Wiceministrowie polskiego Ministerstwa ds. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski i Marcin Zieleniecki podczas wizyty w Londynie tłumaczyli, że w razie opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo bez porozumienia przestanie obowiązywać obecny system Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), na mocy którego obywatele UE, w tym Polacy pracujący i płacący składki w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej na koszt brytyjskiej służby zdrowia (NHS).
Wiceministrowie #MRPiPS K.Kuberskiego i M.Zielenieckiego na spotkaniu z Polonią w #Londyn.ie. #Brexit pic.twitter.com/IJ4pHQP44J
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) March 2, 2019
Jeśli nie pojawi się stosowna regulacja czy specjalne rozporządzenie unijne (…), to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej: zarówno obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE
– ostrzegł wiceminister Marcin Zieleniecki.
Jak zaznaczył, w efekcie „będzie potrzeba wykupienia na czas dwutygodniowego czy tygodniowego wyjazdu ubezpieczenia zdrowotnego, które po prostu zapewni finansowanie takich świadczeń”, podobnie jak jest obecnie w przypadku podróży do państw, które nie są członkami Unii Europejskiej.
Jednocześnie tłumaczył, że niczego nie zmienia fakt, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii pozostają mimo Brexitu obywatelami Unii Europejskiej, bo w przypadku dostępu do opieki zdrowotnej „nie decyduje kryterium obywatelstwa (osoby ubezpieczonej), a kryterium przynależności do odpowiedniego systemu: jak pracujemy w Wielkiej Brytanii, to jesteśmy objęci brytyjskim systemem”.
Wiceminister Kazimierz Kuberski tłumaczył, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomił na swojej stronie internetowej podserwis dotyczący konsekwencji Brexitu, a podobne informacje można znaleźć także m.in. na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
„Poduszka czasowa”
Dopytywany o możliwe wsparcie dla osób decydujących się na powrót do kraju, Kuberski przyznał, że „nie ma w tej chwili jakiegoś specjalnego rozwiązania”, ale zaznaczył, że istnieje już szereg uproszczeń, np. pozwalających na „poduszkę czasową” po powrocie przez otrzymywanie zasiłku na czas szukania nowej pracy, a także ubieganie się o bezzwrotne dofinansowanie pozwalające na założenie działalności gospodarczej.
Wiceministrowie przyjechali do Londynu w związku z zaplanowanymi spotkaniami z przedstawicielami Polonii na Wyspach. Będą informowali o możliwych konsekwencjach Brexitu dla sytuacji prawnej Polaków mieszkających na Wyspach. W piątek spotkają się z Polakami w Polish Millenium House w Birmingham; w sobotę w Klubie Orła Białego na Balham w południowym Londynie, a w niedzielę w Belfaście w Irlandii Północnej.
Komentarze 26
Niby racja ale nie dopisano, że nie dotyczy to dzieci do lat 18-tu, które będąc obywatelami RP świadczenia medyczne mają zagwarantowane bezpłatnie bez względu na kraj zamieszkania.
hmmm... to czemu zawsze uzywalam niebiekiej karty?
Bo zoltych papierow nikt juz nie chce?
Nioch
kijevna 15 864
#2Dziś - 21:17
"hmmm... to czemu zawsze uzywalam niebiekiej karty?"
Bo pijesz i chłopa bijesz. ;)
;p
"Niebieska Karta – procedura opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych."
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Niebieska_Karta_(procedura)
Bo w przychodniach wciskają, że musi być ubezpieczenie rodziców opłacone. W NFZ wyjasnią to najlepiej. Już to przerabiałem.