Polski astronauta Sławosz Uznański weźmie udział w Polsko-Brytyjskim Forum Kosmicznym w Space Park Leicester. Wraz z brytyjską astronautką Meganne Christian będzie promował współpracę między Polską a Wielką Brytanią w dziedzinie eksploracji kosmosu i technologii kosmicznych.
Już 11 grudnia w Space Park Leicester odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe, które zgromadzi ekspertów z sektora kosmicznego, naukowców i przedstawicieli przemysłu. Gośćmi specjalnymi będą Meganne Christian i Sławosz Uznański, członkowie rezerwy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ich obecność podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej w rozwijaniu innowacyjnych projektów kosmicznych.
Polski astronauta w CERN
Meganne Christian specjalizuje się w badaniach nad magazynowaniem wodoru i innowacyjnymi technologiami materiałowymi, takimi jak grafen. Jej praca naukowa jest dowodem na brytyjski wkład w rozwój europejskiego sektora kosmicznego.
Z kolei Sławosz Uznański to inżynier o imponującym dorobku naukowym. Jego doświadczenie zdobyte w CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, gdzie pracował przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, otworzyło mu drogę do prestiżowego grona astronautów ESA. Obecnie Uznański przygotowuje się do potencjalnych misji kosmicznych, które mogą być kolejnym krokiem w jego niezwykłej karierze.
Leicester jako centrum technologii kosmicznej
Forum w Leicester to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale również szansa na umacnianie relacji między Polską a Wielką Brytanią w obszarze badań kosmicznych. Dzięki takim wydarzeniom oba kraje mogą pracować nad wspólnymi projektami, od technologii satelitarnych po misje eksploracyjne.
Polska rola w europejskim sektorze kosmicznym jest coraz bardziej widoczna, a udział astronautów takich jak Uznański potwierdza ambicje Polski w tej dziedzinie. Ich wspólna obecność z Meganne Christian na forum podkreśla, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w eksploracji kosmosu.
Sławosz Uznański – polski astronauta w ESA
Sławosz Uznański urodził się w Łodzi w 1984 roku. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu w Nantes, a doktorat obronił na Uniwersytecie Aix-Marseille II.
Przez lata pracował w CERN, gdzie zajmował się zaawansowanymi technologiami używanymi w Wielkim Zderzaczu Hadronów. W 2022 roku został wybrany do prestiżowego grona astronautów rezerwowych ESA. Obecnie bierze udział w intensywnym szkoleniu w Europejskim Centrum Astronautycznym, przygotowując się do przyszłych misji kosmicznych.
Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych.
Komentarze
Zgłoś do moderacji