – 1966 w Teatrze "STU", którego był współtwórcą. Pracował w teatrach w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy.

Wybrane role: Popryszczyn w "Pamiętnik wariata" M. Gogola; Jimmy w "Szklanej menażerii" T. Williamsa, Car w "Kordianie" J. Słowackiego, von Kostryn, Kirkor w "Balladynie" J. Słowackiego, Papkin w "Zemście" A. Fredry, Kreon (dwie różne inscenizacje) w "Antygonie" Sofoklesa, Bohater w "Kartotece" T. Różewicza. Współpracował w latach 60. z ośrodkiem TVP Kraków. Od czterdziestu lat współpracuje z redakcjami radiowymi wielu miast.

W 1986 zagrał główną rolę w filmie Bohater roku w reż. F. Falka. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie, m.in. w Enlangen (Niemcy), Zagrzebiu (Jugosławia), Szczecinie, Krakowie.

Autor kilku wystaw indywidualnych w Bydgoszczy Warszawie i Krakowie.

Komentarze 2

Kasia.Kla
22
#120.11.2015, 11:10

To jest fantastyczna impreza! Byłam na poprzedniej edycji w zeszłym roku - w tym roku tez OBOWIĄZKOWO bedę :) Oprócz fantastycznych obrazów z Aniołami jest tez coś dla ciała - szklaneczka wytrawnej whisky :)

viteac
3 617 44
viteac 3 617 44
#209.12.2015, 19:53

Rzadka okazja, trzeba zobaczyć.