Do góry

Związki handlowe między Polską a Wielką Brytanią sięgają XI w.

Powiązania handlowe między Polską a Wielką Brytanią sięgają XI wieku. Wtedy nawiązane zostały pierwsze kontakty pomiędzy królem Anglii Æthelredem II a Bolesławem I Chrobrym.

Od XV wieku stosunki polsko-brytyjskie stawały się coraz bardziej polityczne, a wysłannicy obu stron reprezentowali swoich monarchów i negocjowali umowy handlowe. W XVII w. powołano półstałych, a później stałych przedstawicieli obu państw, co jeszcze bardziej umocniło dwustronne stosunki dyplomatyczne. Tak było aż do upadku I Rzeczpospolitej w 1795 roku.

Wznowienie stosunków dyplomatycznych nastąpiło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Tuż przed, a zwłaszcza podczas II wojny światowej, stosunki polsko-brytyjskie były bardzo intensywne. Walka ze wspólnym wrogiem – Niemcami – jeszcze je umocniła.

Współpraca podczas wojny miała charakter nie tylko wojskowy i polityczny, ale również naukowy. Prace polskich matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Rożyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy rozszyfrowali kod Enigmy, przyczyniły się do skrócenia wojny o około dwa lata.

W czasie wojny i później do 1990 roku Londyn był także siedzibą polskich władz na uchodźstwie.

Długotrwałe powiązanie między obydwoma krajami są aktualne do dziś. Ostatnio było to widoczne w umowie o wartości czterech miliardów funtów podpisanej między Polską a Wielką Brytanią w sprawie obrony powietrznej. Polska Grupa Zbrojeniowa i brytyjska firma MBDA UK zawarły umowę w ramach programu Narew. W jej rezultacie polski przemysł obronny dostarczy Siłom Zbrojnym RP ponad tysiąc rakiet CAMM ER i ponad sto wyrzutni.

Komentarze 2

Sokole
9 922
Sokole 9 922
#118.11.2023, 18:36

o, widze ze Chat GPT pisze teraz "artykuly"

eptereptep
165
#219.11.2023, 14:56

#1:

Spoko, w skróty umiem lepiej od AI (no kto by pomyślał ;) ):

"Z Wielką Brytanią handlujemy od XI wieku aż do dzisiaj."

;]