Do góry

Brexit: nowy projekt informacyjny dla obywateli UE w Szkocji

W Szkocji mieszka ponad 200 tys. obywateli UE, w tym ponad 90 tys. Polaków. Seria czterech spotkań informacyjnych oraz w sumie 14 tys. wydrukowanych wielojęzycznych ulotek ma pomóc im zorientować się w zmianach prawnych, jakie zajdą w ich statusie po Brexicie. Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in. rezydentura stała, prawo stałego pobytu oraz status osoby osiedlonej.

Na spotkaniach odbędą się sesje panelu eksperckiego. O bezpłatną poradę będzie można spytać prawnikow imigracyjnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Stoiska wystawią wolontariusze ze stowarzyszeń imigranckich.

Bezpłatne i ogólnodostępne spotkania odbędą się w ramach projektu „EU Citizens’ Rights Project”, za którym stoi Mark Lazarowicz, adwokat zajmujący się prawem unijnym oraz imigracyjnym, były poseł Izby Gmin z okręgu Edinburgh North and Leith.

Jak mówi Lazarowicz:

W ostatnich miesiącach, na wielu spotkaniach pytano mnie o prawa obywateli UE po Brexicie. Za każdym razem wśród pytających było sporo zatroskanych osób. Wiele osób, które mieszkają w Szkocji od lat, a nawet dekad, nie są teraz pewne swojej przyszłości w kraju. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zapewni 200 tys. unijnym obywatelom w Szkocji uczciwą, sprawdzoną i aktualną wiedzę na temat Brexitu i tego, co on oznacza dla nich i ich rodzin.

Spotkania odbędą się 14, 28 i 30 kwietnia (odpowiednio w Inverness, Edynburgu i Aberdeen) oraz 2 maja (Glasgow). Projekt wspierany jest m.in. przez kancelarię prawniczą Drummond Miller oraz organizacje takie jak Edinburgh and Lothian Regional Equality Council, New Europeans, Centre for Scottish Public Policy, Polish Cultural Festival Association oraz Emito.net. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Biura Komisji Europejskiej w Edynburgu.

Szczegóły na temat spotkań można znaleźć na stronie: Public Policy Events – EU Citizens Rights Project oraz na Facebooku: EU Citizens Rights Project - Scotland. Wkróce opublikowane zostaną również wielojęzyczne elektroniczne ulotki informacyjne na temat Brexitu.

Komentarze 3

janusz
18
janusz 18
#123.03.2018, 10:27

A my bylismy wczoraj i już wszystko wiemy . Był tez darmowy poczestunek : kawa, herbata, ciasta, sałatki, kanapki, wrapy itd .

bies
388
bies 388
#224.03.2018, 10:10

no jak to czlekowi niewiele do szczescia potrzeba ;)

kanapka kawa czy tam "wrap" wsio za darmo i jest szczescie i sukces

powodzenia w "wiedzeniu juz wszystkiego" ;)

pb1988pl
2
#328.03.2018, 08:02

Wow 14 tys ulotek co kosztuje okolo £200-£300. To takeawaya sie drukuje 10 tys na raz i malo zeby wioski w zasiegu 4 mil mialy ulotki xd lol