Do góry

Międzynarodowy Konkurs Literacko-Plastyczny o Kryształowe Pióro

Międzynarodowy Konkurs Literacko-Plastyczny o Kryształowe Pióro jest skierowany do dzieci w wieku 6–14 lat mieszkających w Polsce oraz poza jej granicami.

Celami przedsięwzięcia są m.in propagowanie rodzimej literatury wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyku czytania oraz rozwój wyobraźni i umiejętności artystycznych.

Dzięki organizacji konkursu plastycznego, opartego na wartościowej literaturze z gatunku fantasy, organizatorzy chcą zachęcić dzieci do obcowania ze sztuką.

Prace konkursowe będą oceniać światowej sławy portrecistka Barbara Kaczmarowska-Hamilton (Wielka Brytania), Justyna Kisielewicz, malarka młodego pokolenia (Stany Zjednoczone), Matylda Konecka, polska ilustratorka (Wielka Brytania), Beata Drzazga, właścicielka BetaMed S.A. największej firmy medycznej w Polsce oraz Ryszard Matecki, artysta i dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Prace zgłoszone do konkursu będą podlegać ocenie w trzech kategoriach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat i 12–14 lat. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetki Kryształowe Pióro, a 15 finalistów (po pięciu z każdej kategorii) otrzyma nagrody rzeczowe, książki, dyplomy oraz publikację swojej pracy w specjalnym, ilustrowanym wydaniu książki Harper i zagubiona wiedza autorstwa Kingi Langley.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  • Należy przeczytać książkę Harper i zagubiona wiedza lub wysłuchać darmowych fragmentów audiobooka dostępnych na stronie harperpolska.com w zakładce Konkurs
  • Wybrać ulubiony fragment powieści i wykonać pracę plastyczną dowolną techniką (malarstwo, rysunek, tradycyjne techniki graficzne – bez grafiki komputerowej) w formacie A4 lub A3
  • Zrobić zdjęcie swojej pracy i wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie harperpolska.com do 31 maja 2021 r.

Kapituła konkursowa wybierze 5 najlepszych prac w każdej z kategorii wiekowej – razem będzie to 15 finalistów. Zwycięskie prace wraz z informacją o ich autorach zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w dniu 9 września 2021 r. w rocznicę urodzin Aleksandra Doby, polskiego podróżnika, który niespodziewanie odszedł po zdobyciu Kilimandżaro.

Aleksander przed wyprawą do Afryki z entuzjazmem przyjął zaproszenie zajęcia miejsca jurora w kapitule Międzynarodowego Konkursu Literacko-Plastycznego o Kryształowe Pióro. W ten sposób organizatorzy chcą uhonorować pamięć tego wspaniałego człowieka, który zarażał wszystkich swoją niespożytą energią i wielką pasją odkrywcy.

Komentarze