Nowe przepisy, które wynikają z ustawy przedstawionej przez polskiego ministra zdrowia, mają uwzględnić obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej we wszystkich przepisach dotyczących opieki zdrowotnej w Polsce. Będą oni traktowani na tych samych zasadach, co obywatele państw Unii Europejskiej i europejskiego porozumienia o wolnym handlu. Tym samym, na zasadach wzajemności, możliwe będzie korzystanie przez Polaków ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jak miało to miejsce przed Brexitem.
W przepisach chodzi także o zabezpieczenie dostępu do szczepień przeciwko Covid-19 dla Polaków przebywających na Wyspach.
Jednocześnie cudzoziemcy, w tym obywatele Zjednoczonego Królestwa objęci w Polsce ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status i będą mogli bez przeszkód zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.
Ubezpieczeniem zdrowotnym objęto również cudzoziemców, którzy nie mają obywatelstwa państwa UE, EFTA lub Zjednoczonego Królestwa, a spełniają warunki objęcia ubezpieczeniem społecznym, gdyż pracują w Polsce.
Komentarze 2
Nie rozumiem. Napiszcie może po ludzku: Kiedy John pojedzie do Krakowa pouganiać się za cnotami niewieścimi Karyny i przez przypadek walnie się głową w bejsbola Seby to będzie leczony za darmo.
@2
Tak, zwiekszona dawka paracetamolu.
Zgłoś do moderacji