Do góry

19.10 Londyn: Wystawa polskiej malarki

Biblioteka Polska POSK w Londynie i Zrzeszenie Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii zapraszają na wystawę prac Janiny Baranowskiej.

Sylwetka artystki:

Urodzona w Grodnie, tam spędziła dzieciństwo do wybuchu II wojny światowej. Aresztowana w 1940r. została wywieziona do Rosji. Po dwu latach została zwolniona i wstąpiła do Armii Polskiej, z która wyjechała na Bliski Wschód. W roku 1946 zamieszkała w Londynie, gdzie studiowała malarstwo w Borough Polytechnic w latach 1947-50 pod kierunkiem prof. Davida Bomberga. Studia kontynuowała na Uniwersytecie Polskim w Londynie w latach 1951-54. Przez następne pięć lat studiowała techniki graficzne i ceramikę w Putney School of Arts.

Przez wiele lat była członkiem zarządu National Society of Painters and Sculptors i Association of International Arts. Od roku 1980 była Prezesem Zrzeszenia Plastyków Polskich w Wielkiej Brytanii, później Association of Polish Artists in Great Britain oraz członkiem grupy Catholic and Christian Artists.

Uprawia malarstwo, grafikę i projektuje witraże.

Wystawiała w znanych galeriach w Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Była wielokrotnie nagradzana za malarstwo i witraże. Jej witraże można zobaczyć m.in. w kościele Św. Andrzeja Boboli i kościele Przenajświętszej Trójcy w Wolverhampton. Jej prace są w kolekcjach prywatnych w Londynie, Paryżu, Monako, Brukseli i Stanach Zjednoczonych, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Lodzi i Muzeum Emigracji w Toruniu.

Artystka jest odnotowana w Who’s Who in Art, Who’s Who in Europe, Contemporary Polish Artists in Great Britain, Art in Exile i innych publikacjach. Od ponad dwudziestu lat Janina Baranowska jest dyrektorem Galerii POSK (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny) na Hammersmith w Londynie i organizuje wystawy pomagając artystom z Polski i innych krajów.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze