Do góry

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii

W niedzielę w swoim domu Chobielinie minister Radosław Sikorski odbył konsultacje z nowo mianowanym szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Lammym. Wiodącym motywem rozmów były kwestie globalnego bezpieczeństwa, także w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Minister Sikorski podkreślił, że wizyta ministra Lammy’ego świadczy o silnych więziach między Polską a Wielką Brytanią, niezależnie od rządzących partii. Przy tej okazji pogratulował brytyjskiej Partii Pracy zwycięstwa w ostatnich wyborach.

Wspólna wizja strategiczna

W kontekście globalnego bezpieczeństwa obaj ministrowie zgodzili się co do konieczności stałego wspierania Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Lammy zaznaczył, że Polska i Wielka Brytania mają wspólną wizję strategiczną dotyczącą Ukrainy i NATO oraz wspólne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi. Polski minister przypomniał, że wojska brytyjskie i systemy obrony przeciwlotniczej Sky Sabre bronią polskiego nieba.

Przed zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie, Sikorski podkreślił zbliżone oczekiwania Polski i Wielkiej Brytanii co do wyników spotkania, szczególnie w kontekście potwierdzenia długofalowej polityki wsparcia Ukrainy i wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa, wyrażających się w trwałej obecności sił Sojuszu na wschodniej flance. Polska planuje także podpisać umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Ukrainą.

Więzi silne bez względu na rządy

Sikorski wyraził nadzieję na kontynuację dotychczasowych formatów współpracy, takich jak polsko-brytyjska kwadryga, czyli spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony. Lammy zaznaczył, że więzi między Polską a Wielką Brytanią pozostają silne bez względu na rządy.

Lammy podkreślił, że brytyjska polityka zagraniczna pod rządami Partii Pracy będzie charakteryzować się „postępowym realizmem”, wymagającym resetu w kluczowych obszarach, takich jak relacje z UE, polityka klimatyczna i współpraca z globalnym Południem. Zapewnił także, że wsparcie dla Ukrainy oraz zaangażowanie na wschodniej flance NATO pozostaną nienaruszalne. Przypomniał, że Partia Pracy zawsze popierała politykę rządu w kwestii Ukrainy, co było kluczowe dla jednolitego stanowiska Wielkiej Brytanii.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 4

cicho_wracam
283
#108.07.2024, 18:34

„Pawiem narodów byłaś i papugą”

Namiestnik drugiego zastępcy trzeciego namiestnika przyjechał z workiem paciorków kolorowych, lustereczkami, wstążkami i dwoma kawałkami perkalu. Niech się gawiedź cieszy i nie próbuje myśleć o jakimkolwiek odchyleniu od jedynie słusznego kierunku.

Negocjator
8 000 9
Negocjator 8 000 9
#208.07.2024, 21:37

Tak mnie się skojarzyło

dysmonnka
143
dysmonnka 143
#309.07.2024, 13:37

Za duzo agresji, za duzo wojen i za duzo polityki na tym swiecie. Kiedys to wszystko pierdyknie. Musi.

cicho_wracam
283
#409.07.2024, 13:57

Boję się, że bliżej niż dalej.