Do góry

70 lat Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow

Obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow odbędą się w Domu Polskim im. gen. Władysława Sikorskiego w dniach 21-23 czerwca. W programie znalazły się wydarzenia upamiętniające historię i działalność Towarzystwa.

21 czerwca, godz. 19:00 - „Gulag to Glasgow”

Pierwszego dnia obchodów w Domu Polskim im. gen. Władysława Sikorskiego zostanie wygłoszony wykład pt. „Gulag to Glasgow”, który przybliży sylwetkę jednego z bardziej znanych Polaków w powojennej Szkocji – Jana Stepka. Jego historię, obejmującą drogę z zesłania na Syberii przez Persję do Szkocji, przedstawi jego syn Martin Stepek. Wykład odbędzie się w języku angielskim, a wstęp jest wolny.

22 czerwca, godz. 16:00 - Uroczyste odsłonięcie tablicy gen. Władysława Sikorskiego

Drugiego dnia obchodów zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Sikorskiego na budynku Domu Polskiego przy 4-5 Parkgrove Terrace. W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni goście, a także grupa folkowa „Gościniec” i zespół taneczny „Sikorski Polonez Dance Group”, którzy zapewnią artystyczną oprawę uroczystości.

23 czerwca, godz. 14:00 - Uroczysta Msza Święta

Ostatniego dnia obchodów odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow, która zostanie odprawiona w kościele St. Peter’s przy 46 Hyndland St. Po Mszy Świętej zaplanowano mini-koncert w kościele oraz spotkanie towarzyskie przy lampce wina w Domu Polskim przy 4-5 Parkgrove Terrace.

Obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow stanowią wyjątkową okazję do wspomnień, refleksji oraz integracji polskiej społeczności w Szkocji.

Szkocka historia Jana Stepka

Droga Jana Stepka do Szkocji była kręta. Podczas II wojny światowej, mając 18 lat, został zesłany do łagru w obwodzie archangielskim. Po uwolnieniu w 1941 roku jego rodzina przedostała się przez Uzbekistan do Iranu. W 1943 roku trafił do Wielkiej Brytanii i wstąpił do polskiej marynarki wojennej. Służył na ORP „Krakowiak” i ORP „Ślązak”, uczestnicząc w wielu kampaniach, w tym lądowaniu w Normandii i zajęciu Wilhelmshaven w 1945 roku. Po wojnie został w Wielkiej Brytanii.

Ukończył studia inżynierii radiowej i telewizyjnej na uniwersytecie w Glasgow, prowadził zakład usługowy i otworzył sklep w Cambuslang. W 1955 roku zaczął sprzedawać telewizory Philipsa, odnosząc sukcesy w biznesie. Pomógł uratować klub sportowy Hamilton Academical, pełniąc funkcję prezesa od 1969 do 1985 roku i ponownie od końca lat 90. do 2002 roku. Podtrzymywał polskie tradycje, działał w Klubie Sikorskiego. Po przejściu na emeryturę przeprowadził się na Florydę.

Jego syn Martin Stepek, dyrektor firmy J Stepek Ltd, jest cenionym pisarzem i poetą.

Więcej o Janie Stepku można przeczytać w artykule pt. Szkocka historia Jana Stepka – prezesa klubu Hamilton Academical

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 4