Legenda polskiego himalaizmu
Jerzy Kukuczka, uznawany za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii, zdobył Korony Himalajów i Karakorum w ciągu 7 lat i 11 miesięcy. Dokonał tego wyczynu w latach 1979-1987, jako drugi człowiek na świecie, po Reinholdzie Messnerze. Polak jednak zrobił do szybciej niż Włoch, któremu wspinaczka zajęła szesnaście lat i cztery miesiące.
Po zdobyciu ostatniego ośmiotysięcznika Kukuczka zjechał do bazy pod Sziszapangmą na nartach. Tam koledzy powitali go talerzem z czternastoma kluskami śląskimi, w które zatknęli flagi z nazwami zdobytych przez niego szczytów. Kukuczka był legendą. Wyznaczał nowe drogi, wspinał się bez tlenu, samotnie, stylem alpejskim, także zimą. Był pionierem. ”Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - napisał mu Messner po tym, jak zdobył Koronę Himalajów.

Nirmal Purja Magar
Inny sposób na ujarzmianie „olbrzymów” obrał Nirmal Purja Magar. Brytyjski komandos i himalaista wspina się przy wsparciu Szerpów i zawsze ma pod ręką butle z tlenem. Taka pomoc jest dla wspinacza dużym ułatwieniem, ale nie tłumaczy tempa, w jakim zdobywa on góry. Magar w 12 godzin po zdobyciu Mount Everest był na szczycie czwartej góry świata, Lhotse. W niespełna 48 godzin po tym wyczynie zdobył szczyt Makalu, kolejnego 8-tysięcznika na liście.
Członkowie ”Klubu 8k” zwani też ”Messnerowcami”, niechętnie patrzą na sposób wspinaczki uprawiany przez Nirmal Purja Magara. Twierdzą, że styl wspinaczki liczy się tak samo, jak wejście na szczyt. Zgodnie z ich filozofią, wspinając się trzeba próbować tras wymagających dużych technicznych umiejętności. Najbardziej cenieni są ci, którzy samodzielnie przecierają nowe szlaki.

Pasjonat czy gwiazda?
Brytyjki himalaista nie tylko korzysta z butli tlenowych i pomocy Szerpów, ale i chwali się swoimi sukcesami m.in. w mediach społecznościowych. O jego wyprawach krążą w eterze opowieść, które mogłyby posłużyć jako gotowe scenariusze filmów sensacyjnych. Jedna z jego przygód opowiada o tym, jak schodząc z Kanczendzongi, Magar i jego Szerpowie ratowali trzech innych wspinaczy, oddając im własne zapasy tlenu. Dwóch z nich zmarło, gdy zapas się wyczerpał. Jednemu zabrakło tylko 200 metrów do obozu przejściowego.
Styl wspinaczki Nirmal Purja Magar odbiega od tego, który reprezentują tacy himalaiści jak Kukuczka i Messner. W swoich wyprawa korzysta on z dostępnych udogodnień, ułatwiając sobie drogę na najwyższe szczyty. Dzieli się swoimi przeżyciami z całym światem dzięki najnowszym zdobyczom techniki. Jego starsi koledzy opowiadanie o swoich sukcesach poza środowiskiem, a zwłaszcza wtajemniczanie mediów w świat “ludzi gór”, zaliczali do złego tonu.
Komentarze 28
Male sprostowanie.Nie jest Brytyjczykiem tylko Nepalczykiem Sluzacym w Brytyjskich oddzialach specjalnych zwanych Gurkha.
to jakbym ja powiedzial, ze Janek Gasienica nie jest Polakiem tylko goralem sluzacym u Podhalanczykow...
Brytyjczyk,
Na pewno ma astmę. To modne wśród zimowych wyczynowców (szczególnie w pewnym kraju).
Nirmal Purja Magar, brytyjczyk