Oficjalne dane pokazały, że stopa bezrobocia osiągnęła 4,9 proc., w porównaniu z 4,8 proc. w ciągu trzech miesięcy do września. Wzrost był mniej gwałtowny, niż oczekiwała większość ekonomistów. Sondaż Reutera wskazał, że wskaźnik osób bez stałego zatrudnienia wzrośnie do 5,1 proc.
Liczba zwolnień osiągnęła rekordowy poziom 370 tys. w okresie od sierpnia do października, choć w tym ostatnim miesiącu ich dynamika nieco osłabła.
Przez większą część omawianego okresu kanclerz skarbu Rishi Sunak odrzucał wezwania do przedłużenia programu ochrony miejsc pracy, który pierwotnie miał wygasnąć 31 października. Budziło to obawy rynku przed skutkami tej decyzji.
Ostatecznie, w wyniku szybkiego wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa i wprowadzenia drugiego lockdownu na przełomie października i listopada, rządowe wsparcie dla przedsiębiorców zostało przedłużone do 31 marca 2021 roku.
Opublikowane we wtorek dane urzędu skarbowego pokazały, że liczba pracowników zatrudnionych w brytyjskich firmach spadła w listopadzie o 28 tys. Od marca zwolnionych zostało łącznie 819 tys. osób.
Kanclerz skarbu Rishi Sunak prognozuje, że bezrobocie może osiągnąć szczyt w drugim kwartale 2021 r. i wynieść 7,5 proc. W związku z tym zapowiedział odłożenie trzech miliardów funtów na realizację nowego trzyletniego programu dla osób długotrwale bezrobotnych, aby spróbować je przywrócić do pracy.
Komentarze 63
Raport rzadowej komisji ds. pracownikow i technologii ostrzega, ze nisko wykwalifikowani pracownicy znalazli sie w dwukrotnie trudnejszej sytuacji. "Pandemia koronawirusa" w UK najpierw zagrozila setkom tysiecy nisko platnych miejsc pracy, a teraz przyspieszyła proces automatyzacji i robotyzacji.
Z raportu komisji wynika, ze nisko wykwalifikowani pracownicy wciaz zmagaja sie z problemami finansowymi zwiazanymi z furlough, a dzis moga miec problem z powrotem do pracy. Wielu pracodawcow zdecydowalo sie na przyspieszenie procesu automatyzacji miejsc pracy i zastapieniem pracownikow sztuczna inteligencja.
Zdaniem komisji, proces robotyzacji postepuje nie tylko w fabrykach i rolnictwie, ale takze coraz dynamiczniej w sektorze handlu, gastronomii i hotelarstwa.
W niedalekiej przyszlosci okolo 80% zawodow bedzie zagrozonych pelna lub czesciowa automatyzacja a okolo 40% dotychczasowych niskooplacanych pracownikow bedzie zmuszonych do przekwalifikowania sie lub do podniesienia swoich kwalifikacji.
Mleczarzy I dojących krowy nie ma od lat a mleko pijemy:)
Skończy się ze wszyscy będą w sortowniach i dowozie pracować..
..A rodzice ciagle wola wysyłać dziewczynki na balet nie kodowanie:)
nieprawda, do mnie mleczarz dostarcza mleko dwa razy w tygodniu :P
Co do kodowania, to fajny inspirujący tekst:
https://www.flynerd.pl/2018/04/mam-39-lat-i-zostalam-programistka.html
Nie tylko z kodowania sie żyje, ale fakt mało rodziców bierze edukacje na poważnie.