Do góry

Nawyki alkoholowe przejmujemy od rodziców

Rodzice często niedoceniają wpływu, jaki ich nawyki alkoholowe mają na to, jakie podejście do tego tematu mają ich dzieci – pisze BBC.

Badanie Ministerstwa ds. Dzieci, Rodzin i Szkół sugeruje, że dzieci z rodzin, gdzie pije się dużo alkoholu, są bardziej podatne na nadużywanie alkoholu. Więcej niż połowa młodych ludzi pijących alkohol przeniosła ten zwyczaj z doświadczeń rodzinnych. Konieczne jest uświadomienie dzieciom, że do nich należy ważna decyzja, czy sięgnąć po alkohol czy nie i warto ją podjąć świadomie.

Dowiedz się więcej na ten temat:

Poradniki Emito.net > Zdrowie > Zdrowy tryb życia > Alkoholizm

Ministerstwo zleciło wykonanie badania, aby mieć jasny pogląd na to, jakie są postawy nastolatków zależnie od tego, czy w ich rodzinie sięga się po alkohol. Oparto je na 4000 wywiadów z rodzicami, dziećmi oraz młodymi ludźmi. Wynika z niego, że 8 na 10 rodziców nie zaplanowało żadnych działań, które miałyby uchronić ich dzieci przed nieodpowiedzialnym piciem. 1 na 4 badane dzieci powiedziało, że ich rodzice nigdy nie rozmawiali z nimi o alkoholu. Podczas gdy większość rodziców zadeklarowała, że mają doskonałą wiedzę na temat tego, czy ich dzieci piją alkohol, 1 na 10 rodziców mówi, że nie ma wiedzy na ten temat. Badanie to jest częścią kampanii mającej zapobiegać sięganiu po alkohol przez nieletnich.

Minister szkolnictwa, Vernon Coaker, powiedział: "Dzisiejsze badania pokazują, że rodzice nie oceniają dostatecznie dobrze wpływu, jaki mają na nawyki alkoholowe swoich dzieci, w dodatku jedna czwarta w ogóle nie rozmawia na ten temat ze swoimi pociechami. Dlatego kampania "Why Let Drink Decide?" zachęca do otwartych rozmów o alkoholu, aby jak najbardziej odciągnąć wiek, kiedy młody człowiek zacznie pić."

Według wskazówek zdrowotnych dzieci w ogóle nie powinny sięgać po alkohol. Jeśli już to się dzieje, to na pewno nie przed 15 rokiem życia i tylko pod kontrolą rodziców lub opiekunów. Rząd przewisuje dodatkowe fundusze dla policji, która ma przeciwdziałać zjawisku picia alkoholu przez nieletnich oraz na opublikowanie wskazówki postępowania. Częścią kampanii jest także nakłanianie do pozytywnych alternatyw dla alkoholu, jak np. gra w piłkę.

Komentarze 1

radnor
26 171 16
radnor 26 171 16
#116.02.2010, 18:27

Jak to dobrze, że mądre głowy z ministerstwa wydały paredziesiąt (set?) tysięcy naszych funciaków na badanie, które potwierdziło to co pierdylion badań przed nim z całego świata i coś, co wie każda Goździkowa mająca chlejących od trzech pokoleń sąsiadów.

Aż się ciśnie na usta 'no shit, Sherlocku', ale przez dobre wychowanie wyniesione z wolnego od szatańskich używek domu, odpuszczę.