Do góry

Czy naprawdę wiesz, co w UK jesz?

Znany krytyk kulinarny Robin Goldstein podał 18 osobom jedzenie dla psów oraz cztery różne rodzaje pochodzących z supermarketu konserw. Poprosił uczestników badania, by wybrali próbkę, która jest jedzeniem dla zwierząt. Udało się to zaledwie trzem. Dziwne? Nie, gdy zerknie się na wyniki badań jakości pożywienia na sklepowych półkach.

Ochotnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu Goldsteina, otrzymali pięć próbek pożywienia. Jedną z nich była karma dla szczeniąt i psów aktywnych o smaku kurczaka z indykiem. Inne to m. in. pasztet z wątróbki, pasztetowa i mielonka. Wszystko zostało przygotowane w formie musu, by uniemożliwić rozpoznanie jedzenia dla zwierząt po wyglądzie. Uczestnicy badania otrzymali także misę krakersów, którymi mogli przegryzać zaproponowane przysmaki. Nie ograniczono czasu trwania testu, ani tego jak wiele mogła zjeść wybrana 18. Testerzy mieli za zadanie ocenić smak poszczególnych próbek oraz wskazać, która jest jedzeniem dla psów.

72% próbujących uznało, że najgorzej smakuje "psi" mus. Na drugim biegunie był pasztet z kaczej wątróbki. Jednak smak był na tyle podobny, że zaledwie trzy osoby poprawnie wybrały karmę dla zwierząt. Osiem osób wskazało za to na pasztetową.

Pomyłka dziwi mniej, gdy weźmie się pod uwagę to, że karmy dla psów i kotów, są w rzeczywistości przygotowywane dla ludzi. To właściciele sięgają do portfela i wybierają, co podają swoim ulubieńcom.

Innym powodem jest to, że - jak napisał Goldstein – "podobieństwo składników powoduje, że konserwy dla psów mogą być odpowiednim i niedrogim zamiennikiem dla pasztetów lub wyrobów mięsnych takich jak mielonka lub pasztetowa."

I można by mieć nadzieję, że to podobieństwo oznacza, iż nasze zwierzaki jedzą tak dobrze jak my. Jednak, gdy spojrzy się na to, co technolodzy żywności odkrywają na półkach sklepów, w których robimy zakupy, to okazuje się, że raczej ludzie jedzą równie źle, jak ich psy i koty. A być może nawet gorzej.

"Zdrowa" sałatka

Magazyn konsumencki "Which?" przyjrzał się żywności, którą można znaleźć na półkach brytyjskich supermarketów. Wśród produktów, które wzięto pod lupę, znalazły się m. in będące "zdrowym" wyborem sałatki. Okazało się, że w niektórych z nich znajdowało się więcej tłuszczu, niż w Big Macu. A właściwie niż w sztandarowej kanapce McDonald's i frytkach jednocześnie.

Na przykład w sprzedawanej w Morrisonsie sałatce z krewetek było go ponad 66 gramów, podczas gdy dzienne zalecane spożycie wynosi 70 gramów w przypadku kobiet i 95, gdy chodzi o mężczyzn. Kalorii także było sporo, bo 855. Big Mac i średnie frytki to 840 kalorii i 40 gramów tłuszczu. ASDA oferowała sałatkę z kurczaka, która zawierała prawie tyle tłuszczu co... sześć czekoladowych jajek. Kurczak z bazylią z M&S zawierał 760 kalorii. Wyjątkowo ciekawy był też przypadek sałatki o tym samym smaku w Sainsburym. Od tej z Marksa i Spencersa różniła się ona przede wszystkim zapowiedzianym na opakowaniu brakiem majonezu. I rzeczywiście wśród wymienionych składników nie było tego dodatku. Znajdowały się tam za to... żółtka, olej i ocet winny, czyli... majonez.

W innych przypadkach było na ogół lepiej. Jednak problemem były właśnie mylące etykiety, które powodowały, że nawet jeżeli ktoś poświęcił czas by sprawdzić skład oraz wartość energetyczną produktu mógł się łatwo pomylić. Zdarzało się na przykład, że podawano ją jedynie dla połowy opakowania o czym informowano bardzo drobnym drukiem. – Jeżeli myślałeś, że twoja sałatka z delikatesów jest zdrowa, to powinieneś być zaskoczony - komentował Martyn Hocking, naczelny "Which?".

Wśród innych produktów, które wzięli na tapetę analitycy magazynu znalazły się dania na wynos, na które Brytyjczycy wydają ponad 5 miliardów funtów rocznie. Okazało się, że niektóre z nich zawierają tyle soli co... dziewięć paczek solonych chipsów ziemniaczanych. W innych znaleziono równowartość pięciu łyżeczek cukru. To pierwsze dotyczyło Meatball Marinary z Subwaya. Drugie Wensleydale & Carrot Chutney z Marks & Spencer. Problemem było też to, że na części z nich nie podawano informacji dotyczących składu. Równie źle było w wypadku innych „szybkich” potraw. W jednym z chińskich dań na wynos znaleziono 19 łyżeczek cukru. Hinduskie zawierały więcej tłuszczów nasyconych niż wynosi dzienne maksimum. Lepiej wyglądały jedynie pizze i to przede wszystkim te na... grubym cieście.

Smaczne i zdowe?

W wypadku kebabów - które zakupiono w niemal 500 różnych punktach - zdarzało się, iż zawartość soli przekraczała 250% zalecanego dziennego spożycia, a ilość tłuszczu dochodziła do jego 350%. Najciekawsze było jednak to, że w niektórych kebabach oznaczonych jako halal znajdowano wieprzowinę, której muzułmanie nie mogą spożywać. Wcześniejsze badania - przeprowadzone przez Food Standard Agency - zaowocowały uznaniem niemal 20% punktów sprzedających to danie, za stanowiące "poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Sporym problemem jest zawartość soli w sprzedawanych produktach. I w tym wypadku nie chodzi jedynie o "fast foody", które i tak większość z nas uznaje za niezdrowe, ale o przetworzone jedzenie ze sklepowych półek. Dorosły człowiek nie powinien jeść dziennie więcej niż sześć gramów soli.

Tymczasem brytyjska średnia to obecnie ok. dziewięciu gramów. Do tego zaledwie 10% jest przyjmowane "świadomie". Reszta pochodzi z przetworzonej żywności, a jej nadmierne spożywanie znacząco zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia oraz zawałów. Szacuje się, że rocznie z tego powodu może na Wyspach umierać nawet 20 tys. osób. Sondaże Food Standard Agency wykazało, że prawie 80% osób nie jest świadome, co w ich diecie stanowi źródło chlorku sodu. Na ogół uważają, że chodzi przede wszystkim o przekąski takie, jak chipsy.

Tymczasem używana nie tylko jako przyprawa, ale także jako konserwant sól, jest niemal we wszystkim - od kiełbasy, przez pieczywo, po gorącą czekoladę i słodkie bułeczki. Do tego jej zawartość w tym "normalnym" jedzeniu jest na ogół wyższa niż choćby we wspomnianych chipsach. Analizy Research by Consensus Action on Salt and Health przeprowadzone na kiełbasie oferowanej przez brytyjskie supermarkety wykazały, że z 246 jej rodzajów tylko w siedmiu było mniej soli niż w paczce chipsów.

Podobnie było w wypadku sałatek, gdzie poniżej poziomu słonej przekąski zmieściło się zaledwie sześć z 270. Co ciekawe - choć zgodne z wynikami znacznej części badań tego rodzaju - gorzej było w wypadku droższych produktów. Lepiej, gdy ceny były niższe, a jedzenie z pozoru „gorsze”. Soli było za dużo przede wszystkim w produktach "markowych". Na ich tle całkiem nieźle wypadały marki własne supermarketów. Na przykład w wypadku chleba w tańszym soli było średnio o połowę mniej niż w droższym.

Food Standard Agency stara się wprowadzać ograniczenia dla producentów, którzy mają zmniejszać ilość chlorku sodu w swoich produktach. Jednak jak podkreślają eksperci od zdrowego żywienia oraz, ci którzy dbają o dobre samopoczucie konsumentów, chcą przede wszystkim by opakowania zawierały jasną i zrozumiałą informację na temat zawartości cukru, tłuszczu i soli. Jeżeli ich ilość zbliżałaby się do maksymalnej wartości dziennego spożycia na opakowaniach miałyby się znaleźć czerwone znaczki zawierające ostrzeżenie. Taki wymóg z jednej strony pozwoliłby robiącym zakupy mieć większą kontrolę nad tym co jedzą, z drugiej zmusił producentów do zadbania o markę i ograniczenia niezdrowych składników.

Junk Baby Food

Takie rozwiązanie z pewnością przydałoby się nie tylko osobom chcącym zadbać o własną dietę, ale także i rodzicom myślącym o dzieciach. Problem nie dotyczy bowiem jedynie "fast foodów" i kiełbasy. Do przetworzonej żywności o dużej zawartości tłuszczu i soli należy także jedzenie przeznaczone dla maluchów.

Dwa lata temu stowarzyszenie Children's Food Campaign opublikowało raport, w którym zawarto analizy składu produktów żywnościowych dla najmłodszych. – Kilka produktów zawierało wysoki poziom cukru lub/i tłuszczów nienasyconych, a zarówno Cow&Gate, jak i Heinz oferowały kilka produktów, które zawierały więcej cukru i tłuszczów nienasyconych niż dania dla dorosłych powszechnie uznawane za "junk food" - napisali autorzy opracowania.

Jednym z powodów zainteresowania się tym rynkiem było odkrycie w dziecięcych herbatnikach Cow&Gate sporej zawartości tzw. tłuszczów trans (jeden z tłuszczów nienasyconych, który powstaje m. in. w wyniku przetwarzania roślin). "Trans fats" mają mieć wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie i ich spożywanie jest wiązane choćby ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. W kilku krajach nawet (m. in. w Danii i Kanadzie) zakazano lub ograniczono możliwość ich używania.

Analitycy zażądali danych na temat składu 107 obecnych na rynku produktów żywnościowych dla dzieci, które pochodzą od największych producentów, a więc Cow&Gate, Heinza i Hipp Organic. Sprawdzano przede wszystkim poziom cukru i tłuszczów nasyconych.

Okazało się, że niektóre z sucharów zawierają nawet łyżeczkę cukru. W wypadku "niskosłodzonych" było zaledwie o 1/3 lepiej. Kiepsko wypadały także niektóre herbatniki Heinza. – Poziom cukru w tych produktach jest niepokojąco wysoki. Takie jedzenie nie powinno być brane pod uwagę jako element codziennej diety dzieci – komentowała dietetyczka Julia Wolman. Wśród herbatników Cow&Gate i Heinza odkryto także takie, w których znajdowało się więcej tłuszczu niż w McDonaldsowym "Quarter Pounder" z serem.

Na etykietach większości ze wskazanych w raporcie produktów znajdowały się też nawiązujące do zdrowego żywienia zachęty do ich kupienia. Można się było z nich np. dowiedzieć, że są "Z witaminami", "Bez soli" lub "Bez konserwantów".

Nie tylko Wielka Brytania

Oczywiście problem z jakością pożywienia nie dotyczy jedynie Wielkiej Brytanii. W Europie środkowej i wschodniej ma być jeszcze gorzej. Dowieść tego próbowało Słowackie Stowarzyszenie Konsumentów, które porównywało produkty trafiające na rynki zachodniej Europy oraz do Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Okazało się, że różnice są spore, a "na Wschód" trafiają np. napoje dosładzane innymi substancjami niż "na Zachodzie", kawa gorszej jakości i wybrakowane przyprawy.

Jakość to jednak zaledwie jeden z problemów, ponieważ niezależnie od niej produkcja żywności w krajach wysokorozwiniętych powoli zmienia się przede wszystkim w przemysł chemiczny. Rozmaite ulepszacze, konserwanty, flanogen, kolageny są używane niemal wszędzie. Inaczej z kilograma mięsa nie dałoby się uzyskać nawet kilku kilogramów niskojakościowej wędliny. A tak dzieje się dziś.

Skala ich użycia jest tak duża, że nie sposób uciec do tego całkowicie. Zwłaszcza, gdy dotyka nad deficyt pieniędzy lub - co chyba istotniejsze - czasu. Jednak w prosty sposób można ograniczyć ilość niepotrzebnych konserwantów, barwników, soli, tłuszczu i cukru w jedzeniu, po które musimy codziennie sięgać. Przede wszystkim należy zapomnieć o żywym stereotypie mówiącym, iż to co droższe musi być lepsze. Nie musi. W wypadku żywności cena często nie ma znaczenia, a bywa nawet tak, że tańsze produkty są zdrowsze i smaczniejsze. Dlatego należy przede wszystkim sprawdzać zawartość tego, co kupujemy. Na opakowaniach - wyjątkiem jest tu część gotowych "fast foodów" - znajdują się podstawowe informacje na temat składu oraz wartości odżywczych. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na konserwanty oraz sól, tłuszcz i cukier.

Należy też pamiętać, że nie można ufać umieszczanym na produktach informacjom o ich zdrowotnych zaletach. Ich celem jest przecież skłonienie nas do zakupu, a nie zadbanie o nasze samopoczucie lub budżet NHS. Koncerny spożywcze nie raz udowadniały, że dla osiągnięcia zysku potrafią kłamać lub co najmniej ukrywać prawdę. Dodane witaminy lub brak soli nie muszą być atutem. Pytanie skąd biorą się te witaminy i co zastępuje sól? "Brak majonezu" - jak pokazał przykład jednej z sałatek - nie musi oznaczać, iż rzeczywiście nie ma go w składzie jedzenia, po które sięgamy. W tym wypadku nadmierne zaufanie może prowadzić do bardzo złych zakupów.

Komentarze 36

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#128.08.2011, 08:49

O Boszeszzzz a Ja tylko z warzyw mięso lubię )

tribox.pl
12
#228.08.2011, 08:53

Pamiętam jak poszedłem do kumpla oglądać mecz w TV. Ziomek piwo zagryzał dziwnie wyglądającymi chrupkami, które okazały się suchą, psią karmą ;) Najlepsze w tym wszystkim było to, że on dobrze o tym wiedział ! :D Kupował sobie w TESCO większe ilości, bo tanio i podobno bardzo dobre do browarka ( ja się nie dałem namówić ) :D Czasami patrze na skład konserwy mięsnej i dochodze do wniosku, że do psiego żarcia dają lepsze rzeczy ;)

"konserwy dla psów mogą być odpowiednim i niedrogim zamiennikiem dla pasztetów lub wyrobów mięsnych takich jak mielonka lub pasztetowa." - bez komentarza :D

Smacznego śniadanka ;)

bazancik
5 163
bazancik 5 163
#328.08.2011, 10:08

Wieprzowina halal rzadzi:D

Profil nieaktywny
DzieckoWeMgle
#428.08.2011, 11:40

poczytajcie sobie co zawierają paluszki z kurczaka paluszki rybne
i paróweczki :)

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#528.08.2011, 11:58

A po co czytac przeciez to czuc jak sie to je... paluszki rybne nie smakuja jak ryba... A te gotowce z kurczaka to czasem tak slone lub tak doprawione zeby walsnie nie bylo czuc co to za syf... Niestety czasem w pracy to zjadam z braku czasu na pozadny lunch...

wje_wjura_kociu
28 641 17
wje_wjura_kociu 28 641 17
#628.08.2011, 13:20

przeciez to oczywiste, nalezy unikac przetworzonej zywnosci. pewnie we wszystkim (swiezym miesie, warzywach, nabiale) mozna sie doszukac jakiegos syfu, ale jednak mniej zjada sie go nie kupujac "gotowcow".

Profil nieaktywny
DzieckoWeMgle
#728.08.2011, 13:49

Jak sama nazwa mówi podroby wiec podrobiona zywność

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#828.08.2011, 13:50

to ja pójdę po łyskasa bo zgłodniałem aż ;D

masakra lekka ale nikomu przecież nie zależy na zdrowiu konsumenta, ma być jadalne -choćby ledwie :|

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#928.08.2011, 14:40

Ale im dluzej klient zyje tym dluzej bedzie zarcie kupowal... Czyli wyda wiecej kasy na zarcie i da wiecej zarobic czyz nie?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1028.08.2011, 14:45

prawdaż li... stądżyż konserwanty ;D

Profil nieaktywny
DzieckoWeMgle
#1128.08.2011, 15:01

im wczesniej się przekręci tym wczesniej ZUS łape na emeryturze położy. Dożyj 55 lat człowieku wiecej ci nie trrzeba.

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#1228.08.2011, 15:03

Ale co mnie ZUS... Ja tu zyje teraz i w PL nie bede juz na pewno.

A ZUS juz i tak zaciera lapy z moich skladek placonych beda mogli sie cieszyc i je zerzrec jak chca...

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1328.08.2011, 15:03

to jest machina człowieku ;D
Ty musisz jedynie dochód wytwarzać, system już przetworzy.

Profil nieaktywny
bizoniusz1975
#1428.08.2011, 15:04

Ja tez szejki z mlekopanu chlalem...he he jak bylem mlodszy,czlowiek chcial wygladac jak bizon to podkradal mleko ktorym karmi sie mlode swinki zeby szybko przybraly na wadze he he

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1528.08.2011, 15:10

oszzzzzkulfości! :D

Profil nieaktywny
DwieDupyILysy
#1628.08.2011, 15:32

Niedawno wybrałem się na czarne jeżyny które rosną sobie przy ścieżkach a nikt ich nie zrywa. Jedząc sobie z krzaczków zauważyłem że tubylcy dziwnie się na mnie gapią i mijając mnie przyśpieszają kroku jakbym miał ich co najmniej pogryźć czy coś. Pewnie myśleli że wygłodniały jakiś albo nienormalny bo przecież pełno jedzenia w sklepach a ten krzaki wyżera. Pewnie wrzucili mnie do kategorii wyjadaczy ryb ze stawów i łabędzi. Najadłem się chyba za kilkadziesiąt funciaków jakbym miał to w supermarkecie kupować za te kilka sztuk w plastikowym pudełeczku i jakoś tak na wskroś tubylcom nie umarłem w konwulsjach i żyję do dzisiaj. Jak przestanie padać to znowu zrobię polakom na wyspach wstydu wyjadając jeżynki z krzaków przy rowerowych ścieżkach;)

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#1728.08.2011, 15:36

Ja robie to samo... ;) Pewnie w tych mniej szkodliwej chemi niz w tych sklepowych tak pozatym.

Profil nieaktywny
DwieDupyILysy
#1828.08.2011, 15:47

#17
krzaczkowym skrytożercom mówimy zdecydowane tak

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#1928.08.2011, 16:07

A tych krzezczkow swoja droga jest pelno. Szczegolnie wlasnie przy sciezkach rowerowych :) Pierwszy raz jak zobaczylem krzak i pelno jezyn na nim sie zdziwilem i pomyslalem czy to napewno aby jezyny bo w PL widok takiego krzaka to zadkosc zawsze ogolocone :P

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2028.08.2011, 16:22

Bo w mniemaniu tubylców to z Was źwierzęta... po krzakach tak buszować ;))
Te są trujące bo nie GMO hehehe.
Albo grzybki...

@DwieDupyILysy
to niezły krzaczek jak się za kilkadziesiąt fuli objadłeś :D
zazdraszczam!

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2128.08.2011, 16:23

DwieDupyILysy
#18 | Dziś - 15:47

#17
krzaczkowym skrytożercom mówimy zdecydowane tak

Zdecydowanie! :]

Profil nieaktywny
bizoniusz1975
#2228.08.2011, 19:49

tez musze isc na jezyny...soczek znaczy sie syrop sobie zrobie

aniela1102
5 985
aniela1102 5 985
#2328.08.2011, 22:01

..ja mam jezyny na ogrodzie..sam kwas,,,niejadalne..blee

Profil nieaktywny
bizoniusz1975
#2428.08.2011, 22:03

..moze niedojrzale byly bo te co ja ostatnio jadlem-miodzio!!!

Sspidersky
790
#2528.08.2011, 22:07

Nie wiem o co chodzi - moj pies mowi, ze jego zarcie jest ok ;D

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2628.08.2011, 22:57

Marzy mi się zrobić dobre domowe winko z jeżyn :)
W Polsce robiłam super winko z aronii i wiśni,było naprawdę super (deczko wzmacniane spirytusem z Czech) wszyscy którzy spróbowali mojego wina,do dziś bardziej tęsknią za nim niż za mną!
( ja się wcale nie chwalę ,ja po prostu niestety mam talent). :D

Profil nieaktywny
bizoniusz1975
#2728.08.2011, 23:02

Albo taka zolza z Ciebie ze bardziej tesknia za winkiem..hi hi

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2828.08.2011, 23:03

hi hi hi...

ania.ania
979
ania.ania 979
#2928.08.2011, 23:03

https://www.gourmet-cat.co.uk/Defau...

zarcie dla kotow jest wypasione

Sspidersky
790
#3028.08.2011, 23:04

"Pomyłka dziwi mniej, gdy weźmie się pod uwagę to, że karmy dla psów i kotów, są w rzeczywistości przygotowywane dla ludzi. To właściciele sięgają do portfela i wybierają, co podają swoim ulubieńcom. "

swiete slowa.

ania.ania
979
ania.ania 979
#3128.08.2011, 23:04
Profil nieaktywny
bizoniusz1975
#3228.08.2011, 23:07

a tu to niby 100% schabu...

mia81
1 059
mia81 1 059
#3328.08.2011, 23:07

Podziwiam za odwagę wzięcia udziału w takim badaniu:-) Ja bym na taki test się nie zgodziła nawet gdyby mi zapacili! Ciekawe czy mieli jakieś rewolucje żołądkowe?ihihihiihi

ania.ania
979
ania.ania 979
#3428.08.2011, 23:08

Wpisów: 285
Sspidersky
#30 | Dziś - 23:04
"Pomyłka dziwi mniej, gdy weźmie się pod uwagę to, że karmy dla psów i kotów, są w rzeczywistości przygotowywane dla ludzi. To właściciele sięgają do portfela i wybierają, co podają swoim ulubieńcom. "

swiete slowa.

niezupelnie jest tak zwierzeta sa cwane byle czego nie rusza np whiskasa i felixa

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#3528.08.2011, 23:08

SKOPIOWANE Z WIRTUALNEJ POLSKI :

Psy jedzą lepiej niż ludzie

Psy jedzą lepiej niż ludzie, czyli co jest w ich karmie, a co w naszych konserwach?
Psy jedzą lepiej niż ludzie

Naszego czworonogiego przyjaciela z przyjemnością częstujemy np. mielonką z puszki czy pasztetem. Sami jednak nie zjedlibyśmy puszkowanej psiej karmy. Uważamy bowiem, że nasze jedzenie jest dobre, a psie żarcie ohydne i tylko zwierzęta mogą je jeść. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Puszki dla psów, produkowane w dobrych firmach zawierają naprawdę zdrową żywność. A skład naszej poczciwej mielonki to absolutna ohyda! W naszych najpopularniejszych "biwakowych" konserwach można znaleźć wszystko, co tylko ma związek z obróbką i przeróbką produktów mięsnych. Okazuje się, że tylko najdroższe puszkowane wyroby zawierają naprawdę to, co jest na etykiecie. Tanie konserwy to siedlisko wszelkiego zła, co jakiś czas udowadniają nam inspektorzy inspekcji handlowej, robiący kontrole na wyrywki.

Co zazwyczaj znajdują w tanich puszkach? Skórki drobiowe, korpusy po rozczłonkowanych kurczakach i indykach, a nawet resztki po uboju większych zwierząt - skóry świńskie i wołowe, krowie wymiona, chrząstki, kopyta, resztki głowizny. Następnie wielka maszyna mieli to wszystko na proch, a potem obrzydliwa, szara masa dodawana jest do małej ilości zwykłego, najczęściej wieprzowego mięsa. Wszystko faszeruje się środkami poprawiającymi kolor, smak i zapach (oczywiście to sztuczne konserwanty) i bach do puszki! Zwykłe mięso w tym jest, ale nie spodziewajmy się szynki, schabu czy karkówki. W konserwach będzie to raczej głowizna, boczek czy golonka.

To mielonka. A pasztety? Tu już dowolność producenta jest naprawdę ogromna. Zmielić można wszystko, a dodatek sztucznych składników udających np. aromat wątróbki, bezproblemowy. Nawet kotlet mielony z baru mlecznego, nazywany w czasach PRL "przeglądem tygodnia" zawierał mniej niezjadliwych dla normalnego człowieka składników niż taki, nomen omen, pasztet. Zjedzenie takiej mielonki czy pasztetu może nie spowoduje śmierci ani rozstroju żołądka, ale nie pomoże też naszemu organizmowi w odpowiednim funkcjonowaniu.

Konserwy dla zwierząt są, uwaga!, znacznie zdrowsze. Pierwsze konserwy dla psów pojawiły się w 1923 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie wykorzystywano do ich produkcji mięso końskie, ale nawet właściciele czworonogów mieli wątpliwości, czy psom będzie smakowało. A było to w czasach, gdzie najbiedniejsze warstwy amerykańskiego społeczeństwa jadło końskie mięso na co dzień.

Już po II wojnie światowej w psich puszkach znalazła się i wołowina, i wieprzowina, i drób. Dziś produkowane puszki (oczywiście najlepszych, wyspecjalizowanych w ich produkcji firm) zawierają ponad 50-60 proc. czystego mięsa. To o wiele więcej niż w konserwach dla ludzi!

Psie konserwy nie zawierają także ŻADNYCH konserwantów, aromatów chemicznych. Dodatkiem do mięsa są wyłącznie oleje roślinne, często warzywa oraz woda. Smak takiej konserwy może nam nie przypaść do gustu, ale wierzę (choć nie sprawdzałam!), że gdyby psie mięso z puszki odpowiednio przyprawić i posolić, smakowałoby naprawdę świetnie.

Prawda o tym, że psie konserwy są lepsze od ludzkiej mielonki nie odnosi się jednak do suchej karmy. Zawarte w niej konserwanty i składniki wysokoskrobiowe, których zwierzęta nie przyswajają, szkodzą nie tylko ludziom, ale także psom. Więc, choć w kultowym filmie "Scooby Doo", niejaki Kudłaty podjada psie chrupki swojemu czworonożnemu przyjacielowi, lepiej nie ryzykować, tylko odsmażyć sobie wołowinę w sosie dobrej firmy wytwarzającej psie puszki. Oczywiście nie zapominając o przyprawieniu!

:D :D :D

Sspidersky
790
#3628.08.2011, 23:11

ania.ania
#34 | Dziś - 23:08

Wpisów: 285
Sspidersky
#30 | Dziś - 23:04
"Pomyłka dziwi mniej, gdy weźmie się pod uwagę to, że karmy dla psów i kotów, są w rzeczywistości przygotowywane dla ludzi. To właściciele sięgają do portfela i wybierają, co podają swoim ulubieńcom. "

swiete slowa.

niezupelnie jest tak zwierzeta sa cwane byle czego nie rusza np whiskasa i felixa

Te zwierzeta, ktore od poczatku dostaja cos lepszego nie rusza whiskasa, czy felixa. Nie wszystkie pewnie. Ale nie trzeba daleko szukac, zeby wiedziec, co ludzie kupuja swoim zwierzakom.

Ps. W artykule napisane jest o supermarketach, sklepach - w tych punktach niestety nie ma karm dobrych, same whiskas'y, happy cat/dog itp. , a ludzie kupuja, bo po drodze no i TANIO :):)