Brytyjski rząd planuje wprowadzić nowe przepisy, które zmuszą właścicieli wynajmowanych mieszkań do poprawy izolacji i efektywności energetycznej swoich nieruchomości do 2030 roku. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie mają się obniżyć, a budynki staną się bardziej ekologiczne. Nowe zasady mają objąć zarówno mieszkania prywatne, jak i socjalne.
Ed Miliband, na konferencji Partii Pracy, zapowiedział, że wszystkie mieszkania socjalne w Anglii muszą osiągnąć wyższy standard energetyczny, aby były cieplejsze i tańsze w utrzymaniu. Obecnie około jedna trzecia z tych mieszkań ma słabe ocieplenie, co oznacza, że właściciele będą musieli zainwestować w modernizacje, takie jak nowa izolacja, okna i systemy grzewcze. Rząd planuje przeprowadzić konsultacje w tej sprawie do końca roku.
Właściciele wynajmowanych nieruchomości mogą zostać zobowiązani do wydania maksymalnie 10 tysięcy funtów na dostosowanie budynków do nowych przepisów.
Co ze Szkocją?
W Szkocji rząd przeprowadził osobne konsultacje na ten temat już w 2021 roku. Początkowo planowano, że właściciele prywatnych mieszkań będą musieli spełnić wymogi dotyczące efektywności energetycznej do 2025 roku. Planowano, by przy każdej zmianie najemcy mieszkanie osiągało standard energetyczny C, a do 2028 roku wszystkie nieruchomości miały spełniać te wymagania. Jednak te plany zostały porzucone.
Mimo wielu lat planowania i kilku zmian terminów obecnie w Szkocji nie ma obowiązkowego standardu energetycznego dla prywatnych wynajmowanych mieszkań.
Nowe przepisy są jednak częścią nowego projektu ustawy o standardzie ogrzewania budynków. Zgodnie z nią właściciele prywatnych mieszkań będą musieli osiągnąć poziom energetyczny C do 2028 roku, a właściciele mieszkań na własny użytek do 2033 roku. Do 2045 roku wszyscy właściciele budynków w Szkocji będą musieli zrezygnować z systemów grzewczych zanieczyszczających środowisko.
Komentarze
Zgłoś do moderacji