1 sierpnia 2011 roku wchodzi w życie Kodeks wyborczy. Ma ułatwić m.in. głosowanie Polakom mieszkającym za granicą. To wynik wieloletnich starań szeregu instytucji i ekspertów.
O przygotowanie tego aktu od wielu lat zabiegał m.in. Instytut Spraw Publicznych.
W 2007 roku na zlecenie Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej przygotował rozbudowaną ekspertyzę podkreślającą konieczność przygotowania i uchwalenia Kodeksu wyborczego, a także wskazującą szereg rozwiązań jakie warto w nim wprowadzić.
Kodeksu ujednolica i systematyzuje polskie prawo wyborcze. Wiele z nich ma na celu ułatwienie obywatelom udziału w wyborach.
W Kodeksie znalazły się instytucje prawa wyborczego, o które zabiegał Instytut Spraw Publicznych. Najważniejsze z nich dotyczą:
- głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą,
- głosowania przez pełnomocnika dla wyborców niepełnosprawnych i powyżej 75 roku życia,
- wprowadzenia przejrzystych procedur finansowania kampanii wyborczych.
- wprowadzenia dwudniowego głosowania,
- ujednolicenia godzin otwarcia lokali wyborczych,
- umieszczania obwieszczeń wyborczych w Internecie,
Należy podkreślić wagę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 roku, w którym wypowiedział się m.in. o postulowanych przez ISP a zawartych w kodeksie wyborczym instytucjach.
Szczególną należy zwrócić na pozytywną ocenę wyrażoną przez Trybunał dla alternatywnych procedur głosowania (głosowanie korespondencyjne, głosowanie przez pełnomocnika) – skierowanych do wyborców, którzy napotykają na poważne, techniczne problemy w dotarciu do lokali wyborczych.
Trybunał dostrzegł ważną rolę tych mechanizmów dla ułatwienia, a nawet wręcz umożliwienia uczestniczenia obywateli w głosowaniu. Natomiast formułowane w ubiegłych latach przez część ekspertów interpretacje i zastrzeżenia wobec wypełniania przez nie m.in. zasady bezpośredniości, czy równości wyborów zostały rozwiane.
To również ważna wskazówka dla dalszych reform procedur głosowania podejmowanych również w przyszłości, dotyczących np. wprowadzenia głosowania przez Internet.
Prace nad Kodeksem wyborczym toczyły się od 2009 roku w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Ordynacji Wyborczych. Eksperci ISP brali aktywny udział w tych pracach, przedstawiając opinie i propozycje zmian prawnych.
Pełny tekst dostępny jest w Internecie:
Kodeks Wyborczy
Komentarze 4
Nie zabieraj babci dowodu.
Zagłosuj za nią
No jak mi przysla karte do domu to zaglosuje tak samo jak w UK robia kiedy ktos chce. Tylko jak to bedzie w praktyce...
Dziecko, zabieranie babci dowodu dotyczy moherków.
Nie uczestniczę w wyborach od wielu lat i nie drę szat nad wynikami.
Gówno mnie obchodzi KTO, a JAK będzie rządził.
a jak!Lubie to!
Zgłoś do moderacji